Czy palenie może wpływać na rozwój zaćmy?

wpływ palenia na rozwój zaćmy

Czy palenie może wpływać na rozwój zaćmy?

Wszyscy wiemy, że palenie papiersów zwiększa ryzyko zachorowań na choroby serca czy nowotwory. Niewiele osób wie, że palenie może mieć negatywny wpływ również na nasze oczy. Mówiąc – nasze, mamy na myśli osoby palące, ale również osoby przebywające w otoczeniu palacza (tzw. bierni palacze).

Palenie zwiększa ryzyko

Palenie papierosów wpływa negatywnie na nasz organizm i jest czynnikiem, który zwiększa ryzyko zachorowania na wiele chorób w tym zaćmy. Między innymi naukowcy z Chin, z Instytutu Okulistyki na Zhejiang University, dokonali szeregu badań m.in. w Australii, Afryce, Azji i Europie potwierdzających związek pomiędzy paleniem, a ryzykiem związanym z wystąpieniem trzech podtypów zaćmy związanej z wiekiem. Wyniki badań były jednoznaczne, palacze są narażeni (ryzyko może wzrosnąć nawet sześciokrotnie) na zachorowania na kataraktę (w tym jądrową oraz podtorebkową) znacznie bardziej niż osoby niepalące.

Wpływ papierosów na zdrowie i rozwój zaćmy

Papierosy wpływają przede wszystkim na kumulowanie się wolnych rodników, które zwiększają obciążenie organizmu utleniaczami i przyspieszają starzenie się całości organizmu w tym także oka, a dokładniej soczewki. Do czynników ryzyka katarakty nabytej zaliczamy również, oprócz papierosów: płeć żeńską, wiek, niektóre leki, promieniowanie UVB, poziom trójglicerydów.

Zagrożenie występuje również w odniesieniu do osób trzecich np.: dzieci przebywających w otoczeniu palacza. Bardzo duża grupa dzieci cierpi na zapalenie spojówek ze względu na kontakt z dymem tytoniowym, aż o 20% może zwiększyć się ryzyko wystąpienia alergicznego zapalenia spojówek u takich dzieci.

Podziel się:

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

+48 71 71 22 332

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl