Wszyscy wiemy, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowań na choroby serca czy nowotwory. Niewiele osób wie, że palenie może mieć negatywny wpływ również na nasze oczy. Mówiąc - nasze, mamy na myśli osoby palące, ale również osoby przebywające w otoczeniu palacza (tzw. bierni palacze).

Palenie zwiększa ryzyko

Palenie papierosów wpływa negatywnie na nasz organizm i jest czynnikiem, który zwiększa ryzyko zachorowania na wiele chorób w tym zaćmy. Między innymi naukowcy z Chin, z Instytutu Okulistyki na Zhejiang University, dokonali szeregu badań m.in. w Australii, Afryce, Azji i Europie potwierdzających związek pomiędzy paleniem, a ryzykiem związanym z wystąpieniem trzech podtypów zaćmy związanej z wiekiem. Wyniki badań były jednoznaczne, palacze są narażeni (ryzyko może wzrosnąć nawet sześciokrotnie) na zachorowania na kataraktę (w tym jądrową oraz podtorebkową) znacznie bardziej niż osoby niepalące.

Wpływ papierosów na zdrowie i rozwój zaćmy

Papierosy wpływają przede wszystkim na kumulowanie się wolnych rodników, które zwiększają obciążenie organizmu utleniaczami i przyspieszają starzenie się całości organizmu w tym także oka, a dokładniej soczewki. Do czynników ryzyka katarakty nabytej zaliczamy również, oprócz papierosów: płeć żeńską, wiek, niektóre leki, promieniowanie UVB, poziom trójglicerydów.

Zagrożenie występuje również w odniesieniu do osób trzecich np.: dzieci przebywających w otoczeniu palacza. Bardzo duża grupa dzieci cierpi na zapalenie spojówek ze względu na kontakt z dymem tytoniowym, aż o 20% może zwiększyć się ryzyko wystąpienia alergicznego zapalenia spojówek u takich dzieci.

4.6/5 - (5 votes)