Okulary do jazdy samochodem przydają się nie tylko osobom z wadami wzroku, ale też tym, które po prostu chcą zadbać o lepszy komfort widzenia. Dlatego też istnieją okulary korekcyjne dla kierowców oraz okulary ochronne z filtrami. Czas reakcji w dużej mierze zależy od wzroku, a kierowca musi dbać o jego sprawność.

Dlaczego potrzebujesz okularów do jazdy samochodem?

Jazda samochodem, zwłaszcza długa i w złych warunkach oświetleniowych potrafi być bardzo wymagająca. Po pewnym czasie nawet osoba o orlim wzroku może odczuwać ból i pieczenie oczu, suchość lub łzawienie. Zmęczenie wzroku prowadzi do osłabienia reakcji i pogorszenia widoczności, co przekłada się na mniejsze bezpieczeństwo jazdy. Męczące są zwłaszcza oślepiające światła innych samochodów. Jeżeli więc chcesz zadbać o komfort, warto zainwestować w okulary dla kierowców wyposażone w filtry polaryzacyjne, UV chroniące oczy.

Mając wadę wzroku wymagającą noszenia okularów, obowiązkowo musisz nosić okulary (lub soczewki kontaktowe) korygujące daną wadę wzroku. Jest to jeden z warunków dopuszczenia do kierowania pojazdem. Okulary korekcyjne dla kierowców mogą być tymi samymi, które noszą na co dzień, ale dla poprawy komfortu warto mieć specjalne okulary do jazdy samochodem lub zadbać o to, by te podstawowe były wyposażone w kilka dodatków. Dzięki temu zyskasz większy komfort.

Jak łatwo się domyślić, okulary przeznaczone do jazdy samochodem są bardzo przydatnym akcesorium, za którym powinni rozejrzeć się kierowcy nie tylko o słabszym wzroku, ale również tacy, którzy po prostu spędzają dużo czasu za kółkiem lub często jeżdżą w kiepskich warunkach oświetleniowych, np. nocą.

Jakie okulary korekcyjne dla kierowców?

Okulary korekcyjne do jazdy samochodem muszą korygować wadę wzroku, powinny mieć więc szkła, które zalecił okulista lub optometrysta, nie powinny to być „marketowe” okulary. Co więcej okulary takie muszą umożliwiać szybkie przejście z widzenia bliskiego, na pośrednie i dalekie, dlatego jeżeli kierowca ma prezbiopię lub inną wadę utrudniającą akomodację oka, powinien rozważyć zakup okularów multifokalnych (wieloogniskowych) skonstruowanych tak, aby bez zmieniania okularów można było widzieć równie dobrze na bliskie, jak i dalekie odległości.

Okulary korekcyjne dla kierowcy powinny mieć powłokę antyrefleksyjną. Dzięki niej niwelowany jest wpływ uciążliwych odblasków światła pojawiających się na drodze. Odblaski takie, nawet jeżeli nie są silne, po pewnym czasie prowadza do zmęczenia i nadwyrężenia wzroku. Powłoka antyrefleksyjna sprawia, że obraz jest wyraźniejszy, bardziej kontrastowy. Istnieje wiele rodzajów powłok antyrefleksyjnych, jedne polecane są właśnie do jazdy samochodem, inne do pracy przed komputerem. Posiadanie tej samej pary do jazdy i do pracy niekoniecznie będzie optymalnym rozwiązaniem.

Okulary dla kierowcy – jakie do ogólnego użytku?

Jeżeli z Twoim wzrokiem jest wszystko w porządku, ale i tak odczuwasz przykre objawy związane ze zmęczeniem oczu lub chcesz im zapobiegać, rozważ zakup okularów do prowadzenia samochodu. Takie okulary powinny mieć neutralne szkła (nie korekcyjne), a także wspomnianą wyżej powłokę antyrefleksyjną, która zapobiegnie powstawaniu drażniących refleksów. Oprócz tego dobrze, aby miały filtr UV chroniący wzrok przed szkodliwym promieniowaniem. Warto wiedzieć, że nie tylko okulary przeciwsłoneczne mają filtry UV.

Oprócz tego polecamy mieć w samochodzie parę okularów przeciwsłonecznych lub zainwestować w szkła fotochromowe, które reagują na natężenie światła i w zależności od potrzeb ich szkła ulegają przyciemnieniu lub rozjaśnieniu. Niestety takie rozwiązanie sporo kosztuje, dlatego nie każdy kierowca się na nie decyduje, większość zostaje przy dodatkowych okularach przeciwsłonecznych do samochodu. Warto jednak pamiętać o tym, że wybierając okulary przeciwsłoneczne, koniecznie należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych filtrów UV. Do jazdy samochodem zaleca się okulary z filtrem UV400.

Okulary dla kierowców – jakie wybrać?

Wybierając okulary do samochodu warto skonsultować się ze specjalistą OneDayClinic, który pomoże w decyzji, dobierze odpowiednie szkła i zasugeruje dobrane do konkretnych potrzeb rozwiązania poprawiające komfort jazdy. Nie ma bowiem konieczności inwestowania w najdroższe, wyposażone w najnowsze technologie i wiele filtrów szkła, gdy jeździsz tylko okazjonalnie; z kolei zawodowi kierowcy powinni zainwestować w lepsze rozwiązania, gdyż dobry wzrok jest niezwykle istotny w ich zawodzie.

Umów się na wizytę w naszej placówce i dobierz okulary do samochodu idealne dla Ciebie.

Oceń post