Soczewki wewnątrzgałkowe stosowane podczas operacyjnego leczenia zaćmy to dla pacjentów cierpiących na tę chorobę jedyna szansa na odzyskanie sprawności wzroku i pozbycie się niewygodnego zamglenia obrazu charakterystycznego dla katarakty. Dzięki nieustannej pracy nad samymi soczewkami, jak i technologią ich wszczepiania, pacjenci mają dziś do wyboru nie jeden, a wiele wariantów gwarantujących określone rezultaty i celujących w różne wady wzroku. Wśród nich największą popularnością i uznaniem lekarzy cieszą się soczewki multifokalne, znane częściej jako soczewki wieloogniskowe. Jakie rezultaty operacyjne gwarantują i dlaczego warto zdecydować się na nie podczas operacji zaćmy?

Charakterystyka soczewek multifokalnych

Naturalna soczewka ludzkiego oka pozwala na ostre widzenie obrazów dzięki swojej zdolności do akomodacji. Funkcja ta zanika jednak w momencie pojawienia się zaćmy – usunięcie soczewki i zastąpienie jej soczewką jednoogniskową oznacza, że od tej pory pacjent będzie widział ostro jedynie w jednym położeniu. Konieczność stosowania w takim przypadku dodatkowej korekcji okularowej, połączona z rosnącą liczbą pacjentów poddawanych operacji usunięcia zaćmy sprawiły, że naukowcy dość szybko rozpoczęli pracę nad soczewkami wieloogniskowymi. Te, z założenia, mają gwarantować lepsze oddanie naturalnych zdolności soczewki i powodować, że widzenie do bliży i dali bez okularów nie będzie sprawiało większego problemu. Istnieje kilka sposobów, w jaki efekt ten można było osiągnąć, jednak wszystkie łączy jedna cecha – pacjenci nie muszą rezygnować już z normalnego trybu życia i zdawać się na ciągłe korzystanie z okularów korekcyjnych.

Dlaczego warto wybrać soczewkę multifokalną?

Korzyści w postaci pełnego zakresu widzenia, bez konieczności obaw o czytanie książek z bliska, prowadzenie samochodu czy obserwowanie świata w pełnej ostrości barw z pewnością należy do podstawowych zalet soczewek multifokalnych. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, wyposażone w filtry UV i filtry światła niebieskiego soczewki wieloogniskowe pozwalają na eliminację konieczności noszenia okularów korekcyjnych, a jednocześnie chronią oko przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Soczewki multifokalne mogą być więc z powodzeniem stosowane u osób, u których wraz z zaćmą pojawiły się inne, współistniejące wady wzroku. Co więcej, soczewkę multifokalną można dopasować także do potrzeb astygmatyków (soczewka toryczna), poprawiając jakość życia także tym, którzy często przez wiele lat byli zmuszeni do korzystania z korekcji okularowej.

Jedynym problemem, jaki zgłaszają pacjenci decydujący się na wybór soczewki multifokalnej zdaje się być kłopot z nieostrym widzeniem w bardzo niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Ciemności czy pojawiające się co jakiś czas punktowe źródła światła (np. podczas jazdy samochodem) mogą powodować chwilowe zaburzenia ostrości. Wiodący producenci soczewek wieloogniskowych pracują jednak nieustannie nad tym, by dostępne dla pacjentów rozwiązania przypominały jak najbardziej optykę zdrowego oka i nie powodowały problemów w żadnych warunkach.

Soczewka multifokalna jedynie poza NFZ

Niestety, choć skuteczność i wygoda oferowane przez soczewki wieloogniskowe są doceniane przez wielu lekarzy i pacjentów na całym świecie, ich wszczepienie nie jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenci chcący leczyć zaćmę za darmo w Polsce muszą liczyć się z tym, że po operacji konieczna będzie korekcja wzroku za pomocą okularów. Jedyną opcją dostępną bowiem w ramach NFZ są soczewki sferyczne jednoogniskowe, które zapewniają ostre widzenie wyłącznie do bliży (lub znacznie rzadziej wyłącznie do dali). Aby móc skorzystać z możliwości wyboru lepszej soczewki i cieszyć się wszystkimi zaletami soczewek multifokalnych, pacjenci mogą udać się do prywatnej kliniki i pokryć z własnej kieszeni koszty takiego zabiegu lub, co dla portfela pacjenta znacznie korzystniejsze, wybrać ofertę placówek zagranicznych.

OneDayClinic, jako jeden z wielu przedstawicieli ostatniej grupy gwarantuje swoim pacjentom profesjonalną i specjalistyczną obsługę medyczną, brak kolejek (będących nieustannie problemem w NFZ), szereg pakietów oferujących różne warianty soczewek (w tym soczewki wieloogniskowe) oraz przede wszystkim możliwość starania się o refundację podstawowych kosztów zabiegu w NFZ w ramach dyrektywy transgranicznej. Tu pacjent płaci jedynie różnicę pomiędzy kosztami standardowego zabiegu usunięcia zaćmy w ramach NFZ, a kosztem pakietu wybranego w OneDayClinic. Cena zabiegu maleje w ten sposób znacząco, a pacjenci mogą cieszyć się pełną ostrością wzroku bez konieczności stosowania dodatkowej korekcji.

Sprawdź pakiety medyczne w OneDayClinic!

3.7/5 - (24 votes)