Okulary przeciwsłoneczne z filtrem – jakie wybrać i dlaczego są ważne po operacji zaćmy?

okulary przeciwsłoneczne zaćma

Oko po operacji zaćmy jest naprawdę wrażliwym i podatnym na przeróżne czynniki narządem, o który należy zadbać z największą dokładnością. Określone podczas badania kontrolnego zalecenia pooperacyjne i rekonwalescencyjne należy traktować jako jedyną drogę do pełnego zdrowia, bo to właśnie na początkowych etapach gojenia się oka ryzyko uszkodzenia jego struktury jest najwyższe. Wśród ważniejszych i niestety często pomijanych przez pacjentów zaleceń znajduje się zakup odpowiednich okularów przeciwsłonecznych, które skutecznie ochronią oko przed działaniem szkodliwych promieni UV i pozwolą mu dostosować się do panującej dookoła jasności we własnym tempie. Jakie okulary przeciwsłoneczne należy kupić po operacji zaćmy i dlaczego w ogóle należy je nosić?

Odpowiednia ochrona oczu po operacji zaćmy

Nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe stosowane podczas operacji zaćmy do zastąpienia usuwanej soczewki naturalnej mogą występować w dwóch wariantach kolorystycznych – białym i żółtym.

Te pierwsze to najbardziej standardowy wariant soczewek, które nie gwarantują odpowiedniej ochrony przed niebezpiecznym promieniowaniem światła słonecznego i tzw. światłem niebieskim. Co więcej, często nie chronią też przed ostrym światłem sztucznym, powodując pooperacyjny dyskomfort także w mocno oświetlonych pomieszczeniach.

Soczewki żółte to z technicznego punktu widzenia soczewki z filtrem UV oraz co ważniejsze filtrem światła niebieskiego, którego zadaniem jest ochrona siatkówki przed niebezpiecznym promieniowaniem. Istnieje wiele teorii dotyczących tego, jak filtry światła niebieskiego w soczewkach wpływają na jakość widzenia po operacji zaćmy, jednak pewne jest to że częściowo eliminują konieczność korzystania z okularów przeciwsłonecznych.[1]

W OneDayClinic masz wybór odpowiednieJ soczewki przy operacji zaćmy. Sprawdź naszą ofertę!

Okulary przeciwsłoneczne po operacji zaćmy

Zbyt intensywne światło w połączeniu ze szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i światłem niebieskim wpływają negatywnie nawet na zdrowe oko, dlatego też zabezpieczanie przed nimi wrażliwego oka po operacji zaćmy jest niezwykle istotne.

Choć sam zabieg usunięcia zaćmy nie należy do najbardziej inwazyjnych, a sam okres rekonwalescencji jest tu znacznie krótszy i łagodniejszy niż po pełnej operacji, oko wymaga mimo wszystko czasu by przystosować się do nowej sytuacji. Ważne jest tu też zaznaczenie, że oko po operacji usunięcia zaćmy staje się znacznie bardziej wrażliwe na światło słoneczne i często też bardziej podatne na uszkodzenie dna oka czy rozwinięcie zwyrodnienia plamki żółtej właśnie pod wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce. Okulary przeciwsłoneczne wydają się być tu najlepszym rozwiązaniem ochronnym. Ich wybór nie może być jednak w żadnym stopniu przypadkowy.

Okulary przeciwsłoneczne stosowane po operacji usunięcia zaćmy powinny być przede wszystkim okularami pochodzącymi ze sklepu optycznego, gwarantującymi pełną ochronę przed każdym rodzajem szkodliwego promieniowania słonecznego. W przypadku osób ze wszczepioną soczewką białą, okulary przeciwsłoneczne muszą być stosowane właściwie na stałe, jako że szkodliwe światło niebieskie może docierać wówczas w zbyt dużych ilościach do dna oka, powodując nieodwracalne uszkodzenia siatkówki.

Soczewka żółta ogranicza konieczność ich stosowania do dni bardzo słonecznych, podczas jazdy samochodem, w otoczeniu wody (na basenie, nad morzem), a także w zimie, gdzie promienie odbijają się od śniegu oślepiając oko ze zdwojoną siłą.

okulary zaćma

Jak właściwie dobrać okulary przeciwsłoneczne po operacji zaćmy?

Okulary dostępne na przeróżnych stoiskach w centrach handlowych, na targach, w supermarketach a często nawet w aptekach nie należą do produktów wysokiej jakości. Filtr światła niebieskiego jest dla osoby po operacji zaćmy niezbędny, jednak w tańszych modelach okularów bardzo często zwyczajnie go brak.

Co więcej, okulary z filtrem nie blokują docierającego do oka światła, a jedynie odfiltrowują to, które dla oka jest szkodliwe – standardowe okulary przeciwsłoneczne najczęściej blokują część każdego światła docierającego do oka, ograniczając więc sposób w jaki chory postrzega świat zewnętrzny. Dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem nie przyciemniają więc świata, a jedynie eliminują szkodliwe działanie promieni słonecznych na oko i efekt oślepienia z powodu zbyt ostrego światła.[2]

Wybierając okulary przeciwsłoneczne warto pamiętać o tym, że ciemny kolor soczewki okularu wpływa wyłącznie na światło widzialne, a nie ultrafioletowe czy niebieskie. Z tego też powodu większość tanich okularów przeciwsłonecznych nie gwarantuje dobrej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem choć może sprawiać takie wrażenie.[3]

Dla pacjentów po przebytej operacji zaćmy nie będzie to więc wystarczający poziom ochrony, a ta odgrywa kluczową rolę w procesie rekonwalescencji. Najważniejszy jest tu więc odpowiedni dobór filtra – dla pacjentów po operacji zaćmy będzie to filtr żółty lub brązowy, które charakteryzują się blokowaniem światła niebieskiego i ochroną oczu przed równie szkodliwym promieniowaniem UV.

Poszukujesz odpowiednich okularów przeciwsłonecznych? Sprawdź nasz salon optyczny w Oleśnicy!

Co jednak najważniejsze, pacjenci którzy nie wybrali soczewek wieloogniskowych i tym samym wymagają dodatkowej okularowej korekcji wzroku mogą skorzystać z możliwości zastosowania filtrów światła w okularach korekcyjnych dostępnej w ofertach dobrych salonów optycznych. Pełna ochrona oczu po operacji i gwarancja mniej ryzykownego procesu rekonwalescencji? Okulary przeciwsłoneczne z filtrem to akcesorium, o którym nie wolno zapominać.

 

[1] https://www.touchophthalmology.com

[2] https://retinaamd.org.pl/dlaczego-okulary-z-filtrem-medycznym-a-nie-zwykle-przeciwsloneczne/

[3] https://www.verywellhealth.com/how-to-choose-the-best-sunglasses-2224315

 

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Pakiet Ideal:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Lepsza czułość kontrastu
 • Dobre widzenie na jedną odległość
 • Dobre widzenie wieczorem i w nocy

Opis pakietu:

Pakiet Ideal to jeden z czterech pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe asferyczne. Soczewka oferowana w tym pakiecie jest najbardziej podstawową wersją soczewki ponadstandardowej. Jak wszystkie soczewki asferyczne – zbudowana jest w taki sposób, aby możliwie najlepiej dopasowywać się do naturalnych krzywizn oka.

Soczewka ta, podobnie jak inne soczewki jednoogniskowe – umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość, najczęściej bliży. Druga z wad - dal musi być skorygowana przy pomocy korekcji okularowej. Soczewka z pakietu Ideal produkcji Baush & Lamb Gwarantuje idealne odwzorowanie obrazu bez zniekształceń, z możliwie najlepszą ostrością widzianego obrazu. Soczewka ta została uszlachetniona filtrem UV.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Ideal Plus

Idealny wybór dla osób czynnych zawodowo, pracujących przy komputerze.

599,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Mniejsze ryzyko rozwoju komórek czerniaka w oku
 • Oczy osoby przebywającej w sztucznym oświetleniu lub przed komputerem są mniej zmęczone
 • Oczy nie są zmęczone, ani nie pieką

Opis pakietu:

Pakiet Ideal Plus to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową, uszlachetnioną w filtry UV i filtr Światła Niebieskiego, który doskonale chroni oko przed powstaniem szkodliwych chorób siatkówki, takich jak AMD, – czyli zwyrodnienie plamki żółtej, które prowadzi do ślepoty. Soczewka firmy Zeiss zawarta w tym pakiecie ogranicza także możliwość rozwoju czerniaka w oku.

Działanie filtru światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na ograniczenie bezsenności spowodowanej nadmiernym oddziaływaniem światła niebieskiego (komputery, telefony, białe światło lamp) na oczy w ciągu dnia. Taka ekspozycja oczu na tego typu światło dramatycznie wpływa na obniżenie poziomu melatoniny, co może zaburzać sen i wpływać na cykl okołodobowy. Filtr światła niebieskiego, którym uszlachetniona została soczewka z Pakietu Ideal Plus, skutecznie ogranicza tego typu zjawiska.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Premium

Najlepsza dla kierowców.

825,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Nie powoduje różnic w odczycie kontrastu i barw
 • Dzięki zastosowanym filtrom niweluje bezsenność

Opis pakietu:

Pakiet Premium to jeden z najlepszych pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe. Tak jak pozostałe soczewki tego typu – koryguje wadę wzroku na jedną odległość, natomiast korekcję wad towarzyszących trzeba nadrobić dobierając odpowiednią korekcję okularową. Pakiet Premium jest uszlachetniony w filtry UV i filtr światła niebieskiego, dzięki czemu zapobiega powstawaniu poważnych chorób siatkówki. Soczewka ta zwana potocznie „Soczewką Żółtą” jest najlepszą stosowaną soczewką w swojej klasie. Idealna dla osób pracujących godzinami przy komputerze.

Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Budowa soczewki marki Alcon z pakietu Premium ogranicza powstawanie „efektu halo” wokół jasnego światła, dzięki czemu stanowi świetny wybór dla kierowców. Nie ma również dyskomfortu podczas wieczornego czytania. Budowa soczewki Premium oraz jej uszlachetnienia ograniczają ryzyko wystąpienia Zaćmy Wtórnej u operowanego pacjenta.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM CLAREON

Najlepsza dla osób aktywnych zawodowo i zawodowych kierowców.

1399,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Bardzo wysoka ostrość widzianego obrazu
 • Minimalne ryzyko powstania „efektu halo”

Opis pakietu:

Pakiet Premium Clareon to najnowszy pakiet w naszej ofercie. Soczewka zawarta w tym pakiecie to najnowszej generacji soczewka jednoogniskowa, która pojawiła się na rynku na przełomie 2018 roku. Jej unikalność polega na zastosowaniu jednorazowego systemu wszczepiania. Soczewka produkcji czołowej marki Alcon jest załadowana do specjalnego urządzenia fabrycznie, a dzięki zastosowaniu unikalnej technologii – znacznie ułatwia wszczepienie minimalizując ryzyko powikłań. Soczewka Clareon gwarantuje doskonałą przezierność soczewki, a unikalna technologia polimeryzacji soczewki ogranicza ryzyko zjawiska glisteningu.

Soczewka Clareon, jako następca soczewki z Pakietu Premium jest wyposażona standardowo w filtr światła niebieskiego oraz filtr UV, które skutecznie ograniczają ryzyko wystąpienia poważnych chorób siatkówki. Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Soczewka Clareon znacznie zmniejsza ryzyko powstania Zaćmy Wtórnej w operowanym oku. Świetnie sprawdzi się u zawodowych kierowców, dzięki temu, że jej budowa ogranicza występowanie „efektu halo”.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP

Idealna dla osób chcących zrezygnować z korekcji okularowej.

3299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Posiada wszystkie właściwości soczewki z pakietu premium
 • Działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkie odległości
 • Umożliwia całkowitą rezygnację z korekcji okularowej.

Opis pakietu:

Pakiet VIP to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową, czyli taką, która usuwa wszelkie wady refrakcji w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej wieloogniskowość działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkich odległościach Dzięki temu pacjent może całkowicie zrezygnować z dotychczasowej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM toricPLUS

Idealna dla osób aktywnych zawodowo z astygmatyzmem.

1799,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet PREMIUM toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej jednoogniskowość umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP toricPLUS

Idealna dla osób z astygmatyzmem chcących całkowicie zrezygnować z korekcji okularowej.

4999,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na wszystkich odległościach

Opis pakietu:

Pakiet VIP toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a ponadto umożliwia doskonałe widzenie na wszystkich odległościach, dzięki czemu pacjent może zrezygnować całkowicie z dotychczas stosowanej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Extra:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

Koszty pakietu pokrywa NFZ

Zalety:

 • Filtr UV
 • Podstawowa soczewka sferyczna
 • Dobre widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet Extra to pakiet obejmujący soczewkę jednoogniskową sferyczną. Jest to soczewka, która jako jedyna jest w pełni refudowana przez NFZ. Standardowo wyposażona jest w filtr UV.


Cena pakietu dotyczy kompleksowego zabiegu usunięcia zaćmy wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi i bezpłatnym transportem dla wybranych miejscowości z województwa Opolskiego, Śląskiego i Małopolskiego. W przypadku pozostałych miejscowości transport wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi oraz noclegiem wynosi jedynie 300zł. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.

 

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci