Operacja zaćmy polega na chirurgicznym usunięciu zmętniałej naturalnej soczewki oka i na zastąpieniu ją nową, sztuczną. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa 15-30 minut i jeszcze tego samego dnia pacjent może wrócić do domu. Rana operacyjna goi się 2-3 miesięcy, a pełna stabilizacja widzenia następuje po około 3 miesiącach. Współczesna okulistyka ma do zaoferowania kilka rodzajów sztucznych soczewek, zastępujących naturalną. Jakie soczewki przy zaćmie wybrać, która będzie najlepszym rozwiązaniem i dlaczego?

Zaćma – jakie soczewki są do wyboru?

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że mają o wiele więcej możliwości niż tylko standardowe soczewki dostępne na NFZ. Te, chociaż są refundowane, zapewniają jedynie bardzo podstawowe parametry i chociaż owszem, operacja zaćmy i zastosowanie soczewek podstawowych przyniesie efekty, to mogą nie być tak spektakularne, jak po operacji soczewkami ponadstandardowymi. Jakie rodzaje soczewek na zaćmę dostępne są na rynku?

  • Soczewki jednoogniskowe sferyczne – to podstawowa, standardowa soczewka, jaką stosuje się w operacjach zaćmy w Polsce. Jest najtańsza i refundowana przez NFZ, a więc pacjent nie musi nic płacić ani za zabieg, ani za samą soczewkę. Jej ostrość jest ustawiona na stałe na jedną odległość, a promienie skupiane są w jednym miejscu. Przez to pacjenci mogą mieć problemy z widzeniem nocnym i wieczornym, a w przypadku współistniejących wad wzroku, konieczna będzie korekcja okularami.
  • Soczewki jednoogniskowe asferyczne – cechą tej soczewki używanej podczas operacji zaćmy jest fakt, że jej optyka najbardziej przypomina budowę zdrowej, naturalnej soczewki, więc umożliwia ostre widzenie z daleka i bliska. Dostępne są soczewki standardowe (białe) oraz ponadstandardowe (żółte) posiadające również filtr światła niebieskiego, który zabezpiecza oko przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego oraz wydobywającego się z monitorów urządzeń elektronicznych.
  • Soczewki asferyczne dwuogniskowe – zastanawiając się, jakie soczewki na zaćmę wybrać, aby zyskać dobre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka, warto zastanowić się nad tego rodzaju soczewkami, zwłaszcza ponadstandardowymi. Wprawdzie w niektórych przypadkach mogą wymagać dodatkowej korekcji okularami, ale u większości pacjentów nie ma takiej potrzeby. Ich dobór zwykle wymaga dodatkowej wizyty w klinice, w celu wykonania badań i dobrania parametrów.
  • Soczewki wieloogniskowe asferyczne – jakie soczewki wybrać, aby zyskać najlepsze możliwe widzenie? Soczewki sferyczne wieloogniskowe to opcja ponadstandardowa dla osób wymagających. Pokrywają wszystkie możliwe strefy wpadania światła, zapewniają bardzo dobre widzenie z bliska, daleka i pośrednie, naśladując naturalną akomodację oka. Wspomagają także dobre widzenie w gorszych warunkach oświetleniowych np. wieczorami.

Więcej na temat soczewek i różnic między nimi przeczytasz w tych artykułach:

Jakie soczewki na zaćmę? Rekomendacja

Rekomendujemy soczewki asferyczne, ponadstandardowe z filtrem światła niebieskiego. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – gdyż zapewniają najwięcej korzyści w stosunku do ceny. Są znacznie lepsze od podstawowych oferowanych na NFZ, a dzięki możliwościom, jakie zapewnia OneDayClinic, operacja zaćmy w Czechach z zastosowaniem soczewki asferycznej wychodzi bardzo korzystnie (z opcją częściowej refundacji). Zastosowany filtr światła niebieskiego wpływa na ochronę oka przed poważnymi chorobami siatkówki, typu zwyrodnienie plamki żółtej, które jest nieodwracalne i prowadzi do ślepoty. To, jakie soczewki przy zaćmie wybierzesz, w dużej mierze będzie miało wpływ na jakość życia – konieczność (lub brak) noszenia okularów korekcyjnych i ochrony wzroku. Soczewki asferyczne ponadstandardowe polecane są szczególnie osobom aktywnym zawodowo, dla których komfort wzrokowy powinien stać na pierwszym miejscu. Wybierz soczewki dopasowane do Twoich potrzeb.

Jakie soczewki na zaćmę?

W OneDayClinic nasi specjaliści pomagają dobrać najlepsze rozwiązanie, które usatysfakcjonuje pacjenta zarówno pod kątem użyteczności soczewki i możliwości jakie daje, jak i pod kątem ceny. Doradzamy w zakresie finansowania i wykonujemy operacje zaćmy w Czechach. Dzięki temu nie tylko nie musisz czekać na operację, ale przede wszystkim masz możliwość uzyskania dużo lepszej soczewki w bardzo korzystnej cenie w porównaniu do polskich realiów.

 

Źródło zdjęcia: creativeart - pl.freepik.com

Oceń post