Zaćma

Wszystko Ci wyjaśnimy. Zostaw kontakt do siebie i czytaj dalej!

Proces leczenia zaćmy

Czym jest zaćma?

Zaćma, czyli katarakta według statystyk dotyka przede wszystkim osoby, które ukończyły 60 lat, o ile nie jest to postać wrodzona. Jakie są jej objawy? Jeżeli widzisz lepiej po zmierzchu, jasne kolory odbierasz jako ciemniejsze, a obraz traci na wyraźności i jego kontury stają się rozmyte, może to świadczyć o tym, że podobnie jak 20 mln ludzi na świecie, chorujesz na zmętnienie soczewki. Jeśli zauważasz u siebie któryś z powyższych objawów, jak najszybciej umów się na badanie wzroku. W przypadku schorzenia takiego jak zaćma zazwyczaj konieczna jest bowiem operacja.

Zaćma polega na zaćmieniu i zmętnieniu soczewki, które prowadzą do zaburzeń jej funkcjonowania w obrębie całego układu optycznego, czyli ludzkiego oka. Zmętnienie soczewki powstaje w wyniku procesu starzenia się organizmu, choć w niektórych przypadkach być spowodowane działaniem czynników zewnętrznych lub chorobowych.

Zdolność widzenia osób dotkniętych zaćmą można porównać do całkowicie rozmazanego zdjęcia, nieostrego na całej szerokości. Jeśli mamy do czynienia z zaćmą warstwową, zazwyczaj występująca od momentu narodzin, przejrzysty jest tylko obwód pola widzenia.

Przyczyny powstawania zaćmy

Zaćma, czyli zmętnienie soczewki w 95% spowodowana jest naturalnymi procesami starzenia się. Wraz z ukończeniem czterdziestego roku życia soczewka zaczyna tracić swą elastyczność, ale choroba postępuje zazwyczaj bardzo wolno i nie wywołuje żadnych objawów wiele lat. W zależności od przypadku może dotknąć jednego oka lub dwóch i mieć rozmaity przebieg.

Objawy zaćmy

Zaćmę można rozpoznać dzięki kilku charakterystycznym objawom. U chorego zazwyczaj obraz traci na ostrości, widzenie przypomina patrzenie przez brudne okulary i żadne szkła nie pomagają. Jasne kolory odbierane są jako ciemne, zaś lepiej widzi się o zmierzchu i podczas pochmurnych dni. Z czasem traci się także zdolność do widzenia w nocy. Pojawiają się trudności w ocenie odległości, zmęczenie oczu oraz podwójne widzenie. Postępujące zmętnienie soczewki można rozpoznać po tym, że kolor źrenicy z czarnego zmienia się na szarobiały.

Jeśli zauważyłeś u siebie któryś z wymienionych objawów, rekomendujemy udać się na konsultację do lekarza specjalisty, aby postawił diagnozę i w razie potrzeby zalecił odpowiednie leczenie.

Objawy zaćmy - jak je rozpoznać?

Leczenie zaćmy

Zaćma to choroba, której można pozbyć się już w jeden dzień! Operacja jest całkowicie bezbolesna i bardzo szybka – trwa tylko 20 minut. Sam zabieg polega na wycięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową. Nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji – praktycznie od razu można wrócić do normalnego funkcjonowania.

Badanie kontrolne przeprowadza się już po upływie 24 godzin od operacji. Podczas konsultacji lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad i sprawdza jego ostrość wzroku.

Po zabiegu chory odczuwa znaczną poprawę komfortu widzenia. Kontury stają się bardziej wyraźne, kolory ciemne i jasne są prawidłowo rozróżniane, ostrość widzianych obrazów jest dużo lepsza.

Zaćma wtórna

W rzadkich przypadkach zdarza się, że po zabiegu usunięcia zaćmy dochodzi do nawrotu choroby. Podczas zabiegu zmętniała soczewka, w miejsce której wstawia się sztuczną soczewkę. Kiedy tylna torebka soczewki oka mętnieje, mamy do czynienia z tzw. zaćmą wtórną. Wtedy zmętnienie nie jest zlokalizowane na soczewce, ale na pozostałościach naturalnej soczewki, we wspomnianej tylnej torebce soczewki. Na szczęście zaćmę wtórną można szybko i skutecznie wyleczyć – nie wymaga to nawet zabiegu chirurgicznego, a jedynie korekcji z wykorzystaniem specjalistycznego lasera. 

Kiedy i dlaczego może pojawić się zaćma wtórna?

Ponowne wystąpienie zaćmy w formie zaćmy wtórnej może wystąpić po kilku tygodniach od wykonania operacji. Zazwyczaj jednak do nawrotu choroby dochodzi po kilku latach od zabiegu.

Przyczyn powstawania zaćmy wtórnej można wymienić wiele – niektóre są związane z przeprowadzanym zabiegiem, inne dotyczą trybu życia czy wiążą się z występowaniem innych schorzeń u pacjenta. Do najczęstszych przyczyn należą:

 • Zaburzenia metabolizmu związane ze współwystępującymi schorzeniami: cukrzycą, niedoczynnością przytarczyc,
 • AZS,
 • Krótkowzroczność,
 • Wrodzone wady siatkówki,
 • Urazy i infekcje lub stany zapalne oka niezwiązane z przeprowadzoną operacją,
 • Uszkodzenia i infekcje powstałe wskutek zabiegu usunięcia zaćmy.

Więcej o zaćmie wtórnej przeczytasz na naszym blogu.

Jak leczyć zaćmę wtórną?

Pacjenci obawiają się czasem, że zaćma wtórna oznacza konieczność poddania się zabiegowi jej usunięcia po raz kolejny. Na szczęście nawrót zaćmy można wyleczyć krótkim zabiegiem kapsulotomii. Zabieg polega na wykonaniu maleńkiego otworu w środku tylnej torebki soczewki – w tym celu wykorzystywane są lasery YAG (lasery neodymowo-yagowe).

Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe – sam zabieg trwa zaledwie kilkanaście sekund, a cała procedura zajmuje około pół godziny. Tego samego dnia pacjent może wrócić do domu.

→ Usuń zaćmę wtórną - przejdź do formularza zgłoszeniowego!

Rodzaje soczewek

Czy wiedziałeś o tym, że soczewkę wystarczy wymienić tylko raz w życiu?

Soczewki wykorzystywane w medycynie, w leczeniu choroby, jaką jest zaćma to:

 • Soczewki żółte – z dodatkowym filtrem światła niebieskiego, który chroni siatkówkę przed różnego rodzaju chorobami, w tym AMD. Soczewka naturalna, która znajduje się w ludzkim oku, posiada już wszystkie niezbędne filtry, ale sztuczną trzeba w nie dodatkowo wyposażyć.

 • Soczewki białe – wyposażone tylko w podstawowy filtr UV.

 • Soczewki sferyczne – podstawowe soczewki wykorzystywane do usuwania zaćmy,

 • Soczewki asferyczne – soczewki redukujące zniekształcony obraz. Poprawiają jakość widzenia, ostrość wzroku i czułość kontrastu,

 • Soczewki toryczne – soczewki wykorzystywane w celu wyrównywania astygmatyzmu na rogówce pacjenta,

 • Soczewki wieloogniskowe – wysokiej jakości soczewki, stosowane w przypadku pacjentów, którzy chcą zrezygnować z okularów do czytania i móc widzieć zarówno z dali, jak i bliży.

Soczewki sferyczne i asferyczne

W ludzkim narządzie wzroku światło skupia się w rogówce i soczewce. Obraz ogniskowany jest więc na siatkówce. Wraz ze starzeniem się organizmu soczewka zmienia swój kształt, przystosowując się do przedmiotów oglądanych w dalszych i bliższych odległościach. Gdy zaczyna matowieć, lekarz może stwierdzić chorobę, jaką jest zaćma. Soczewki naturalne trzeba wówczas zastąpić sztucznymi. Ta nie ma jednak zdolności dostosowania się do dali i bliży, czyli tak zwanej umiejętności akomodacji. Standardowa soczewka ma optykę sferyczną i jednoogniskową, co oznacza, że reguluje ostrość niczym zwykła lupa ustawiona na stałą odległość, korzystając z mało skomplikowanej optyki.

W przypadku choroby takiej jak zaćma, soczewki asferyczne sprawdzą się najlepiej. Mają odpowiedni szlif, który skupia promienie światła w jednym punkcie, co powoduje, że obraz jest dużo bardziej wyraźny niż w soczewkach podstawowych, czyli sferycznych. Jest to bardzo ważne szczególnie dla pacjentów, którzy muszą prowadzić samochód po zmroku lub pracować przy złym oświetleniu.

porównanie soczewek

Soczewki wieloogniskowe

Dużą popularnością cieszą się także ponadstandardowe soczewki wieloogniskowe. Ich konstrukcja pozwala odwzorować na siatkówce zarówno obraz widziany z daleka, jak i bliska. Wówczas mózg może w zależności od potrzeby decydować, czy chce skupić się na obrazie dalszym, czy bliższym. Podwójny efekt jest możliwy do osiągnięcia dzięki pierścieniom koncentrycznym, które dostosowują swoje działanie do odległości źrenicy.

Choć możliwość widzenia z dali i bliży może być kusząca, niestety posiada kilka wad. Jedna z nich polega na nieostrym widzeniu punktowych źródeł światła w ciemnościach, co może utrudniać pacjentom jazdę samochodem po zmroku.

soczewka wieloogniskowa

Soczewki toryczne

Jeśli astygmatyzm rogówkowy powyżej 1,5 dioptrii towarzyszy chorobie, jaką jest zaćma, soczewki toryczne będą świetnym wyborem. A to dlatego, że posiadają zakrzywiony szlif, który wyrównuje astygmatyzm, w niektórych przypadkach pozwalając zrezygnować z konieczności noszenia okularów. Choć soczewki toryczne kosztują więcej od standardowych, mają o wiele więcej korzyści. Ich wszczepienie wiąże się z dużo lepszą jakością widzianego obrazu oraz możliwością całkowitego uwolnienia się od szkieł korekcyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że jakość widzenia ostatecznie jest zależna od wady wyjściowej. Soczewki toryczne wymagają także posługiwania się niezwykle precyzyjnymi technikami umieszczania, co gwarantuje nasza klinika.

Producenci naszych soczewek

Pacjenci OneDayClinic otrzymują jedne z poniższych soczewek. Rodzaj i producent soczewki dobierany jest dla każdego pacjenta indywidualnie. W trakcie badania kwalifikującego lekarz decyduje o doborze konkretnej soczewki.

ALCON

USA

ZEISS

Niemcy

RAYNER

WIELKA BRYTANIA

BAUSCH&LAMB

USA

Ważne informacje dla pacjenta - jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy?

Cel operacji soczewki oka

Operację soczewki wykonuje się w przypadku wystąpienia u pacjenta zaćmy, bądź wad wzroku (zwykle nadwzroczności i starowzroczności), które mogą zostać skorygowane poprzez wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zaćma to zmętnienie części lub całości soczewki oka, co prowadzi do upośledzenia wzroku. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. Cała procedura usunięcia zaćmy trwa jeden dzień. Na dwa dni przed wyznaczonym terminem zabiegu, pacjent jest zobowiązany do stosowania kropelek przepisanych przez polskiego okulistę. Pierwszym krokiem po przyjeździe do kliniki jest badanie przedoperacyjne. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań następuje zabieg usunięcia zaćmy. Pacjent zostaje wypisany do domu w tym samym dniu.

W przypadku wad wzroku alternatywą dla operacji, są laserowe korekcje wzroku, okulary i soczewki kontaktowe.

Na badanie przedoperacyjne prosimy zabrać:

 • skierowanie na operację zaćmy od lekarza okulisty,
 • dowód osobisty,
 • listę stosowanych leków,
 • dotychczasowe okulary,
 • napoje, przekąski według własnego uznania.

Przygotowanie do zabiegu operacyjnego

 1. Leki, które pacjent stosuje regularnie należy zażyć również w dniu operacji, chyba że lekarz zaleci inaczej.
 2. Zabiegi usunięcia zaćmy w znieczuleniu miejscowym wymagają najwyższego stopnia higieny. Pacjenci z owrzodzeniem żylnym, kolostomią itp., muszą skonsultować zabieg również ze swoim lekarzem prowadzącym. Przed operacją należy przeprowadzić w domu dokładną higienę całego ciała, zabrać czyste ubrania i buty. Panie proszone są o przyjście w dniu operacji bez makijażu.
 3. Należy spożyć lekkie śniadanie. Jeśli operacja wykonywana jest w godzinach popołudniowych nie należy pomijać obiadu.
 4. W dniu wykonywania zabiegu pacjent spędzi w naszej klinice do 2 godzin na przygotowania przed operacją zaćmy.
 5. Przed wejściem na salę operacyjną pacjent otrzymuje od pielęgniarki ochraniacze na obuwie, czepek ochronny na włosy oraz fartuch ochronny, który należy ubrać na własną odzież.
 6. Przygotowania przedoperacyjne obejmują także podanie kropli do oczu rozszerzających źrenice oraz znieczulających.
 7. Przed zabiegiem na zaćmę pacjent ma możliwość porozmawiać z lekarzem, który odpowie na pytania i wyjaśni wszystkie wątpliwości.

Przedoperacyjne badanie oczu

Przed operacją pacjent zostaje przebadany w klinice. Podczas badania wykonywane są pomiary, dzięki którym możliwe jest wyznaczenie odpowiedniej wartości dioptrii soczewki wewnątrzgałkowej.

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej odpowiadamy na najpopularniejsze pytania, jakie są do nas kierowane. Jeżeli nie znaleźli Państwo satysfakcjonujących odpowiedzi na nurtujące Państwa zagadnienia, serdecznie zapraszamy do kontaktu przez formularz kontaktowy, który umieszczony jest na dole witryny. Nasi specjaliści postarają się w pełnym zakresie rozwiać Państwa wątpliwości.

Zapraszamy do kontaktu!

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci