Witaminy mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Czy brak którejś z nich może wpływać na rozwój zaćmy? Badania wskazują, że niedobór witaminy C może sprzyjać rozwojowi zaćmy, dlatego należy zadbać o odpowiedni poziom tej witaminy w codziennej diecie.

Leczenie zaćmy dietą

Witamina C jako popularny antyoksydant niszczy skutecznie wolne rodniki uszkadzające powierzchnię soczewki. Witamina C dostarczana organizmowi z pożywienia jest kluczową bronią w walce z chorobą, gdyż organizm ludzki nie jest w stanie sam tej witaminy wytworzyć. Witamina C pochodząca z diety jest dużo łatwiej i w większej ilości przyswajania niż w formie suplementów.

Komora oka jest wypełniona cieczą z witaminą C zabezpieczając tym samym soczewkę przed matowieniem oraz oksydowaniem. Regularne dostarczanie witaminy w pożywieniu podwyższa poziom chroniącej oko cieczy.

Witaminowy eksperyment

Według testów przeprowadzonych przez badaczy z Kings Collage London Witamina C jest kluczowym narzędziem do walki z zaćmą. Eksperyment został przeprowadzony na grupie 324 sióstr bliźniaczek w wieku 60-70 lat. Naukowcy monitorowali zmiany zachodzące w ich soczewkach i porównywali z ilością przyjmowanej witaminy C. U pań, które dostarczały organizmowi  dużą ilość witaminy w pożywieniu progresja choroby zmalała o 33%.


Zobacz także:

???? Wpływ witaminy A na wzrok 

 

4.6/5 - (8 votes)