Zaćma jądrowa – jakie są jej objawy?

zaćma jądrowa

Zaćma znana przede wszystkim jako choroba oczu osób starszych jest jedną z najbardziej powszechnych przyczyn operacji oczu na świecie. Co roku usunięciu zmętniałej soczewki poddają się dziesiątki tysięcy ludzi na całym świecie, liczących na poprawę wzroku i możliwość ostrego widzenia dzięki wynalazkom współczesnej okulistyki – sztucznym soczewkom wewnątrzgałkowym. Objawy towarzyszące zaćmie są dość powszechnie znane – charakterystyczne mętnienie obrazu, utrata ostrości, pogarszające się widzenie głębi barw, trudności z widzeniem w nocy, plamy przed oczami. To, z czego niewielu pacjentów zdaje sobie jednak sprawę to fakt, że zaćmę można podzielić na trzy główne rodzaje, z których każdy będzie charakteryzował się nieco innym przebiegiem choroby i nieco innymi objawami. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim zaćmę jądrową, która w pewien sposób może przyczyniać się do chwilowego wrażenia polepszenia się wzroku. Jakie są objawy zaćmy jądrowej, czym różni się od pozostałych rodzajów choroby i jak należy ją leczyć?

Podstawowe objawy zaćmy

Pierwsze objawy zaćmy, ze względu na postępujący i wymagający czasu charakter rozwoju choroby mogą być dla chorego zupełnie niedostrzegalne. Zmętnienie soczewki zwykle zaczyna dawać o sobie znać poprzez stopniowe pogarszanie się wzroku i, zależnie od umiejscowienia zmętnień, innymi zaburzeniami widzenia. Wśród najczęściej występujących objawów zaćmy pojawiających się w obrębie każdego z omawianych nieco później rodzajów warto wymienić przede wszystkim szybsze męczenie się oczu, przymglone widzenie, problemy z widzeniem w ostrym świetle lub przy niedostatecznym oświetleniu, problemy z widzeniem głębi kolorów czy też coraz większą trudność w dobieraniu właściwej mocy okularów.

Objawy te nie muszą występować jednocześnie i nie zawsze pojawiają się w komplecie, dlatego też wiele osób przypisuje je po prostu starości i nie fatyguje się do okulisty. Niestety, w przypadku zaćmy jest to błąd – wczesne jej wykrycie i zoperowanie może uchronić przed ślepotą, do której choroba nieuchronnie prowadzi.

Zaćma jądrowa, a inne rodzaje katarakty

Współczesna okulistyka rozpoznaje trzy podstawowe rodzaje katarakty, określane na podstawie umiejscowienia zmętnień w soczewce oka. Zaćma podtorebkowa tylna dotyczy sytuacji, w której zmętnienia dotyczą tylnej torebki soczewki oka. Upośledzenie wzroku jest tu najbardziej uciążliwe przy bardzo jasnym oświetleniu oraz patrzeniu z bliska, dlatego często osoby chore mylą ją z pogłębiającą się dalekowzrocznością. Zaćma korowa to z kolei przypadek, w którym zmętnienia zlokalizowane są początkowo na obwodzie soczewki, powodując przede wszystkim złe widzenie o zmroku i w niedostatecznie oświetlonych pomieszczeniach. Skupmy się jednak na trzecim, ostatnim wariancie choroby – zaćmie jądrowej.

Zaćmą jądrową określa się kataraktę umiejscowioną w środkowej części soczewki, a dokładniej stwardnieniu jej jądra i zmianie jego zabarwienia. Zaćma jądrowa powoduje rozpraszanie się światła przechodzącego przez soczewkę, przez co mniej światła ma szansę dotrzeć do siatkówki odpowiadającej za odbieranie bodźców wzrokowych. W efekcie pogorszeniu ulega przede wszystkim widzenie w dal, a część pacjentów przypisuje jej nawet chwilową poprawę widzenia z bliska. To ostatnie zjawisko jest przypisywane początkowemu stadium choroby, podczas którego zaćma powoduje zmianę współczynnika załamania światła i poprawia możliwości widzenia do bliży. Jednocześnie, pacjenci cierpiący na zaćmę jądrową będą widzieli znacznie gorzej w jasnym oświetleniu – jej jądro, zlokalizowane w centrum znajduje się dokładnie za źrenicą. Ta, ulegając zwężeniu podczas ekspozycji na jasne światło zostaje całkowicie przysłonięta przez zmętnienia blokujące drogę światła do siatkówki oka.

Zaćma jądrowa – leczenie

Zdiagnozowanie zaćmy na podstawie objawów to pierwszy etap leczenia choroby, prowadzący do postawienia właściwie diagnozy, rozpoznania rodzaju zaćmy i dobrania tempa leczenia do jej indywidualnego charakteru. W razie zaburzeń widzenia, szczególnie wśród osób znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na zaćmę nie należy zwlekać z wizytą u okulisty. Zaćma jest chorobą nieprzewidywalną i choć u niektórych może rozwijać się nawet przez kilkanaście lat, u innych będzie postępowała znacznie szybciej, prowadząc do coraz większej utraty wzroku a w przypadku braku interwencji chirurgicznej, nawet ślepoty.

Choć dzisiejsza medycyna poszła znacząco do przodu, a nowoczesne lekarstwa pozwalają na walkę z coraz to większym spektrum chorób, na chwilę obecną pokonanie zaćmy jądrowej jest możliwe wyłącznie poprzez operację usunięcia chorej soczewki i zastąpienia jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową, zastępującą soczewkę naturalną  i umożliwiającą ostre widzenie bez zaćmy.

Wylecz zaćmę bez kolejek w OneDayClinic!

 

Przeczytaj również:

Zaćma pourazowa – czym odróżnia się od innych rodzajów zaćmy

Zaćma wrodzona – czym się charakteryzuje i jak ją się leczy

Zaćma wikłająca – typ katarakty mogący powstać w każdym wieku

Czym jest zaćma wtórna?

Zaćma pęczniejąca i posterydowa – przyczyny i leczenie

Operacja zaćmy – jak przebiega zabieg i leczenie

 

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia


Pani Zofia


Pan Roman


Pan Wojciech


Pani Ewa

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci