[siteorigin_widget class="orion_image_w"][/siteorigin_widget]

Testy antygenowe wykonywane pod kątem zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zostały dopuszczone w Polsce jako kolejna obok testów PCR metoda weryfikacji liczby chorych. Dzięki możliwości uzyskania wyników testu już po kilkunastu minutach, testy antygenowe mają usprawniać system badania i izolowania pacjentów chorych na COVID-19. Jak jednak działają takie testy, czym różnią się od stosowanych dotychczas testów PCR i jaka jest ich skuteczność? Jaka jest cena testu antygenowego?

Testy antygenowe dopuszczone przez WHO

Testy PCR były dotychczas główną i wykazującą najwyższą skuteczność metodą badania pod kątem zakażenia koronawirusem dopuszczoną w Polsce. Testy genetyczne wykonywane na podstawie próbki pobranej z wymazu z gardła i nosa pozwalają rozpoznać zakażenie SARS-CoV-2, ale wymagają odesłania próbki do laboratorium i wykrycia sekwencji genetycznej wirusa. Przy dużym wzroście zakażeń i próbek oddawanych do badania, procedury testowania pacjentów z podejrzeniem koronawirusa wydłużają się. WHO dopuściło więc wykonywanie testów antygenowych jako kolejnej wiarygodnej metody badania pod kątem COVID-19, pod warunkiem wykorzystania testów o czułości ≥ 80% i swoistości ≥ 97%.

W Polsce, ze względu na dużą liczbę zakażeń w ostatnich tygodniach i ograniczoną przepustowość laboratoriów, dopuszczenie testów antygenowych jako ważnych testów potwierdzających COVID-19 ma usprawnić weryfikowanie liczby zakażeń i przekazywanie osób chorych na izolację w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Dotychczas, jeśli test antygenowy potwierdzał obecność antygenów SARS-CoV-2, pacjent musiał mieć wykonany potwierdzający test PCR. Od listopada taka podwójna weryfikacja nie będzie już potrzebna, a wyniki testów antygenowych na koronawirusa są uznawane za ważne i traktowane jako potwierdzenie zakażenia.

Cena testów antygenowych

Dzięki temu, że Ministerstwo Zdrowia, idąc za wskazówkami WHO, dopuściło testy antygenowe do diagnostyki przypadków zakażenia COVID-19 na równi z testami PCR, dla wielu osób zwiększy to dostępność do dobrej jakości testów. Koszt testów PCR kształtuje się na poziomie ok. 500 zł. Cena testu antygenowego to ok. 160 zł, jest to więc 2,5-krotnie mniej, niż w przypadku testów molekularnych. Ponadto pozwolenie na przeprowadzanie testów antygenowych i potraktowanie wyniku jako faktycznej weryfikacji zakażenia sprawia, że pacjenci mogą otrzymać potwierdzenie zakażenia w znacznie krótszym czasie i za niższą cenę.

Jest to korzystne szczególnie dla osób, które z racji wykonywanego zawodu czy prowadzonego trybu życia muszą wykonywać testy stosunkowo często, a nie mogli korzystać z testów na przeciwciała. Test antygenowy daje im szansę uzyskać miarodajny wynik w ciągu parunastu minut, a nie kilku dni, niemal trzy razy taniej.

Ceny poszczególnych testów można sprawdzić w naszym sklepie

Sklep TestCovid19

Testy antygenowe a testy PCR – jak działają?

Działanie testów antygenowych opiera się na wykrywaniu antygenów wirusa obecnych w organizmie, którego układ odpornościowy próbuje naturalnie bronić się przed infekcją. Antygeny SARS-CoV-2 wykrywane są wyłącznie w początkowej fazie choroby, dlatego tak ważne jest, by testy antygenowe zostały przeprowadzone w przeciągu 5-7 dni od pojawienia się pierwszych objawów wskazujących na zakażenie COVID-19. Test antygenowy wykonywany jest z wymazu z górnych dróg oddechowych.

jak wybrać test na koronawirusa do przebiegu choroby
Przebieg choroby a wybór testu

Najważniejszą zaletą testów antygenowych na koronawirusa jest możliwość uzyskania szybkiego potwierdzenia obecności antygenów w organizmie. W przeciwieństwie do testów PCR nie będzie już konieczne czekanie kilka dni, a nawet tygodni, by otrzymać wiarygodny wynik testu. Kasetkowe testy antygenowe mogą być też wykonane na miejscu, przez każdego lekarza, co znacząco zwiększy dostępność pacjentów do sprawdzonych metod weryfikacji potencjalnego zarażenia koronawirusem i umożliwi wykonywanie testów na miejscu w przypadku przyjęcia pacjenta do szpitala czy przychodni.

Wprowadzenie testów antygenowych w Polsce

Jedną z obaw, jakie przedstawiano przed wprowadzeniem testów antygenowych jako wiarygodnej metody testowania pod kątem koronawirusa była niższa skuteczność tego typu testów w porównaniu z testami PCR. W przeszłości zdarzały się wyniki fałszywie pozytywne i fałszywie negatywne, dlatego WHO zaznaczyło że testy antygenowe na COVID-19 mogą być dopuszczone jako wiarygodna metoda wyłącznie w sytuacjach, gdy wykazują czułość powyżej 80% i swoistość powyżej 97% na podstawie przeprowadzonej walidacji testu laboratoryjnego.

Na konferencji prasowej 30 października Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w Polsce planowane jest wprowadzenie testów antygenowych jako metody badania pod kątem koronawirusa pod warunkiem stwierdzenia u pacjenta objawów wskazujących na możliwe zakażenie. Oznacza to, że testy stosowane w Polsce wykazują wymaganą przez WHO skuteczność i mogą być stosowane do zwiększenia ilości przeprowadzanych testów i szybszej weryfikacji ilości osób chorych.

wykrywalność koronawirusa - metody diagnostyczne - testy ocr, testy antygenowe czy na przeciwciała
Test antygenowy wskaże, czy jesteś chory w danym momencie, podczas gdy test na wykrycie przeciwciał IgG/IgM przyda się do sprawdzenia, czy przebyłeś infekcję i czy wytworzyłeś już przeciwciała.

Fakt wprowadzenia testów antygenowych w Polsce i zakresu ich stosowania przy weryfikowaniu nowych zakażeń przedstawia m.in. obszerny artykuł opublikowany w Rzeczpospolitej. Jako powód decyzji o wprowadzeniu testów antygenowych podaje się tu przede wszystkim fakt, że w ostatnich dniach liczba wykonywanych testów PCR dochodzi do nawet 80 tysięcy, co znacząco obciąża możliwości polskich laboratoriów. Jeśli testy antygenowe będą w stanie przyspieszyć ich pracę oraz wspomogą weryfikację zakażenia także u pacjentów zgłaszających się do przychodni czy przyjmowanych na oddziały szpitalne, szanse na szybsze zahamowanie pandemii będą wzrastać.

Oceń post