Według szacunkowych obliczeń Światowej Organizacji Zdrowia WHO, upośledzenie widzenia z występuje w tej chwili aż u 285 milionów ludzi na świecie, przy czym ponad 1/3 przypadków to doskonale znana nam zaćma. Jako że grupa osób cierpiących na zmętnienie soczewki stale się powiększa, naukowcy i specjaliści chirurgii okulistycznej nie poprzestają w próbach znalezienia nowych metod diagnozowania i operowania zaćmy.

Już dziś zabiegi z wykorzystaniem metody fakoemulsyfikacji gwarantują wysoką jakość wzroku po operacji w bardzo krótkim czasie, a stosowane podczas zabiegu soczewki wewnątrzgałkowe pozwalają nie tylko na zastąpienie tego kluczowego elementu oka, ale i pozbycie się innych istniejących wad wzroku. Dlaczego soczewki te stały się popularne i dlaczego warto zdecydować się na te najlepsze?

Czym jest soczewka wewnątrzgałkowa?

Soczewka wewnątrzgałkowa (z angielskiego intraocular lens, IOL) to wykonana z tworzywa sztucznego soczewka charakteryzująca się, w zależności od rodzaju, różnymi właściwościami skupiania i rozpraszania światła. Soczewki stosowane dziś najczęściej to wysokiej jakości soczewki barwy białej lub żółtej (dodatkowo wyposażone w filtry UV), zbudowane z okrągłej części głównej oraz dwóch ramion (haptenów), których rolą jest utrzymywanie soczewki we właściwej pozycji. Wszystkie soczewki wewnątrzgałkowe stosowane w naszej klinice to najwyższej jakości soczewki zwijalne, umożliwiające ich wprowadzenie do oka przez niewielki, 2mm otwór wykonywany podczas operacji usunięcia zaćmy.

Rodzaje stosowanych soczewek

Dzięki zaawansowaniu technologicznemu i wielu medycznym innowacjom, operacja usunięcia zaćmy i wstawienia soczewki wewnątrzgałkowej pozwala na osiągnięcie zadowalających rezultatów nie tylko w kontekście likwidacji zmętnienia, ale i poprawy istniejących wad wzroku. Z tego też powodu pacjenci mają do wyboru tak wiele różnego rodzaju soczewek, stworzonych tak, by odpowiadały różnorodnym potrzebom pacjentów.

Najbardziej podstawowym rodzajem są soczewki jednoogniskowe, sferyczne i asferyczne, pozwalające na korekcję jednej wady wzroku – pacjent z nową soczewką będzie widział wyłącznie do bliży lub do dali, a w zależności od wybranej opcji może doświadczać mniejszego (soczewka asferyczna) lub większego (soczewka sferyczna) zniekształcenia obrazu na obrzeżach soczewki. Po drugiej stronie spektrum postawione zostały soczewki wieloogniskowe, pozwalające na całkowitą poprawę wzroku i likwidujące konieczność noszenia okularów po operacji. Soczewki te pozwalają na zupełnie normalne funkcjonowanie oka i swoim działaniem są najbardziej zbliżone do naturalnej optyki oka. Na koniec warto przypomnieć jeszcze o soczewkach torycznych, które poza możliwością poprawy wad wzroku umożliwiają redukcję astygmatyzmu.

Dlaczego warto postawić na soczewki wewnątrzgałkowe

Nie ma powodów, dla których żaden z wymienionych rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych byłby pacjentom odradzany – to, jaki efekt uzyskamy po operacji to jedyna różnica pomiędzy poszczególnymi typami. Pacjenci, którzy są przyzwyczajeni do noszenia okularów i nie będą mieli problemu z ich noszeniem po operacji mogą z powodzeniem zdecydować się na standardowe soczewki sferyczne jednoogniskowe, całkowicie refundowane przez NFZ w ramach dyrektywy transgranicznej.

Tak szeroki wybór soczewek wewnątrzgałkowych to jednak sposób na otworzenie drzwi do lepszego widzenia dla pacjentów, którzy są w stanie dopłacić do lepszych, ponadstandardowych soczewek i cieszyć się nie tylko wzrokiem bez zaćmy, ale i bez innych wad wzroku takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, czy astygmatyzm.

Warto w tym miejscu przypomnieć oczywiście, że metoda fakoemulsyfikacji w połączeniu z wstawieniem soczewki wewnątrzgałkowej jest obecnie jedynym skutecznym sposobem całkowitego pozbycia się zaćmy.

 

4.2/5 - (19 votes)