Operacja zaćmy na NFZ – warunki uzyskania refundacji kosztów zabiegu

operacja zaćmy na nfz

Operowanie zaćmy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest dla chorych jedyną opcją, by leczenie nie wymagało ponoszenia słonych kosztów zabiegu. Debata na temat zaćmy w kontekście NFZ toczy się jednak nie o prawa, obowiązki i udogodnienia dla pacjentów, a o ogromne kolejki, które dla wielu mogą skończyć się znacznym pogorszeniem, a nawet utratą wzroku, zanim dojdzie do jakiejkolwiek operacji. Negatywny rozgłos odbija się na jakości informacji dostępnych o samym przebiegu operacji i procesie ubiegania się o refundację. Dlatego też artykuł ten ma na celu przybliżenie państwu specyfiki operacji zaćmy na NFZ i możliwości, jakie są dla pacjentów dostępne.

Zabieg usunięcia zaćmy na NFZ w Polsce

Aby w ogóle znaleźć się w kolejce do zabiegu, pacjent musi przejść proces kwalifikacji. Oznacza to rozpoczęcie swojej drogi od lekarza okulisty, który wykona dokładne badanie wzroku i stwierdzi, czy u pacjenta rozwija się zaćma. Aby jednak umówić się na wizytę u okulisty w ramach NFZ, nowe przepisy wymagają uzyskania skierowania od lekarza rodzinnego.

Po umówieniu się na wizytę u lekarza okulisty i prawdopodobnie odczekaniu kilkunastu dni w kolejce (nawet te na kontrolne wizyty potrafią być dość długie), otrzymasz od niego skierowanie na leczenie szpitalne z rozpoznaniem zaćmy. Warto w tym miejscu dodać, iż skierowanie takie ważne jest aż do momentu wyleczenia zaćmy, a więc nie należy się obawiać że oczekiwanie w długich kolejkach na zabieg sprawi, że skierowanie straci okres ważności. Trzeba tylko dostarczyć swoje skierowanie do danej placówki w okresie 30 dni od daty wystawienia dokumentu.

Kolejki do zabiegu usunięcia zaćmy w ramach NFZ są długie – okres oczekiwania może wynieść nawet 4 lata. Warto jednak rozejrzeć się po stronach internetowych zbierających dane o aktualnych kolejkach do zabiegu. W wielu mniejszych miastach Polski są bowiem placówki, w których okres oczekiwania jest wyjątkowo krótki, czasem nawet porównywalny z kolejkami w gabinetach prywatnych.

Sam zabieg jest stosunkowo krótki, bo zwykle trwa około 15 minut – nie dłużej niż 30 minut – i nie wymaga narkozy. Pacjent ma jednak możliwość poproszenia o leczenie szpitalne wraz z pobytem na oddziale, jeśli z powodów zdrowotnych wyjście tuż po zabiegu mogłoby nie być bezpieczne.

Sytuacja ta jest częsta u osób z nadciśnieniem, cukrzycą oraz osób, które panicznie boją się operacji w znieczuleniu miejscowym i zabieg usunięcia zaćmy mógłby nie przebiec według planu. Procedura leczenia zaćmy kończy się rekonwalescencją w domu, przy czym pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenia dotyczące wygojenia oka i nieuszkodzenia nowej soczewki. Na tym etapie konieczne są też regularne wizyty kontrolne u kierującego lekarza okulisty.

operacja zaćmy refundacja NFZ

Zabieg usunięcia zaćmy dzięki dyrektywie transgranicznej

Operacja na koszt NFZ jest od pewnego czasu przywilejem również tych pacjentów, którzy zdecydują się na zabieg poza granicami Polski (i w granicach Unii Europejskiej). Od 2014 roku obowiązuje bowiem dyrektywa transgraniczna, na której podstawie Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca pacjentowi koszt zabiegu z użyciem standardowej soczewki (jedynej oferowanej przez polskie kliniki okulistyczne współpracujące z NFZ) – pacjent jednak ma możliwość wyboru rodzaju soczewki według swoich faktycznych potrzeb. Dzięki dyrektywie istnieje więc szansa, by pacjenci uniknęli niekończących się kolejek i otrzymali konieczną pomoc szybko i profesjonalnie.

Wiele osób o dyrektywie wie, jednak nie do końca rozumie procedurę, która pozwoli im na staranie się o zwrot kosztów. Przede wszystkim warto więc zaznaczyć, że czas na złożenie wniosku o zwrot kosztów wynosi 6 miesięcy od daty wykonania zabiegu i wystawienia rachunku.

Niektóre kliniki, tak jak OneDayClinic, starają się o refundację zabiegu zaćmy w imieniu pacjenta, inne zostawiają sprawę w rękach leczonego. Do operacji potrzebne będzie ważne skierowanie, gdyż podobnie jak w Polsce to ono uprawnia do korzystania z usług specjalistycznych w ramach NFZ. Bez skierowania wniosek o zwrot zostanie uznany za niekompletny i w konsekwencji odrzucony.

Znając zasady działania refundacji NFZ, pacjenci mają większą szansę na wykorzystanie wszystkich przysługujących im udogodnień i możliwości. Warto więc poświęcić chwilę na edukowanie pacjentów, a co ważniejsze, uświadamianie im, że wieloletnie kolejki nie są jedyną drogą do pozbycia się zaćmy.

 

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar

Jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy? TVP3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia


Pani Zofia


Pan Roman


Pan Wojciech


Pani Ewa

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

zbadaj zaćme
dowiedz się wiecej o zaćmie
placowki specjalistyczne
lokalizacje placówek onedayclinic
badanie wzroku w onedayclinic
badanie oczu

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci