Wzrok to jeden z tych zmysłów, które z biegiem lat ulegają coraz wyraźniejszemu osłabieniu i pogorszeniu. Ostrość wzroku, do jakiej przyzwyczaimy się mając lat 20 będzie z dużym prawdopodobieństwem nieporównywalnie lepsza od tej, z którą przyjdzie się zmierzyć po 40 roku życia. Na stan wzroku wpływa naprawdę wiele czynników, zarówno biologicznych (naturalne procesy starzenia), jak i środowiskowych (złe nawyki, brak profilaktyki, źle dobrane okulary). Jak dbać o wzrok po 40 roku życia, by cieszyć się swobodą widzenia jak najdłużej?

1.     Miej świadomość czyhających problemów

Aby móc w pełni zadbać o swój wzrok i z powodzeniem korzystać z jego mocy jak najdłużej, warto mieć świadomość tego jakie zagrożenia i problemy mogą przyczyniać się do jego pogorszenia właśnie po 40 roku życia. Istnieją schorzenia, którym trudno w naturalny sposób zapobiec, nawet w obliczu tak rozwiniętej medycyny. Zaćmę wymienia się tu jako jeden z największych problemów, z jakim zmagają się dziś osoby dojrzałe – jej początki można zaobserwować już po 40. roku życia, choć pełna dojrzałość katarakty zwykle przypada znacznie później. Tej choroby akurat nie da się uniknąć, jednak wiedząc o jej istnieniu i objawach można odpowiednio wcześnie zareagować i pozbyć się problemu.

2.     Zadbaj o dietę

Wiele chorób związanych ze wzrokiem ma swoje początki w nieprawidłowej przemianie materii i diecie ubogiej w odpowiednie witaminy. Przede wszystkim warto zauważyć, że jednym z ważniejszych czynników wpływających na rozwój wspomnianej już zaćmy jest cukrzyca, która poza uwarunkowaniami genetycznymi jest też często skutkiem nieprawidłowego odżywiania się. Jedną z podstawowych witamin, o których obecność w diecie należy zadbać jest witamina A, a więc beta-karoten, który jest niezwykle silnym antyoksydantem. Witamina ta, poza zwalczaniem niebezpiecznych dla wzroku wolnych rodników, wpływa korzystnie na funkcjonowanie fotoreceptorów siatkówki oka, zapobiegając tzw. kurzej ślepocie, czyli utrudnionemu widzeniu po zmroku.

Równie ważna dla diety będzie tu witamina C, która silnie współdziała z witaminą A, pozwalając na syntezę kolagenu i wzmacniając naczynia krwionośne oka. Dodatkowym wsparciem jest też witamina E, ułatwiająca wchłanianie się beta-karotenu, a także minerały takie jak selen, cynk, mangan i miedź. Ten drugi jest bardzo istotny w procesie wytwarzania rodopsyny, dzięki której możliwe jest rozróżnianie odcieni szarości i prawidłowe widzenie po zmroku. Wśród składników istotnych dla oczu wymienia się też inne karotenoidy, w tym doskonale znaną luteinę i zeaksantynę, które zapobiegają wielu wadom i chorobom oczu.

3.     Nie nadwyrężaj oczu

Praca w niewłaściwie oświetlonych pomieszczeniach, długotrwałe patrzenie w ekran telewizora czy komputera, czytanie w złym świetle – wiele codziennych czynności, na które zwykle nie zwracamy większej uwagi, ma znaczący wpływ na jakość wzroku po 40. roku życia. Dodatkowe czynniki zewnętrzne w postaci zanieczyszczeń w powietrzu, kurzu czy braku odpowiedniej ochrony wzroku przed promieniowaniem UV męczą wzrok, powodując uczucie suchości, zaczerwienienia i generalny dyskomfort wzrokowy. Stosowanie kropli do oczu wspomagających i wzmacniających strukturę oka, w połączeniu z regularnymi przerwami od patrzenia w ekran, zadbaniu o dobre oświetlenie pomieszczeń i przede wszystkim wydzieleniu czasu odpoczynku dla wzroku są dobrym nawykiem, który po 40. roku życia warto wpisać w swój regularny cykl dnia.

4.     Pamiętaj o regularnych kontrolach

Proces starzenia się oka jest dla człowieka jak najbardziej naturalny – z wiekiem oko traci zdolność akomodacji, gdyż soczewka stopniowo ulega stwardnieniu i zmienia swoją gęstość. Zmiany te mogą być przyspieszone przez nieprawidłowy tryb życia, w tym wspomniane już wcześniej dietę czy nadmierne nadwyrężanie wzroku w złych warunkach oświetlenia. Jednym z aspektów, o którym dość często się zapomina jest jednak nieprawidłowo dobrana korekcja wzroku. Wiele osób ignoruje konieczność regularnych wizyt u okulisty uznając, że skoro mam już okulary i widzę dobrze, kontrola nie jest konieczna. W praktyce jednak niewłaściwie skorygowana wada wzroku pogarsza widzenie, a niektóre subtelne zmiany mogą być niezauważalne w codziennym życiu do momentu, w którym będzie już za późno na profilaktykę. Z tego też powodu jednym z podstawowych zadań, jakie stoją przed osobami po 40. roku życia jest wyrobienie sobie nawyku regularnych odwiedzin u okulisty. Te nie tylko pozwolą utrzymać pod kontrolą postępujące wady wzroku, ale i odpowiednio szybko zdiagnozować choroby takie jak zaćma czy jaskra, które warto leczyć najszybciej, jak to możliwe.

Skorzystaj z darmowego badania wzroku w salonach optycznych naszego partnera Doktor Marchewka!

4.6/5 - (11 votes)