Okulary przeciwsłoneczne z filtrem – jakie wybrać i dlaczego są ważne po operacji zaćmy?

okulary przeciwsłoneczne zaćma

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem – jakie wybrać i dlaczego są ważne po operacji zaćmy?

Oko po operacji zaćmy jest naprawdę wrażliwym i podatnym na przeróżne czynniki narządem, o który należy zadbać z największą dokładnością. Określone podczas badania kontrolnego zalecenia pooperacyjne i rekonwalescencyjne należy traktować jako jedyną drogę do pełnego zdrowia, bo to właśnie na początkowych etapach gojenia się oka ryzyko uszkodzenia jego struktury jest najwyższe. Wśród ważniejszych i niestety często pomijanych przez pacjentów zaleceń znajduje się zakup odpowiednich okularów przeciwsłonecznych, które skutecznie ochronią oko przed działaniem szkodliwych promieni UV i pozwolą mu dostosować się do panującej dookoła jasności we własnym tempie. Jakie okulary przeciwsłoneczne należy kupić po operacji zaćmy i dlaczego w ogóle należy je nosić?

Odpowiednia ochrona oczu po operacji zaćmy

Nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe stosowane podczas operacji zaćmy do zastąpienia usuwanej soczewki naturalnej mogą występować w dwóch wariantach kolorystycznych – białym i żółtym.

Te pierwsze to najbardziej standardowy wariant soczewek, które nie gwarantują odpowiedniej ochrony przed niebezpiecznym promieniowaniem światła słonecznego i tzw. światłem niebieskim. Co więcej, często nie chronią też przed ostrym światłem sztucznym, powodując pooperacyjny dyskomfort także w mocno oświetlonych pomieszczeniach.

Soczewki żółte to z technicznego punktu widzenia soczewki z filtrem UV oraz co ważniejsze filtrem światła niebieskiego, którego zadaniem jest ochrona siatkówki przed niebezpiecznym promieniowaniem. Istnieje wiele teorii dotyczących tego, jak filtry światła niebieskiego w soczewkach wpływają na jakość widzenia po operacji zaćmy, jednak pewne jest to że częściowo eliminują konieczność korzystania z okularów przeciwsłonecznych.[1]

W OneDayClinic masz wybór odpowiednieJ soczewki przy operacji zaćmy. Sprawdź naszą ofertę!

Okulary przeciwsłoneczne po operacji zaćmy

Zbyt intensywne światło w połączeniu ze szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i światłem niebieskim wpływają negatywnie nawet na zdrowe oko, dlatego też zabezpieczanie przed nimi wrażliwego oka po operacji zaćmy jest niezwykle istotne.

Choć sam zabieg usunięcia zaćmy nie należy do najbardziej inwazyjnych, a sam okres rekonwalescencji jest tu znacznie krótszy i łagodniejszy niż po pełnej operacji, oko wymaga mimo wszystko czasu by przystosować się do nowej sytuacji. Ważne jest tu też zaznaczenie, że oko po operacji usunięcia zaćmy staje się znacznie bardziej wrażliwe na światło słoneczne i często też bardziej podatne na uszkodzenie dna oka czy rozwinięcie zwyrodnienia plamki żółtej właśnie pod wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce. Okulary przeciwsłoneczne wydają się być tu najlepszym rozwiązaniem ochronnym. Ich wybór nie może być jednak w żadnym stopniu przypadkowy.

Okulary przeciwsłoneczne stosowane po operacji usunięcia zaćmy powinny być przede wszystkim okularami pochodzącymi ze sklepu optycznego, gwarantującymi pełną ochronę przed każdym rodzajem szkodliwego promieniowania słonecznego. W przypadku osób ze wszczepioną soczewką białą, okulary przeciwsłoneczne muszą być stosowane właściwie na stałe, jako że szkodliwe światło niebieskie może docierać wówczas w zbyt dużych ilościach do dna oka, powodując nieodwracalne uszkodzenia siatkówki.

Soczewka żółta ogranicza konieczność ich stosowania do dni bardzo słonecznych, podczas jazdy samochodem, w otoczeniu wody (na basenie, nad morzem), a także w zimie, gdzie promienie odbijają się od śniegu oślepiając oko ze zdwojoną siłą.

okulary zaćma

Jak właściwie dobrać okulary przeciwsłoneczne po operacji zaćmy?

Okulary dostępne na przeróżnych stoiskach w centrach handlowych, na targach, w supermarketach a często nawet w aptekach nie należą do produktów wysokiej jakości. Filtr światła niebieskiego jest dla osoby po operacji zaćmy niezbędny, jednak w tańszych modelach okularów bardzo często zwyczajnie go brak.

Co więcej, okulary z filtrem nie blokują docierającego do oka światła, a jedynie odfiltrowują to, które dla oka jest szkodliwe – standardowe okulary przeciwsłoneczne najczęściej blokują część każdego światła docierającego do oka, ograniczając więc sposób w jaki chory postrzega świat zewnętrzny. Dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem nie przyciemniają więc świata, a jedynie eliminują szkodliwe działanie promieni słonecznych na oko i efekt oślepienia z powodu zbyt ostrego światła.[2]

Wybierając okulary przeciwsłoneczne warto pamiętać o tym, że ciemny kolor soczewki okularu wpływa wyłącznie na światło widzialne, a nie ultrafioletowe czy niebieskie. Z tego też powodu większość tanich okularów przeciwsłonecznych nie gwarantuje dobrej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem choć może sprawiać takie wrażenie.[3]

Dla pacjentów po przebytej operacji zaćmy nie będzie to więc wystarczający poziom ochrony, a ta odgrywa kluczową rolę w procesie rekonwalescencji. Najważniejszy jest tu więc odpowiedni dobór filtra – dla pacjentów po operacji zaćmy będzie to filtr żółty lub brązowy, które charakteryzują się blokowaniem światła niebieskiego i ochroną oczu przed równie szkodliwym promieniowaniem UV.

Poszukujesz odpowiednich okularów przeciwsłonecznych? Sprawdź nasz salon optyczny w Oleśnicy!

Co jednak najważniejsze, pacjenci którzy nie wybrali soczewek wieloogniskowych i tym samym wymagają dodatkowej okularowej korekcji wzroku mogą skorzystać z możliwości zastosowania filtrów światła w okularach korekcyjnych dostępnej w ofertach dobrych salonów optycznych. Pełna ochrona oczu po operacji i gwarancja mniej ryzykownego procesu rekonwalescencji? Okulary przeciwsłoneczne z filtrem to akcesorium, o którym nie wolno zapominać.

 

[1] https://www.touchophthalmology.com

[2] https://retinaamd.org.pl/dlaczego-okulary-z-filtrem-medycznym-a-nie-zwykle-przeciwsloneczne/

[3] https://www.verywellhealth.com/how-to-choose-the-best-sunglasses-2224315

 

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem – jakie wybrać i dlaczego są ważne po operacji zaćmy?
4.9 (97.14%) 56 votes

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

+48 71 71 22 332

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl