Zaćma pourazowa – czym się odróżnia od innych rodzajów zaćmy?

zaćma pourazowa

Zaćma pourazowa to jedna z podstawowych odmian choroby niezwiązanych bezpośrednio z wiekiem starczym i naturalnym osłabieniem struktur oka. Choć większość przypadków katarakty występuje w dalszym ciągu wśród osób po 60. roku życia, zaćma pourazowa to również dość częsty i wymagający równie szybkiego leczenia przypadek. Czym odróżnia się od innych rodzajów zaćmy, co może ją wywołać i jak należy ją leczyć?

Podstawowy podział zaćmy – zaćma pourazowa

Katarakta będąca obecnie najczęściej występującą chorobą oczu polega na zmętnieniu soczewki oka, zaburzając tym samym jej właściwą pracę. Podstawowym zadaniem soczewki jest załamywanie promieni świetlnych – właściwie działająca pozwala na wyraźne widzenie przedmiotów w różnych odległościach. Niestety, w przypadku zaćmy na soczewce powstają męty i plamki, które blokują równomierne załamywanie światła i tym samym znacząco obniżają jakość i ostrość wzroku. Sama zaćma jest natomiast chorobą postępującą, a więc nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Zaćmę dzieli się standardowo na zaćmę wrodzoną i nabytą. Ta pierwsza wiąże się przede wszystkim z zaburzeniami genetycznymi i chorobami przebytymi przez matkę podczas ciąży. Choroby wirusowe czy przyjmowanie niektórych leków mogą wpłynąć tu na proces rozwoju wzroku u dziecka, powodując że maluch urodzi się z zaćmą na jednym bądź obu oczach lub też rozwinie ją w pierwszych miesiącach swojego życia. Znacznie bardziej rozbudowaną kategorią jest zaćma nabyta, która może być wynikiem zarówno naturalnych procesów starzenia się oka, przebytych chorób, predyspozycji genetycznych, stosowanych leków bądź też urazów mechanicznych, chemicznych bądź fizycznych. To właśnie urazy, jak sama nazwa wskazuje, stanowią podstawę zaćmy pourazowej – do najczęstszych jej wariantów zalicza się zaćmę popromienną, hutniczą, elektryczną i powikłaną, przy czym ta ostatnia ma związek z innymi chorobami oczu takimi jak jaskra czy retinopatia barwnikowa.

Sprawdź również klasyfikację rodzajów zaćmy według lokalizacji zmian!

Przyczyny i charakterystyka zaćmy pourazowej

Zaćma pourazowa może powstać przede wszystkim w wyniku urazu mechanicznego, przy czym ten może być zarówno urazem tępym,  jak i penetrującym. W praktyce więc nie musi dojść do przerwania struktury oka – zaćmę pourazową może spowodować uderzenie oka, okolicy oczodołu lub silne uderzenie głowy, które spowoduje rozprowadzenie energii i fali uderzeniowej po tkankach, w tym także do okolic oczu uszkadzając ich strukturę. Zaćmę mogą wywołać też bardziej bezpośrednie, penetrujące uderzenia, a więc przykładowo przebicie gałki ocznej ostrym przedmiotem.

 

Zaćma pourazowa nie jest związana wyłącznie z urazami mechanicznymi. Jej przyczyną może być także porażenie prądem, dostanie się do oka drażniących substancji chemicznych, czy wieloletnia ekspozycja na promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe. Zaćma w tej formie może być więc uznana za chorobę zawodową, wpisaną w ryzyko niektórych profesji. Ostatnim wariantem zaćmy pourazowej będzie zaćma powikłana, wynikająca z uszkodzeń powstałych na wskutek przebycia lub leczenia innej choroby oczu. Najczęściej wiąże się ją przede wszystkim z jaskrą, która znacząco podnosi ciśnienie wewnątrzgałkowe i prowadzi do uszkodzenia różnych struktur oka, w tym także uszkodzenia soczewki.

Leczenie zaćmy pourazowej

Zgodnie z tym, co do tej pory zostało odkryte na temat zaćmy, jedyną skuteczną metodą leczenia jakiejkolwiek jej formy jest operacyjne usuwanie zmętniałej soczewki. Zaćma pourazowa jest chorobą postępującą, która wraz z rozwojem prowadzi do coraz poważniejszego upośledzenia wzroku i w konsekwencji do całkowitej ślepoty. Jedynie usunięcie chorej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową może zatrzymać proces rozwoju katarakty, przywracając jednocześnie szansę na w pełni ostre widzenie. Zabieg ten przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych przy wykorzystaniu fakoemulsyfikacji, uważanej obecnie za najmniej inwazyjną metodę usuwania zaćmy. Chirurg wykonuje tu jedynie niewielkie nacięcie na oku, wykonując proces rozbicia soczewki, usunięcia jej z torebki oka i wstawienia sztucznej soczewki za pomocą mikroskopijnych narzędzi.

 

Przeczytaj również:

Zaćma jądrowa – jakie są jej objawy

Zaćma wikłająca – typ katarakty mogący powstać w każdym wieku

Czym jest zaćma wtórna?

Zaćma pęczniejąca i posterydowa – przyczyny i leczenie

 

Istotną kwestią, jaka odróżnia leczenie zaćmy pourazowej od leczenia innych wariantów katarakty jest konieczność wzięcia pod uwagę przyczyny powstania choroby. Może zdarzyć się bowiem, że urazy które spowodowały pojawienie się zaćmy będą znacząco utrudniały przeprowadzenie zabiegu i wymagały wcześniejszego zabezpieczenia. Nie można usunąć prawidłowo zaćmy, jeśli uszkodzeniu uległy też inne warstwy gałki ocznej, podobnie jak nie można przeprowadzić zabiegu przy występowaniu w oku jaskry.

Zaćma pourazowa nie jest łatwa do zidentyfikowania na podstawie samych objawów, gdyż często uraz jaki był jej przyczyną nie wiązał się bezpośrednio z uszkodzeniem gałki ocznej. Warto więc w momencie diagnozowania przez okulistę zaćmy wspomnieć o ewentualnych przebytych urazach, które mogły wpłynąć na pojawienie się choroby i tym samym zmienić nieco podejście do metody jej leczenia.

Wylecz zaćmę w OneDayClinic. Sprawdź naszą ofertę!

 

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia


Pani Zofia


Pan Roman


Pan Wojciech


Pani Ewa

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Pakiet Ideal:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Lepsza czułość kontrastu
 • Dobre widzenie na jedną odległość
 • Dobre widzenie wieczorem i w nocy

Opis pakietu:

Pakiet Ideal to jeden z czterech pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe asferyczne. Soczewka oferowana w tym pakiecie jest najbardziej podstawową wersją soczewki ponadstandardowej. Jak wszystkie soczewki asferyczne – zbudowana jest w taki sposób, aby możliwie najlepiej dopasowywać się do naturalnych krzywizn oka.

Soczewka ta, podobnie jak inne soczewki jednoogniskowe – umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość, najczęściej bliży. Druga z wad - dal musi być skorygowana przy pomocy korekcji okularowej. Soczewka z pakietu Ideal produkcji Baush & Lamb Gwarantuje idealne odwzorowanie obrazu bez zniekształceń, z możliwie najlepszą ostrością widzianego obrazu. Soczewka ta została uszlachetniona filtrem UV.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu w zakresie 150 - 300 zł.Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Ideal Plus

Idealny wybór dla osób czynnych zawodowo, pracujących przy komputerze.

599,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Mniejsze ryzyko rozwoju komórek czerniaka w oku
 • Oczy osoby przebywającej w sztucznym oświetleniu lub przed komputerem są mniej zmęczone
 • Oczy nie są zmęczone, ani nie pieką

Opis pakietu:

Pakiet Ideal Plus to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową, uszlachetnioną w filtry UV i filtr Światła Niebieskiego, który doskonale chroni oko przed powstaniem szkodliwych chorób siatkówki, takich jak AMD, – czyli zwyrodnienie plamki żółtej, które prowadzi do ślepoty. Soczewka firmy Zeiss zawarta w tym pakiecie ogranicza także możliwość rozwoju czerniaka w oku.

Działanie filtru światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na ograniczenie bezsenności spowodowanej nadmiernym oddziaływaniem światła niebieskiego (komputery, telefony, białe światło lamp) na oczy w ciągu dnia. Taka ekspozycja oczu na tego typu światło dramatycznie wpływa na obniżenie poziomu melatoniny, co może zaburzać sen i wpływać na cykl okołodobowy. Filtr światła niebieskiego, którym uszlachetniona została soczewka z Pakietu Ideal Plus, skutecznie ogranicza tego typu zjawiska.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu w zakresie 150 - 300 zł.Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Premium

Najlepsza dla kierowców.

825,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Nie powoduje różnic w odczycie kontrastu i barw
 • Dzięki zastosowanym filtrom niweluje bezsenność

Opis pakietu:

Pakiet Premium to jeden z najlepszych pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe. Tak jak pozostałe soczewki tego typu – koryguje wadę wzroku na jedną odległość, natomiast korekcję wad towarzyszących trzeba nadrobić dobierając odpowiednią korekcję okularową. Pakiet Premium jest uszlachetniony w filtry UV i filtr światła niebieskiego, dzięki czemu zapobiega powstawaniu poważnych chorób siatkówki. Soczewka ta zwana potocznie „Soczewką Żółtą” jest najlepszą stosowaną soczewką w swojej klasie. Idealna dla osób pracujących godzinami przy komputerze.

Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Budowa soczewki marki Alcon z pakietu Premium ogranicza powstawanie „efektu halo” wokół jasnego światła, dzięki czemu stanowi świetny wybór dla kierowców. Nie ma również dyskomfortu podczas wieczornego czytania. Budowa soczewki Premium oraz jej uszlachetnienia ograniczają ryzyko wystąpienia Zaćmy Wtórnej u operowanego pacjenta.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu w zakresie 150 - 300 zł.Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM CLAREON

Najlepsza dla osób aktywnych zawodowo i zawodowych kierowców.

1399,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Bardzo wysoka ostrość widzianego obrazu
 • Minimalne ryzyko powstania „efektu halo”

Opis pakietu:

Pakiet Premium Clareon to najnowszy pakiet w naszej ofercie. Soczewka zawarta w tym pakiecie to najnowszej generacji soczewka jednoogniskowa, która pojawiła się na rynku na przełomie 2018 roku. Jej unikalność polega na zastosowaniu jednorazowego systemu wszczepiania. Soczewka produkcji czołowej marki Alcon jest załadowana do specjalnego urządzenia fabrycznie, a dzięki zastosowaniu unikalnej technologii – znacznie ułatwia wszczepienie minimalizując ryzyko powikłań. Soczewka Clareon gwarantuje doskonałą przezierność soczewki, a unikalna technologia polimeryzacji soczewki ogranicza ryzyko zjawiska glisteningu.

Soczewka Clareon, jako następca soczewki z Pakietu Premium jest wyposażona standardowo w filtr światła niebieskiego oraz filtr UV, które skutecznie ograniczają ryzyko wystąpienia poważnych chorób siatkówki. Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Soczewka Clareon znacznie zmniejsza ryzyko powstania Zaćmy Wtórnej w operowanym oku. Świetnie sprawdzi się u zawodowych kierowców, dzięki temu, że jej budowa ogranicza występowanie „efektu halo”.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu w zakresie 150 - 300 zł. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP

Idealna dla osób chcących zrezygnować z korekcji okularowej.

3299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Posiada wszystkie właściwości soczewki z pakietu premium
 • Działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkie odległości
 • Umożliwia całkowitą rezygnację z korekcji okularowej.

Opis pakietu:

Pakiet VIP to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową, czyli taką, która usuwa wszelkie wady refrakcji w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej wieloogniskowość działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkich odległościach Dzięki temu pacjent może całkowicie zrezygnować z dotychczasowej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu w zakresie 150 - 300 zł. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM toricPLUS

Idealna dla osób aktywnych zawodowo z astygmatyzmem.

1799,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet PREMIUM toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej jednoogniskowość umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu w zakresie 150 - 300 zł. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP toricPLUS

Idealna dla osób z astygmatyzmem chcących całkowicie zrezygnować z korekcji okularowej.

4999,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na wszystkich odległościach

Opis pakietu:

Pakiet VIP toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a ponadto umożliwia doskonałe widzenie na wszystkich odległościach, dzięki czemu pacjent może zrezygnować całkowicie z dotychczas stosowanej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu w zakresie 150 - 300 zł. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Extra:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

Koszty pakietu pokrywa NFZ

Zalety:

 • Filtr UV
 • Podstawowa soczewka sferyczna
 • Dobre widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet Extra to pakiet obejmujący soczewkę jednoogniskową sferyczną. Jest to soczewka, która jako jedyna jest w pełni refudowana przez NFZ. Standardowo wyposażona jest w filtr UV.


Cena pakietu dotyczy kompleksowego zabiegu usunięcia zaćmy wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi i bezpłatnym transportem dla wybranych miejscowości z województwa Opolskiego, Śląskiego i Małopolskiego. W przypadku pozostałych miejscowości transport wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi oraz noclegiem wynosi jedynie 300zł. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.

 

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci