Proces leczenia zaćmy
Czym jest zaćma?
Zaćma znana jest także pod nazwą, wywodzącą się z łacińskiego "cataracta", co czyta się i zwyczajowo zapisuje: katarakta. Zgodnie ze statystykami początki zaćmy dotykają w głównej mierze ludzi po 60 roku życia, wyłączając oczywiście jej postać wrodzoną, która pojawia się przy narodzinach.
Czy lepiej widzisz o zmierzchu? Jasne kolory wydają Ci się ciemniejsze a obraz staje się nieostry, a nawet rozmyty? To pierwsza oznaka, która może świadczyć o rozwijajązej sie chorobie. Nie zwlekaj i umów sie na badanie wzroku. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia choruje na nią około 20 mln ludzi.
Główną istotą choroby jest swoiste zaćmienie i zmętnienie soczewki, co w konsekwencji prowadzi do jej nieprawidłowego działania w całym układzie optycznym, jakim jest ludzkie oko. Niestety, zmętnienie soczewki wypływa naturalnie z jej starzenia się, czasami jedynie jest skutkiem innych czynników zewnętrznych czy chorobowych (np. cukrzycy).
Zdolność widzenia osoby z zaćmą porównać można do bardzo rozmazanego, nieudanego zdjęcia, które jest całkowicie nieostre na całej swojej szerokości. W przypadku zaćmy warstwowej jedynie obwód pola widzenia jest przejrzysty. Najczęściej występuje ona w postaci zaćmy wrodzonej.
Przyczyny powstawania zaćmy
Główną i najczęstszą przyczyną zaćmy jest proces starzenia się i jest to około 95% przypadków. Po czterdziestym roku życia soczewka traci swoją elastyczność, a choroba rozwija się bardzo wolno i bezboleśnie przez lata. Choroba może objąć jedno oko lub obydwa, a poziom postępu choroby może być różny.
Objawy zaćmy
Zaćmę rozpoznamy po tym, że obraz staje się nieostry (widzenie jakby przez brudne okulary, zamglone) i nie pomagają nam żadne szkła. Jasne kolory sprawiają wrażenie ciemnych. Lepiej widzimy o zmierzchu oraz przy zachmurzonym niebie. Z biegiem czasu widzenie w nocy lub ciemnym pokoju jest niemożliwe. Widzenie jest przymglone, miewamy zaburzenia w ocenie odległości, szybkie męczenie oczu czy widzenie podwójne.
Gdy następuje zmętnienie soczewki można zauważyć zmianę koloru źrenicy z czarnego na szarobiały.
Jeśli występuje u Państwa któryś z powyższych czynników zalecamy udać się do lekarza celem dalszej diagnozy i potencjalnego leczenia.
Jak skutecznie wyleczyć zaćmę?
Współczesna medycyna może jednak przywrócić ostrość widzenia i uwolnić chorych od okularów już w jeden dzień! Operacja jest szybka, trwa zaledwie około 20 minut, jest bezbolesna i polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu nowej (fakoemulsyfikacja). Od razu po operacji możemy wrócić do normalnego życia i w pełni funkcjonować, teraz widząc już wyraźnie.
Badanie kontrolne przeprowadzane jest już w 24h po przeprowadzonym zabiegu. Badana jest ostrość wzroku, przeprowadzany jest wywiad z pacjentem.
Wynikiem operacji jest ogromny komfort widzenia, kontury są wyraźne, kolory jasne lub ciemne (prawidłowo rozróżniane), następuje znaczna i odczuwalna poprawa ostrości widzenia.
Zaćma wtórna
W rzadkich przypadkach zdarza się, że po zabiegu usunięcia zaćmy dochodzi do nawrotu choroby. Podczas zabiegu zmętniała soczewka, w miejsce której wstawia się sztuczną soczewkę. Kiedy tylna torebka soczewki oka mętnieje, mamy do czynienia z tzw. zaćmą wtórną. Wtedy zmętnienie nie jest zlokalizowane na soczewce, ale na pozostałościach naturalnej soczewki, we wspomnianej tylnej torebce soczewki. Na szczęście zaćmę wtórną można szybko i skutecznie wyleczyć – nie wymaga to nawet zabiegu chirurgicznego, a jedynie korekcji z wykorzystaniem specjalistycznego lasera.
Kiedy i dlaczego może pojawić się zaćma wtórna?
Ponowne wystąpienie zaćmy w formie zaćmy wtórnej może wystąpić po kilku tygodniach od wykonania operacji. Zazwyczaj jednak do nawrotu choroby dochodzi po kilku latach od zabiegu.
Przyczyn powstawania zaćmy wtórnej można wymienić wiele – niektóre są związane z przeprowadzanym zabiegiem, inne dotyczą trybu życia czy wiążą się z występowaniem innych schorzeń u pacjenta. Do najczęstszych przyczyn należą:
- Zaburzenia metabolizmu związane ze współwystępującymi schorzeniami: cukrzycą, niedoczynnością przytarczyc,
- AZS,
- Krótkowzroczność,
- Wrodzone wady siatkówki,
- Urazy i infekcje lub stany zapalne oka niezwiązane z przeprowadzoną operacją,
- Uszkodzenia i infekcje powstałe wskutek zabiegu usunięcia zaćmy.
Więcej o zaćmie wtórnej przeczytasz na naszym blogu.
Jak leczyć zaćmę wtórną?
Pacjenci obawiają się czasem, że zaćma wtórna oznacza konieczność poddania się zabiegowi jej usunięcia po raz kolejny. Na szczęście nawrót zaćmy można wyleczyć krótkim zabiegiem kapsulotomii. Zabieg polega na wykonaniu maleńkiego otworu w środku tylnej torebki soczewki – w tym celu wykorzystywane są lasery YAG (lasery neodymowo-yagowe).
Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe – sam zabieg trwa zaledwie kilkanaście sekund, a cała procedura zajmuje około pół godziny. Tego samego dnia pacjent może wrócić do domu.
Rodzaje soczewek
Poza poniższym opisem rodzaju soczewek, dzielą się one jeszcze zasadniczo na białe i żółte.
Soczewki żółte – to jedyne soczewki, które posiadają dodatkowy filtr światła niebieskiego. To on chroni siatkówkę przed chorobami takimi jak AMD. Naturalna soczewka posiada już niezbędne filtry, natomiast sztuczną soczewkę trzeba w nie wyposażyć.
Soczewki białe – to soczewki które posiadają jedynie filtr UV jako podstawowy
Poniżej postaraliśmy się Państwu przybliżyć rodzaje soczewek stosowanych podczas leczenia zaćmy. Oto one:
- soczewki sferyczne - podstawowe soczewki stosowane przy usuwaniu zaćmy.
- soczewki asferyczne - soczewki redukujące zniekształcenia obrazu, czyli redukcja aberracji obrazu. Poprawia czułość kontrastu, ostrość wzroku i jakość widzenia,
- soczewki toryczne - soczewki stosowane przy wyrównywaniu astygmatyzmu rogówkowego pacjenta,
- soczewki wieloogniskowe - soczewki wysokiej jakości, wybierane przez pacjentów, którzy nie chcą nosić okularów do czytania, ponieważ mogą oni widzieć jeden obraz dla dali i bliży.
Soczewki sferyczne i asferyczne
Budowa oka przypomina aparat fotograficzny, w którym światło jest skupiane i ogniskowane przy pomocy "obiektywu", a następnie oświetla siatkówkę. W oku światło skupiane jest w rogówce i soczewce. Tym samym obraz ogniskowany jest na siatkówce. Wraz z postępującym wiekiem soczewka, która zmienia swój kształt, adaptując się do oglądanych przedmiotów w bliższych i dalszych odległościach, może zacząć matowieć co świadczy o postępującej zaćmie.
Sztuczna soczewka umieszczana jest w miejscu soczewki naturalnej, która jednak nie może się dostosowywać do patrzenia blisko czy daleko, nie posiada tzw. umiejętności akomodacji.
Optyka standardowej soczewki jest „sferyczna” i jednoogniskowa, tzn. ustawia ostrość jak zwykła lupa na stałą odległość przy pomocy względnie nieskomplikowanej optyki.
Przy wyborze soczewek redukujących zniekształcenie obrazu warto zdecydować się na soczewki asferyczne, które dzięki odpowiedniemu szlifowi zbierają promienie światła w jednym punkcie, przez co obraz jest bardziej wyraźny niż w soczewkach sferycznych. Ma to bardzo duże znaczenie dla wszystkich pacjentów, a zwłaszcza dla tych, którzy często prowadzą samochód nocą oraz pracują w złych warunkach oświetleniowych.

Soczewki wieloogniskowe
W ostatnich latach dużą popularność zyskały ponadstandardowe soczewki wieloogniskowe. Posiadają one specjalistyczny szlif, dzięki któremu na siatkówce odwzorowuje się zarówno ostry obraz z dali jak również obraz z bliska. W tej sytuacji mózg może sam, w zależności od potrzeby, zdecydować, czy chce zwrócić uwagę na obraz dalszy czy bliższy.
Podwójny efekt osiągany jest przeważnie przy pomocy pierścieni koncentrycznych, które różnie działają w zależności od odległości źrenicy.
Idea optyki do dali i bliży jest kusząca, posiada jednak niewielkie wady. Główną z nich jest duże ryzyko nieostrego widzenia w ciemnościach punktowych źródeł światła. W niektórych przypadkach pacjentom przeszkadza to tak bardzo, że nocna jazda samochodem staje się dużym problemem.

Soczewki toryczne
Jeżeli w Państwa przypadku występuje astygmatyzm rogówkowy powyżej 1,5 dioptrii to dobrym wyborem będą soczewki toryczne. Są one szlifowane w sposób zakrzywiony, co wyrównuje astygmatyzm i pozwala uwolnić się od noszenia okularów. Tego typu soczewki są droższe od soczewek standardowych, jednakże zalety jakie ze sobą niosą przechylają szalę na ich korzyść. Wszczepienie soczewek torycznych powoduje dużo lepszą jakość widzianego obrazu lub nawet możliwość całkowitej rezygnacji z okularów. Należy jednak mieć na uwadze, że ostateczna jakość widzenia uzależniona jest od wady wyjściowej. Soczewki te wymagają od kliniki bardzo precyzyjnej techniki implantacji, co w 100% jesteśmy w stanie Państwu zagwarantować!
Producenci naszych soczewek
Pacjenci OneDayClinic otrzymują jedne z poniższych soczewek. Rodzaj i producent soczewki dobierany jest dla każdego pacjenta indywidualnie. W trakcie badania kwalifikującego lekarz decyduje o doborze konkretnej soczewki.
ALCON
ZEISS
RAYNER
BAUSCH&LAMB
Ważne informacje dla pacjenta - jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy?
Cel operacji soczewki oka
Operację soczewki wykonuje się w przypadku wystąpienia u pacjenta zaćmy, bądź wad wzroku (zwykle nadwzroczności i starowzroczności), które mogą zostać skorygowane poprzez wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zaćma to zmętnienie części lub całości soczewki oka, co prowadzi do upośledzenia wzroku. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. Cała procedura usunięcia zaćmy trwa jeden dzień. Na dwa dni przed wyznaczonym terminem zabiegu, pacjent jest zobowiązany do stosowania kropelek przepisanych przez polskiego okulistę. Pierwszym krokiem po przyjeździe do kliniki jest badanie przedoperacyjne. Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań następuje zabieg usunięcia zaćmy. Pacjent zostaje wypisany do domu w tym samym dniu.
W przypadku wad wzroku alternatywą dla operacji, są laserowe korekcje wzroku, okulary i soczewki kontaktowe.
Na badanie przedoperacyjne prosimy zabrać:
- skierowanie na operację zaćmy od lekarza okulisty,
- dowód osobisty,
- listę stosowanych leków,
- dotychczasowe okulary,
- napoje, przekąski według własnego uznania.
Przygotowanie do zabiegu operacyjnego
- Leki, które pacjent stosuje regularnie należy zażyć również w dniu operacji, chyba że lekarz zaleci inaczej.
- Zabiegi usunięcia zaćmy w znieczuleniu miejscowym wymagają najwyższego stopnia higieny. Pacjenci z owrzodzeniem żylnym, kolostomią itp., muszą skonsultować zabieg również ze swoim lekarzem prowadzącym. Przed operacją należy przeprowadzić w domu dokładną higienę całego ciała, zabrać czyste ubrania i buty. Panie proszone są o przyjście w dniu operacji bez makijażu.
- Należy spożyć lekkie śniadanie. Jeśli operacja wykonywana jest w godzinach popołudniowych nie należy pomijać obiadu.
- W dniu wykonywania zabiegu pacjent spędzi w naszej klinice do 2 godzin na przygotowania przed operacją zaćmy.
- Przed wejściem na salę operacyjną pacjent otrzymuje od pielęgniarki ochraniacze na obuwie, czepek ochronny na włosy oraz fartuch ochronny, który należy ubrać na własną odzież.
- Przygotowania przedoperacyjne obejmują także podanie kropli do oczu rozszerzających źrenice oraz znieczulających.
- Przed zabiegiem na zaćmę pacjent ma możliwość porozmawiać z lekarzem, który odpowie na pytania i wyjaśni wszystkie wątpliwości.
Przedoperacyjne badanie oczu
Przed operacją pacjent zostaje przebadany w klinice. Podczas badania wykonywane są pomiary, dzięki którym możliwe jest wyznaczenie odpowiedniej wartości dioptrii soczewki wewnątrzgałkowej.
Najczęściej zadawane pytania
Poniżej odpowiadamy na najpopularniejsze pytania, jakie są do nas kierowane. Jeżeli nie znaleźli Państwo satysfakcjonujących odpowiedzi na nurtujące Państwa zagadnienia, serdecznie zapraszamy do kontaktu przez formularz kontaktowy, który umieszczony jest na dole witryny. Nasi specjaliści postarają się w pełnym zakresie rozwiać Państwa wątpliwości.
Zabiegi przeprowadzane są w ramach tzw. Ustawy Transgranicznej, która obowiązuje w Polsce od listopada 2014 roku. Pozwala ona polskim pacjentom leczyć się w krajach Unii Europejskiej i odzyskać część kosztów zabiegu. OneDayClinic oferuje Państwu możliwość przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy we własnej Klinice zlokalizowanej w Czeskiej Ostrawie, bo tylko to gwarantuje spełnienie wymogów ustawy i możliwość otrzymania zwrotu z NFZ. Koszt, który ponosi pacjent, to organizacja wyjazdu oraz różnica między pełną ceną zabiegu a kwotą, którą zwraca NFZ. Resztę kosztów zabiegu pokrywa Klinika OneDayClinic. Pacjent podpisując umowę, przekazuje naszej firmie pełnomocnictwo do starania się w jego imieniu o zwrot kosztów w NFZ. Kwota, która jest do uiszczenia jest dużo niższa niż w przypadku, gdyby samodzielnie opłacić wszystkie koszty zabiegu, a potem występować z wnioskiem o zwrot kosztów w NFZ.
Obecnie placówki medyczne współpracujące z OneDayClinic nie oferują takich zabiegów zagranicznym pacjentom.
Kliniki zagraniczne przeprowadzają laserowe korekcje wzroku, jednakże obecnie OneDayClinic nie ma takiej usługi w swojej ofercie. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest jednodniowy – pobyt w szpitalu trwa od 2 do 3 godzin, ale pacjentowi nie przysługuje w przypadku tego typu zabiegów refundacja kosztów.
Nie organizujemy zabiegów usunięcia zaćmy u dzieci, ponieważ w ich przypadku wymagana jest całkowita narkoza, a współpracujące z nami kliniki nie przeprowadzają operacji w całkowitym znieczuleniu.
Tak, istnieje taka możliwość. W klinice przeprowadzane jest najpierw badanie, za pomocą którego ocenia się, czy ciśnienie w oku pozwala na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Jeżeli ciśnienie jest zbyt wysokie, lekarz podaje przed operacją dodatkowo specjalne leki.
Nie można od razu stwierdzić, jaki rodzaj soczewki będzie odpowiedni dla danego pacjenta. Tego typu informacje udzielane są przez lekarza w trakcie badania. Pacjent powinien przed zabiegiem dostarczyć do nas komplet badań i informacji od swojego okulisty. Następnie dokumentacja wysyłana jest do kliniki w celu dobrania odpowiedniej metody zabiegu oraz rodzaju soczewki.
Zaćma nie może pojawić się po raz drugi. W sporadycznych przypadkach może wystąpić natomiast zaćma wtórna. Polega ona na zmętnieniu tylnej część torebki soczewki. Symptomy zaćmy wtórnej przypominają początki zwykłej zaćmy - widzenie jest jakby przez mgłę. Aby usunąć zaćmę wtórną wystarczy przeprowadzić nieskomplikowany zabieg laserowy.
Nie ma najmniejszego problemu, aby usunąć taką zaćmę.
Jeśli pacjent jest poważnie chory, nie kwalifikuje się do operacji. Natomiast choroby takie jak cukrzyca II stopnia, nadciśnienie, mała płytkowość krwi, tarczyca nie stanowią przeciwwskazania. Podobnie: rozrusznik serca, bypassy, arytmia, aparat słuchowy, rozrzedzenie krwi, leki na prostatę, dławica piersiowa, migotanie przedsionków czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Przed podjęciem decyzji zalecana jest konsultacja z lekarzem. Najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie klinice dokumentacji medycznej do wglądu.
Kliniki stosują następujące połączenie kropli: Benoxi, Marcain, Neosynephrin i Unitropic. W niektórych przypadkach konieczny jest mały zastrzyk. Znieczulenie jest zawsze miejscowe, nigdy ogólne.
Zaćma powstaje tylko raz w życiu, operuje się ją też tylko raz. Po wymianie soczewki biologicznej na akrylową nie ma możliwości nawrotu zaćmy.
Zabiegi są przeprowadzane za pomocą tak zwanej fakoemulsyfikacji, czyli mikrocięcia o szerokości około 2 mm. Główną zaletą tej techniki jest szybki proces gojenia, wysoka jakość widzenia oraz to, że późniejszy proces gojenia nie zmienia naturalnej krzywizny oka.
Stosowane są tylko soczewki pochodzące od najlepszych producentów, zatwierdzone do użytku w Republice Czeskiej. Należą do nich: Alcon (USA), Bausch&Lomb (USA), Zeiss (Niemcy), Croma (Austria), EyolUK (Wielka Brytania).
Po operacji pacjenci dostają krople antybiotykowe, które należy stosować 3-5 razy dziennie, aż do skończenia buteleczki.
Pacjent po powrocie nie powinien się przeciążać i dźwigać ciężkich przedmiotów.
Pacjent może skorzystać z naszej propozycji na wizytę kontrolną w klinice, gdzie wykonany został zabieg. Wówczas pokrywamy koszt takiej wizyty oraz powtórny transport. Jeżeli jednak Pacjent woli udać się na kontrolę we własnym zakresie, to powinien udać się na nią do 3 dni po powrocie. Koszty wizyty kontrolnej w placówce innej niż był przeprowadzony zabieg nie są zwracane.
Tak, pacjent otrzymuje pełną dokumentację medyczną, w której opisany jest przebieg zabiegu i zastosowane metody leczenia. W ciągu 2-3 dni przygotowujemy także dla pacjenta tłumaczenie dokumentacji.
Niestety zagraniczne kliniki nie wystawiają zwolnień lekarskich. Takie zwolnienie bez problemu wystawi rodzinny lekarz, wystarczy poinformować go o planowanym zabiegu.
Przez pierwszy tydzień po operacji pacjent nie może się w żaden sposób przeciążać. Nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów i skłonów, aby zapobiec wzrostowi ciśnienia wewnątrzgałkowego. Należy też zrezygnować z wysiłku fizycznego i uważać, aby do oka nie dostał się pył czy substancje chemiczne (np. szampon podczas mycia głowy).
W pierwszej dobie po zabiegu jest to wykluczone, ponieważ na oko założony jest opatrunek. Po zdjęciu opatrunku, jeśli pacjent czuje się na siłach, nie ma już przeciwwskazań do prowadzenia samochodu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pacjent jest kierowcą z zawodu. Wtedy powinien wziąć dwutygodniowe zwolnienie lekarskie.