Jaskra a zaćma – złośliwi złodzieje wzroku

jaskra a zaćma

Wzrok to jeden z nadrzędnych zmysłów ludzkich, na którym polegamy w niemalże każdej chwili naszego życia. To dzięki możliwości widzenia obserwujemy świat, doświadczamy piękna, uczymy się i unikamy otaczających nas zagrożeń. Zdarza się jednak, że zdrowie nie zawsze pozwala na cieszenie się pełnią wzroku – jedną z częstych przyczyn problemów z oczami jest dziś jaskra, a zaćma plasuje się tuż obok niej. Z tymi złośliwymi złodziejami wzroku da się jednak walczyć. Jakie są różnice pomiędzy schorzeniami i na czym polega ich leczenie?

Jaskra a zaćma – podstawowe podobieństwa

Choć choroby te są bardzo często przez pacjentów mylone, obydwie dotyczą oczu i nieleczone mogą prowadzić do ślepoty, jaskrę i zaćmę łączy niewiele podobieństw. Wśród tych podstawowych należy wymienić kwestię zauważalności objawów. Zarówno w przypadku zaćmy, jak i jaskry, mogą one nie wydawać się poważne przez bardzo długo, przez co nie wydają się dla chorego niepokojące. Wiemy już jednak, że nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań, wśród których najbardziej niepożądaną jest oczywiście utrata wzroku.

Podobieństw pomiędzy jaskrą a zaćmą można dopatrywać się także w przyczynach powstawania chorób. Obydwie mogą być bowiem zarówno wrodzone, jak i nabyte, a w przypadku drugiego typu mogą być powodowane przez te same czynniki. Do podstawowych przyczyn pojawienia się zarówno zaćmy, jak i jaskry, można zaliczyć uwarunkowania genetyczne (występowanie jaskry i zaćmy w rodzinie), urazy gałki ocznej, duże wady wzroku, długotrwałe stosowanie kortykosterydów, cukrzycę oraz problemy z nadciśnieniem tętniczym. Oczywiście jaskra, jak i zaćma, mogą spowodowane być też zwyczajnym starzeniem się organizmu, przy czym objawy tej drugiej często pojawiają się znacznie później, podczas gdy w przypadku jaskry mogą dokuczać już po 40 roku życia.

Jaskra a zaćma – objawy chorób?

Tam, gdzie kończą się podobieństwa, zaczyna się długa lista różnic pomiędzy jaskrą a zaćmą. Przede wszystkim dotyczą one zupełnie innych regionów gałki ocznej. Podczas gdy pierwsza utożsamiana jest z podwyższonym ciśnieniem wewnętrznym oka i jest powodowana uszkodzeniem komórek zwojowych siatkówki oka oraz włókien nerwu wzrokowego, druga dotyczy mętniejącej soczewki oka.

Podstawowe objawy zaćmy to blednięcie lub całkowita biel źrenicy, zamglone i rozmazane pole widzenia, trudność ze skupieniem wzroku i złapaniem odpowiedniej ostrości obrazu, a często także problemy z oceną odległości, głębokością barw oraz widzeniem w ciemności. Rozróżniamy wiele typów zaćmy, które zależą od umiejscowienia zmian, należą do nich zaćma podtorebkowa, korowa, jądrowa, przednia i tylna. Zdarza się również, że zaćma po wyleczeniu powraca, ten typ zaćmy nazywany jest zaćmą wtórną.  Zaćma jest bardzo powszechną chorobą i narażone są na nią głównie osoby po 60. roku życia.

Jaskra prowadzi przede wszystkim do zwężenia pola widzenia i kojarzona jest głównie ze zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, choć jak wiemy dotyka przede wszystkim nerwu wzrokowego i siatkówki. Generalnie wyróżnia się dwa rodzaje jaskry: ostrą i podostrą. Do podstawowych objawów tej pierwszej należą silny ból oczu i głowy, nudności, widzenie kolorowych obręczy wokół źródeł światła. Jaskra podostra ma znacznie łagodniejszy, a tym samym trudniejszy do zdiagnozowania przebieg. Jako że kąt przesączenia światła jest tu zwężony, ale nie całkowicie zamknięty, objawy mogą pojawiać się i znikać i nie są nigdy tak dokuczliwe, jak w przypadku jaskry ostrej.

Jaskra a zaćma – metody leczenia

Podstawową różnicą pomiędzy leczeniem jaskry a zaćmy jest fakt, że tę pierwszą można początkowo opanowywać za pomocą środków farmakologicznych. W wielu przypadkach regularne kontrole okulistyczne połączone ze stosowaniem kropli do oczu obniżających ciśnienie wewnętrzne oka pozwalają na swobodne życie bez objawów jaskry.

Z zaćmą nie jest już tak prosto, nie istnieją żadne leki na zaćmę, a choroba z czasem postępuje, mogąc doprowadzić do całkowitej ślepoty. Usuwanie zaćmy polega na rozbijaniu metodą fakoemulsyfikacji zmętniałej soczewki i wstawianiu w jej miejsce nowej, sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zabieg taki pozwala na uzyskanie bardzo dobrej ostrości widzenia przy minimalnym ryzyku powikłań i dość szybkiemu procesowi rekonwalescencji. Ostateczna jakość wzroku zależy przede wszystkim od rodzaju wybranej soczewki i może wymagać dodatkowej korekty okularowej w przypadku wybrania wariantu najbardziej podstawowego.

W OneDayClinic operacja zaćmy ze standardową soczewką wykonywana jest za darmo i pokrywana przez polski NFZ, dzięki możliwościom jakie daje dyrektywa transgraniczna. Mają jednak Państwo możliwość operacji zaćmy z ponadstandardową soczewką, dopasowaną do Państwa potrzeb i wad wzroku (cennik OneDayClinic). Nasza klinika położona jest w czeskiej Ostrawie, do której dowozimy Państwa z waszego miejsca zamieszkania. Klinika jest nowoczesna, z profesjonalnym i polskojęzycznym personelem, a na operację zaćmy poczekają Państwo jedynie do 30 dni, co w kraju raczej jest niemożliwe. Komfort pacjenta jest dla nas najważniejszy.

Jeśli chodzi o operacyjne leczenie jaskry, nowoczesne techniki jej leczenia skupiają się na szybkim leczeniu laserowym, które pozwala w łatwy sposób obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe i ułatwić przepływanie cieczy pomiędzy kolejnymi komorami oka. Gdy leczenie laserowe również okaże się nieskuteczne, konieczna może okazać się operacja neuropatii jaskrowej oka.

Jak więc widać, jaskra a zaćma to dwie zupełnie odrębne choroby, które przeoczone mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń wzroku, a nawet całkowitej ślepoty. Warto więc zwracać uwagę na ich charakterystyczne objawy i podejmować leczenie w momencie, gdy problem nie jest jeszcze bardzo poważny.

Dowiedz się czym wyróżnia się nasza klinika!

 

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Pakiet Ideal:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Lepsza czułość kontrastu
 • Dobre widzenie na jedną odległość
 • Dobre widzenie wieczorem i w nocy

Opis pakietu:

Pakiet Ideal to jeden z czterech pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe asferyczne. Soczewka oferowana w tym pakiecie jest najbardziej podstawową wersją soczewki ponadstandardowej. Jak wszystkie soczewki asferyczne – zbudowana jest w taki sposób, aby możliwie najlepiej dopasowywać się do naturalnych krzywizn oka.

Soczewka ta, podobnie jak inne soczewki jednoogniskowe – umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość, najczęściej bliży. Druga z wad - dal musi być skorygowana przy pomocy korekcji okularowej. Soczewka z pakietu Ideal produkcji Baush & Lamb Gwarantuje idealne odwzorowanie obrazu bez zniekształceń, z możliwie najlepszą ostrością widzianego obrazu. Soczewka ta została uszlachetniona filtrem UV.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Ideal Plus

Idealny wybór dla osób czynnych zawodowo, pracujących przy komputerze.

599,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Mniejsze ryzyko rozwoju komórek czerniaka w oku
 • Oczy osoby przebywającej w sztucznym oświetleniu lub przed komputerem są mniej zmęczone
 • Oczy nie są zmęczone, ani nie pieką

Opis pakietu:

Pakiet Ideal Plus to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową, uszlachetnioną w filtry UV i filtr Światła Niebieskiego, który doskonale chroni oko przed powstaniem szkodliwych chorób siatkówki, takich jak AMD, – czyli zwyrodnienie plamki żółtej, które prowadzi do ślepoty. Soczewka firmy Zeiss zawarta w tym pakiecie ogranicza także możliwość rozwoju czerniaka w oku.

Działanie filtru światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na ograniczenie bezsenności spowodowanej nadmiernym oddziaływaniem światła niebieskiego (komputery, telefony, białe światło lamp) na oczy w ciągu dnia. Taka ekspozycja oczu na tego typu światło dramatycznie wpływa na obniżenie poziomu melatoniny, co może zaburzać sen i wpływać na cykl okołodobowy. Filtr światła niebieskiego, którym uszlachetniona została soczewka z Pakietu Ideal Plus, skutecznie ogranicza tego typu zjawiska.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Premium

Najlepsza dla kierowców.

825,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Nie powoduje różnic w odczycie kontrastu i barw
 • Dzięki zastosowanym filtrom niweluje bezsenność

Opis pakietu:

Pakiet Premium to jeden z najlepszych pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe. Tak jak pozostałe soczewki tego typu – koryguje wadę wzroku na jedną odległość, natomiast korekcję wad towarzyszących trzeba nadrobić dobierając odpowiednią korekcję okularową. Pakiet Premium jest uszlachetniony w filtry UV i filtr światła niebieskiego, dzięki czemu zapobiega powstawaniu poważnych chorób siatkówki. Soczewka ta zwana potocznie „Soczewką Żółtą” jest najlepszą stosowaną soczewką w swojej klasie. Idealna dla osób pracujących godzinami przy komputerze.

Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Budowa soczewki marki Alcon z pakietu Premium ogranicza powstawanie „efektu halo” wokół jasnego światła, dzięki czemu stanowi świetny wybór dla kierowców. Nie ma również dyskomfortu podczas wieczornego czytania. Budowa soczewki Premium oraz jej uszlachetnienia ograniczają ryzyko wystąpienia Zaćmy Wtórnej u operowanego pacjenta.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM CLAREON

Najlepsza dla osób aktywnych zawodowo i zawodowych kierowców.

1399,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Bardzo wysoka ostrość widzianego obrazu
 • Minimalne ryzyko powstania „efektu halo”

Opis pakietu:

Pakiet Premium Clareon to najnowszy pakiet w naszej ofercie. Soczewka zawarta w tym pakiecie to najnowszej generacji soczewka jednoogniskowa, która pojawiła się na rynku na przełomie 2018 roku. Jej unikalność polega na zastosowaniu jednorazowego systemu wszczepiania. Soczewka produkcji czołowej marki Alcon jest załadowana do specjalnego urządzenia fabrycznie, a dzięki zastosowaniu unikalnej technologii – znacznie ułatwia wszczepienie minimalizując ryzyko powikłań. Soczewka Clareon gwarantuje doskonałą przezierność soczewki, a unikalna technologia polimeryzacji soczewki ogranicza ryzyko zjawiska glisteningu.

Soczewka Clareon, jako następca soczewki z Pakietu Premium jest wyposażona standardowo w filtr światła niebieskiego oraz filtr UV, które skutecznie ograniczają ryzyko wystąpienia poważnych chorób siatkówki. Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Soczewka Clareon znacznie zmniejsza ryzyko powstania Zaćmy Wtórnej w operowanym oku. Świetnie sprawdzi się u zawodowych kierowców, dzięki temu, że jej budowa ogranicza występowanie „efektu halo”.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP

Idealna dla osób chcących zrezygnować z korekcji okularowej.

3299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Posiada wszystkie właściwości soczewki z pakietu premium
 • Działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkie odległości
 • Umożliwia całkowitą rezygnację z korekcji okularowej.

Opis pakietu:

Pakiet VIP to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową, czyli taką, która usuwa wszelkie wady refrakcji w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej wieloogniskowość działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkich odległościach Dzięki temu pacjent może całkowicie zrezygnować z dotychczasowej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM toricPLUS

Idealna dla osób aktywnych zawodowo z astygmatyzmem.

1799,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet PREMIUM toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej jednoogniskowość umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP toricPLUS

Idealna dla osób z astygmatyzmem chcących całkowicie zrezygnować z korekcji okularowej.

4999,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na wszystkich odległościach

Opis pakietu:

Pakiet VIP toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a ponadto umożliwia doskonałe widzenie na wszystkich odległościach, dzięki czemu pacjent może zrezygnować całkowicie z dotychczas stosowanej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Extra:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

Koszty pakietu pokrywa NFZ

Zalety:

 • Filtr UV
 • Podstawowa soczewka sferyczna
 • Dobre widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet Extra to pakiet obejmujący soczewkę jednoogniskową sferyczną. Jest to soczewka, która jako jedyna jest w pełni refudowana przez NFZ. Standardowo wyposażona jest w filtr UV.


Cena pakietu dotyczy kompleksowego zabiegu usunięcia zaćmy wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi i bezpłatnym transportem dla wybranych miejscowości z województwa Opolskiego, Śląskiego i Małopolskiego. W przypadku pozostałych miejscowości transport wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi oraz noclegiem wynosi jedynie 300zł. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.

 

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci