Łatwy dostęp do testów na koronawirusa sprawił, że wykrywanie zakażeń SARS-CoV-2 stało się znacznie szybsze i prostsze, niż było to jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Usprawniła się też możliwość podejmowania interwencji i odpowiednich środków zapobiegawczych. Czy testy antygenowe są wiarygodne i kiedy oraz dlaczego warto zrobić taki test? W tym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z testami na koronawirusa.

Co to jest test na COVID-19?

Mówiąc o testach na koronawirusa, trzeba mieć świadomość tego, że zasadniczo istnieją ich dwa rodzaje: test antygenowy z wymazu lub śliny oraz test serologiczny z krwi. Test antygenowy na koronawirusa służy do wykrywania antygenu SARS-CoV-2 w organizmie człowieka, dzięki czemu można szybko ustalić, czy badana osoba jest chora na COVID-19. Z kolei test serologiczny służy do ustalenia obecności przeciwciał wytworzonych podczas przebytej już choroby, a także po szczepieniu. Czym się różnią i na czym polegają takie testy na koronawirusa?

Test antygenowy na COVID-19

Szybki test antygenowy w formie wymazu nosowo-gardłowego to test immunochromatograficzny do wykrywania antygenu COVID-19. Pozwala na wykrycie antygenu, w przypadku, gdy wystąpiły objawy lub podejrzewasz zachorowanie.

Jego przeprowadzenie jest bardzo proste. Po rozpakowaniu zestawu należy pobrać próbkę zgodnie z załączoną instrukcją, a następnie umieścić ją w strefie testowej na płytce. W tym momencie zachodzi reakcja, kompleks antygen-przeciwciało-złoto będzie migrował w kierunku strefy testowej. Po kilku minutach w okienku pojawi się wynik informujący o tym, czy osoba badana jest zakażona wirusem SARS-CoV-2, czy też nie.

Taki szybki test antygenowy ma trzy stany:

  • wynik ujemny (brak zachorowania), gdy na teście pojawia się tylko jedna linia kontrolna,
  • wynik dodatni (potwierdzone zachorowanie), gdy na teście pojawią się dwie linie,
  • wynik nieważny (konieczność powtórzenia), gdy na teście nie pojawiła się czerwona linia kontrolna. Jest to oznaka, że badanie zostało źle przeprowadzone lub test uległ uszkodzeniu. Zalecane jest przeprowadzenie ponownego badania.

Test antygenowy najlepiej wykonywać w momencie pojawienia się objawów przypominających COVID-19. Można go przeprowadzić również, gdy takich objawów nie ma, a doszło do kontaktu z osobą chorą i chcesz poznać aktualny stan zdrowia. Wymagane jest jednak zachowanie około 5-7-dniowego okresu inkubacji, gdyż dopiero po tym czasie rozpoczyna się produkcja przeciwciał, które mogą zostać ujawnione na teście.

Oprócz badania z wymazu nosowo-gardłowego, test antygenowy może być wykonywany również ze śliny. Na ten temat więcej napisaliśmy w osobnym artykule.

Test serologiczny na obecność przeciwciał IgM/IgG

Drugim rodzajem testów na koronawirusa są testy z krwi do wykrywania antygenów IgG oraz IgM skierowanych przeciwko SARS-CoV-2. W przebiegu infekcji organizm wytwarza antygeny IgM oraz IgG. Tego rodzaju testy na koronawirusa mogą służyć zarówno jako marker diagnostyczny na wczesnym etapie wykrywania, jak i do określania poziomu przeciwciał już po przejściu choroby lub po zaszczepieniu.

Tego rodzaju test antygenowy wykonuje się poprzez pobranie niewielkiej próbki krwi np. z opuszki palca i nałożenie jej do przeznaczonego do tego miejsca na płytce. Po dolaniu buforu zachodzi reakcja, która daje wynik po około 15-20 minutach.

Wynik pozytywny:

  • 3 czerwone paski (w obszarze kontrolnym i na liniach testowych M i C) oznaczają, że próbka zawiera oba rodzaje przeciwciał.
  • 2 czerwone paski (w obszarze kontrolnym i na linii testowej M) oznaczają, że próbka zawiera jedynie przeciwciała IgM.
  • 2 czerwone paski (w obszarze kontrolnym i na linii testowej C) oznaczają, że próbka zawiera jedynie przeciwciała IgG.

Wynik negatywny odczytujemy wtedy, gdy pojawia się wyłącznie jeden pasek w obszarze kontrolnym, oznacza to, że nie zostały wykryte przeciwciała IgG i IgM anty-2019-nCoV.

Wynik nieważny jest wtedy, gdy nie pojawia się żaden pasek lub pojawiają się paski w obszarze testowym, ale już nie w linii kontrolnej. Takie badanie należy powtórzyć, wykorzystując nowy zestaw.

Testy antygenowe – gdzie kupić?

W przypadku szybkich testów antygenowych do wykonania w domu ważne jest to, aby kupować je z kompetentnych źródeł, by mieć pewność wyników. Artron Laboratories Inc., jest sprawdzonym i wiarygodnym producentem testów na COVID – jeżeli szukasz dobrych testów antygenowych w korzystnej cenie, koniecznie zajrzyj do sklepu OneDayClinic – tutaj zamówisz testy COVID-19 antygenowe i testy na przeciwciała COVID-19.

Źródło zdjęcia freepik - pl.freepik.com

Oceń post