Pogorszenie jakości widzenia znacząco wpływa na komfort życia każdej osoby. Jedną z najczęstszych przyczyn kłopotów ze wzrokiem w wieku starszym jest zaćma, choć może ona przyjąć także postać wrodzoną. Aby zapobiec rozwinięciu się choroby i uniknąć ślepoty, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu okulistycznego. Jednym z proponowanych rozwiązań dla pacjentów jest operacja zaćmy NFZ, jakie soczewki są proponowane w takim przypadku i czy są one odpowiednie dla każdego?

Leczenie zaćmy

Gorsze widzenie o zmroku, przechodzące w coraz większe problemy ze wzrokiem, to częsty objaw zaćmy. Zmętnienie soczewki znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego należy jak najszybciej wprowadzić odpowiednie leczenie. W tym przypadku mowa o szybkim i bezbolesnym zabiegu, jakim jest fakoemulsyfikacja. Polega ona na nacięciu soczewki i wyjęciu jej, a następnie zastąpieniu przez sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Pacjent tego samego dnia może wrócić do domu, musi jednak stawiać się na badania kontrolne. Operacja zaćmy może być przeprowadzana w prywatnej placówce lub w ramach bezpłatnego zabiegu na NFZ. Jeśli pacjent zadecyduje, że to właśnie w ramach drugiej metody będzie leczona zaćma, jakie soczewki na NFZ są refundowane?

Jakie soczewki refunduje NFZ

Pacjenci decydujący się na zabieg w państwowej placówce, zwykle muszą nieco dłużej czekać na operację. Jeśli chodzi o chorobę oczu, jaką jest zaćma, soczewki NFZ są dostępne jedynie w jednej wersji. Mowa o soczewce jednoogniskowej sferycznej. To podstawowa forma soczewki, której kształt przypomina wycinek kuli. Z tego powodu soczewka jednoogniskowa sferyczna zapewnia lepszą ostrość wzroku, przy jednoczesnym braku zniekształceń w jednej odległości (soczewkę sferyczną cechuje brak akomodacji oka). Najczęściej jest to widzenie do dali, przez co pacjent musi stosować okulary korekcyjne do patrzenia do bliży. Pacjent może mieć problemy z widzeniem po zmroku czy w trudnych warunkach atmosferycznych. Konieczne jest także stosowanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, gdyż soczewka ta zapewnia małą ochronę oka.

Założenie nowej soczewki to niejedyny etap leczenia choroby, jaką jest zaćma. Soczewki na NFZ są w pełni refundowane, tak samo jak badania przedoperacyjne i kontrole. Dzięki temu pacjent nie ponosi żadnych kosztów związanych z leczeniem. Soczewki jednoogniskowe sferyczne są polecane przede wszystkim seniorom oraz osobom, które nie są już aktywne zawodowo. W przypadku pacjentów, którzy pracują i mają większe wymagania odnośnie soczewek, dobrym rozwiązaniem może być dopłata do lepszej soczewki. Niestety, decydując się na zabieg NFZ w polskim, państwowym szpitalu nie jest to możliwe.

Zaćma – soczewki NFZ czy ponadstandardowe soczewki asferyczne?

Jakie soczewki wybrać do leczenia zaćmy? Możliwości jest więcej, niż wspomniana soczewka jednoogniskowa sferyczna. Wszystkim pacjentom OneDayClinic polecamy wyjazd na zabieg do specjalistycznej kliniki w Czechach, gdzie można zdecydować się na operację z użyciem refundowanej soczewki na NFZ w Polsce lub też dopłacić do innej soczewki, aby móc dobrać ją indywidualnie do swoich potrzeb. Warto podkreślić, że wymiana naturalnej soczewki jest możliwa tylko raz w życiu, dlatego należy dobrze przemyśleć swoją decyzję. Jeśli chodzi o pozostałe rodzaje soczewek, to w przypadku większości osób dobrze sprawdzi się m.in. soczewka asferyczna, ponadstandardowa. Jest ona bardziej zbliżona kształtem do naturalnej soczewki oka, ma niezbędne filtry, które chronią wzrok przed promieniami UV czy też światłem niebieskim. Osoby cierpiące na astygmatyzm mogą skorzystać z soczewek torycznych, z kolei pacjenci, którzy chcą zapewnić sobie ostre widzenie z bliży i dali oraz uniknąć korekcji okularowej, najczęściej sięgają po soczewki wieloogniskowe.

Decydując się na zabieg operacji zaćmy w OneDayClinic, już teraz można oszacować ewentualne koszty leczenia i sprawdzić cennik soczewek, które nie są refundowane. Zapewniamy kompleksową opiekę przed i po zabiegu, jak i transport do i z kliniki. Zapraszamy do umówienia się na konsultację w jednej z naszych placówek. Warto pamiętać, że jeżeli to właśnie w ramach współpracy z naszą kliniką będzie leczona u pacjenta zaćma, dopłata do soczewek nie oznacza braku zwrotu z NFZ. Część kosztów leczenia zostanie zwrócona, a nasza placówka pomaga w uzyskaniu zwrotu.

Sprawdź także, jakie rodzaje soczewek są polecane przy refrakcyjnej wymianie soczewek.

Źródło zdjęcia freepik - pl.freepik.com

Oceń post