Leczenie zaćmy nowoczesną metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej lub z zastosowaniem lasera famtosekundowego jest dziś znane niemalże na całym świecie. Choć metody i urządzenia stosowane przez chirurgów są jednak te same, ceny zabiegu różnią się znacząco między poszczególnymi krajami.

Jako że turystyka medyczna jest dziś coraz bardziej popularnym zjawiskiem, postanowiliśmy sprawdzić jak wyglądają cenniki dla operacji usunięcia zaćmy w Europie i Stanach Zjednoczonych i dowiedzieć się które części świata warto w tym celu odwiedzić.

Leczenie zaćmy na świecie – gdzie usunąć kataraktę?

Pacjenci oczekujący w ogromnych kolejkach do zoperowania zaćmy często zastanawiają się, czy leczenie w prywatnej klinice nie byłoby dla nich lepszym rozwiązaniem. Pacjentom tym jednak szybko przyjdzie zmierzyć się z faktem, że koszt przeciętnego zabiegu prywatnego w Polsce wynosi około 2000 złotych i w najdroższej opcji może sięgać nawet 8 tysięcy. Kwoty te, jak na polskie realia finansowe są dość wysokie, jednak jak się okazuje, inne kraje europejskie mają pod tym względem jeszcze trudniej.

Analizując informacje z wielu portali internetowych brytyjskich klinik okulistycznych dotarliśmy do informacji, że przeciętna cena operacji zaćmy w brytyjskich klinikach to przedział od £1800 do £3000, co w przeliczeniu daje nam ceny od ok. 8660-14400 złotych. Nawet biorąc pod uwagę wyższe zarobki Brytyjczyków, ceny mogą przerażać. Pozostając w odleglejszych zakątkach świata, leczenie zaćmy w USA to też niemały wydatek. Tam średni koszt zabiegu to od 3000 do 5000 dolarów, a więc ok. 9500-16000 złotych. To jeszcze więcej, niż na wyspach brytyjskich!

Sytuacja pacjentów cierpiących na zaćmę wydaje się być lepsza w kontynentalnej części Europy. Dla przykładu, w Niemczech za operację usunięcia katarakty trzeba zapłacić w granicach od 1300 do 1750 euro, co w przeliczeniu daje nam kwotę od 5400 do 7300 złotych. O wiele tańszym leczeniem mogą pochwalić się Czesi, gdzie ceny zaczynają się często już od 10 500 koron czeskich, czyli ok. 1700 zł za zabieg z użyciem soczewki standardowej. Nawet w wypadku dopłaty do lepszych soczewek, ceny te wydają się być znacznie atrakcyjniejsze niż w innych częściach świata. To z kolei oznacza, że mieszkańcy Anglii, USA, czy nawet Niemiec, wybierający się na operację do Czech, mogą zaoszczędzić nawet 70% kosztów.

Leczenie w ramach Dyrektywy Transgranicznej

Rozmawiając o cenach operacji zaćmy na świecie trudno nie wspomnieć o Dyrektywie Transgranicznej, która obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej, a więc także i w Polsce. Jej założeniem jest umożliwienie mieszkańcom krajów UE dostępu do opieki medycznej na terenie krajów członkowskich bez konieczności ponoszenia wygórowanych kosztów leczenia zagranicznego. W ramach dyrektywy polski NFZ zwróci swoim pacjentom koszty leczenia ujętego w tzw. Koszyku Świadczeń Gwarantowanych, w którym znajduje się także zabieg usunięcia zaćmy.

W związku z powyższym pacjenci, którzy zdecydują się na operację zaćmy w jakiejkolwiek klinice na terenie Unii Europejskiej, a więc także w OneDayClinic, będą mieli szansę na odzyskanie kosztów zabiegu. Warto nadmienić oczywiście, że zwracane przez NFZ koszty obejmują wyłącznie zabieg z użyciem podstawowej soczewki sferycznej jednoogniskowej białej, jednak to w dalszym ciągu oznacza że ostateczna cena, jaką przyjdzie zapłacić pacjentowi wynosi różnicę pomiędzy ceną wybranej przez niego soczewki, a ceną soczewki standardowej.

 

4.8/5 - (10 votes)