Czy wiesz, że naturalne soczewki w gałce ocznej można wymienić? Jest to możliwe jednak tylko raz w życiu, dlatego warto poznać rodzaje soczewek stosowane przy refrakcyjnej wymianie soczewki.

Czym jest refrakcyjna wymiana soczewki?

Refrakcyjną wymianą soczewki nazywa zabieg okulistyczny, który polega na usunięciu naturalnej soczewki oka i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki. Wszczepiona soczewka musi być jednak dopasowana do budowy oka pacjenta oraz jego potrzeb związanych z istniejącą wadą wzroku. Refrakcyjna wymiana soczewki jest operacyjną metodą korekcji wady wzroku, którą wykonuje się pacjentom, którzy nie chcą lub z różnych przyczyn nie mogą nosić okularów, a nie mogą skorzystać z zabiegu laserowej korekcji wzroku. Co więcej, refrakcyjną wymianę soczewki można bezpiecznie wykonywać u osób, u których istnieje ryzyko wystąpienia zaćmy, ponieważ po wykonaniu takiego zabiegu zaćma się nie rozwinie.

Jak wygląda wszczepienie nowej soczewki do oka?

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek to operacyjna metoda, która w wielu osobach budzi lęk. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ zabieg jest bezbolesny, a czas potrzebny na wszczepienie nowej soczewki stosunkowo krótki - trwa około 30 minut. Lekarz wykonuje zabieg znieczulając oko miejscowo za pomocą kropli. Następnie wykonuje malutkie, milimetrowe nacięcie, dzięki któremu może wprowadzić do okna nową soczewkę. Najlepiej sprawdzają się do tego miękkie i delikatne soczewki, które dopasowują się do kształtu oka każdego pacjenta. W One Day Clinic pracujemy na najlepszych soczewkach takich marek jak Baush & Lumb, Zeiss czy Alcon.

Jakie soczewki stosuje się przy refrakcyjnej wymianie soczewek?

Zabieg, jakim jest refrakcyjna wymiana soczewki, jest wykonywany tylko po dokładnej rozmowie z lekarzem i zebraniu odpowiedniego wywiadu. Zdarza się też, że konieczne jest wykonanie różnych dodatkowych badań. Dzięki informacjom od pacjenta lekarzowi łatwiej określić priorytety i oczekiwania pacjenta, który ostatecznie sam wybiera rodzaj soczewki. 

W placówkach One Day Clinic chcemy sprostać najbardziej wymagającym pacjentom. Służymy radą i pomocą. Słuchamy naszych pacjentów, dzięki czemu stan operowanego oka zawsze spełnia oczekiwania naszych pacjentów. Dlatego rodzaje soczewek pogrupowane są w pakietach, które zawierają informacje na temat właściwości danej soczewki oraz opis kosztów. 

refrakcyjna wymiana soczewki
Zrezygnuj z okularów - korekcja wady wzroku przy pomocy refrakcyjnej wymiany soczewki to doskonała alternatywa dla osób, które nie mogą lub nie chcą poddawać się korekcji laserowej. W niektórych przypadkach pozwala nawet na całkowitą rezygnację z korekcji okularowej.

Refrakcyjna wymiana soczewki - typy soczewek do wyboru w One Day Clinic

  • soczewki jednoogniskowe sferyczne

Jest to podstawowa wewnątrzgałkowa soczewka sferyczna. Umożliwia dobre widzenie na jedną odległość. Tego rodzaju soczewki uniemożliwiają jednak prawidłowe skupienie światła. W praktyce oznacza to, że niemożliwe jest widzenie w trudnych warunkach, po zmroku czy w ciemności. Soczewka jednoogniskowa sferyczna posiada filtr UV, dzięki czemu chroni siatkówkę oka, ale w nieznacznym stopniu, dlatego konieczne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrami.

  • soczewki jednoogniskowe asferyczne

Soczewka wewnątrzgałkowa jednoogniskowa asferyczna umożliwia dobre widzenie na jedną odległość bez zniekształceń, z możliwie najlepszą ostrością. Lepsza czułość kontrastu umożliwia też lepsze widzenie wieczorem i w nocy.  Soczewki jednoogniskowe asferyczne muszą być korygowane przy pomocy okularów korekcyjnych. W zależności od wybranej wersji można wybrać soczewki uszlachetnione filtrem UV czy filtrem światła niebieskiego. 

  • soczewki wieloogniskowe asferyczne

Ponadstandardowa soczewka asferyczna wieloogniskowa doskonale zabezpiecza siatkówkę i usuwa wszelkie wady refrakcji oka powstałe np. w operowanym oku. Wieloogniskowa soczewka zapewnia bardzo dobre widzenie na wszystkich odległościach, a obecność filtra UV i filtra światła niebieskiego chroni oczy przed szkodliwymi czynnikami. Soczewka wieloogniskowa asferyczna posiadana najlepszą zdolność do naśladowania akomodacji oka w całym spektrum widzenia. Niektóre badania wskazują, że 80% pacjentów może całkowicie zrezygnować z korekcji okularowej.

  • soczewki toryczne jednoogniskowe

Soczewki tego typu eliminują konieczność korekcji okularowej na jedną odległość oraz zabezpieczają siatkówkę przed różnego rodzaju chorobami. Co więcej, soczewki asferyczne jednoogniskowe toryczne korygują astygmatyzm w operowanym oku. Soczewki w One Day Clinic posiadają filtr UV i filtr światła niebieskiego.

  • soczewki toryczne wieloogniskowe

Pakiet soczewek torycznych wieloogniskowych to soczewki wewnątrzgałkowe, które posiadają szereg zalet. To idealny wybór nie tylko dla astygmatyków, którzy chcą całkowicie zrezygnować z korekcji okularowej. Pakiet VIP i soczewki toryczne wieloogniskowe zapewniają doskonałą ochronę oka, zapobieganie rozwojowi choroby i korekcję wady wzroku na wszystkich odległościach.

Zobacz rodzaje soczewek oraz pakiety dostępne w naszej ofercie.

[siteorigin_widget class="SiteOrigin_Widget_Button_Widget"][/siteorigin_widget]
Oceń post