Jednym z problemów, który często dotyka osoby starsze jest schorzenie oczu. Jaskra, zaćma, prezbiopia, AMD to tylko kilka z nich. Sprawdź jakie mogą być przyczyny powstawania chorób oczu, typowe objawy oraz poznaj sposoby leczenia. 

Jaskra 

Jaskra to poważne schorzenie oczu, które nieleczone prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Niszczenie komórek zwojowych siatkówki prowadzi do stałego pogarszania się wzroku oraz do zawężania pola widzenia. Glaucoma to schorzenie, które najczęściej jest wywołane przez nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Pierwsze objawy jaskry to zaczerwienienie oczu, ból, widzenie tzw. aureoli wokół oświetlonych elementów, a z czasem także zwężenie pola widzenia i zaciemnienie obiektów wokół.

Ryzyko zachorowania na jaskrę przez osoby starsze jest większe, ponieważ czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo stwierdzenia jaskry to:

 • wiek powyżej 40 lat,
 • choroby kardiologiczne,
 • problemy z prawidłowym krążeniem obwodowym,
 • krótkowzroczność lub nadwzroczność,
 • częste bóle głowy,
 • przyjmowanie niektórych leków.

Zaćma - groźna choroba oczu

Zaćma może być wrodzona lub nabyta. Na zachorowanie na zaćmę wtórną, są narażone osoby starsze między innymi dlatego, że dynamika zaćmy może się rozwijać z powodu:

 • cukrzycy,
 • niedoczynności przytarczyc,
 • zapalenia błony naczyniowej,
 • przebytych urazów gałki ocznej,
 • krótkowzroczności,
 • przebytej jaskry.

Jakość życia osób starszych chorych na zaćmę znacząco ulega pogorszeniu. Choroba przez długi czas może przebiegać bezobjawowo i rozwijać się latami. Pierwszym zauważalnym objawem jest utrata ostrości widzenia. W polu widzenia pojawiają się plamy, a kolory zmieniają barwy. Pojawia się także wrażliwość na światło. Zaćma to poważna choroba, która utrudnia codzienne życie osób starszych między innymi z powodu pojawienia się problemu z poruszaniem się i oceną odległości przedmiotów.

choroby wzroku związane z wiekiem

Prezbiopia - czy każdemu grozi starczowzroczność?

Starczowzroczność to naturalny proces, który dotyka większość osób po 40. roku życia.  Starsze osoby są narażone na prezbiopię, ponieważ soczewki oczu z wiekiem tracą swoją elastyczność. Pogorszenie akomodacji oka sprawia, że osoby chore na prezbiopię mają problem z określeniem odległości przedmiotów położonych na różnych odległościach oraz tracą ostrość widzenia. Starczowzroczność to powszechne schorzenie, które zazwyczaj jest schorzeniem nieuniknionym.

AMD - postępujące zwyrodnienie oczu

Age-related macular degeneration, czyli zwyrodnienie plamki żółtej, w skrócie AMD to schorzenie oczu, dotykające osoby starsze w wyniku uszkodzenia centralnej części siatkówki na skutek starości. Choroba AMD uniemożliwia wyraźne widzenie, czytanie, a nawet rozpoznawanie twarzy. Niebezpieczeństwo z nierozpoznaniem AMD u osób starszych niesie ryzyko całkowitej utraty wzroku. Niektóre badania wskazują, że u około 40% pacjentów, u których stwierdzono zwyrodnienie plamki żółtej w jednym oku, schorzenie pojawia się również w drugim oku zaledwie w ciągu 5 lat. Problem ze wzrokiem u osób starszych, jakim jest zwyrodnienie plamki żółtej, może wystąpić w postaci suchej lub wysiękowej. Leczenie postaci suchej AMD jest możliwe dzięki stopniowemu postępowi choroby. Postać wysiękowa AMD, czyli tzw, mokra lub neowaskularna może wystąpić gwałtownie, a nieodwracalne zmiany w widzeniu mogą wystąpić nawet w ciągu kilku dni.

Jak leczyć choroby oczy u osób starszych?

Podstawą leczenia powinna być profilaktyka. Aby zachować dobre widzenie przez długi czas, osoby starsze powinny regularnie chodzić do okulisty oraz badać wzrok. Leczenie jaskry czy zaćmy to trudny i długotrwały proces, dlatego warto wcześniej zadbać o odpowiedni dobór okularów czy podjąć terapię widzenia.

Oceń post