Operacyjne leczenie zaćmy to obecnie jedyne rozwiązanie pozwalające na trwałe pozbycie się zmętnienia naturalnej soczewki oka i zapewnienie pacjentowi szansy na powrót ostrości widzenia. Ze względu na brak możliwości leczenia farmakologicznego, operacje zaćmy są w Polsce zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety, w praktyce oznacza to także dość duże kolejki do zabiegu, które w przypadku postępującej zaćmy są naprawdę niekorzystne dla zdrowia i samopoczucia pacjentów. Jak wygląda obecnie sytuacja osób oczekujących na zabieg zaćmy w Gliwicach?

Czas oczekiwania na operację zaćmy Gliwice

Według informacji podawanych oficjalnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia poprzez portal terminyleczenia.nfz.gov.pl, w Gliwicach działają obecnie dwie placówki oferujące operację zaćmy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego: Szpital Wielospecjalistyczny w Gliwicach oraz Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach. To dość mało, biorąc pod uwagę że miasto jest zamieszkiwane przez nawet 180 tysięcy osób, a zaćma może dotyczyć nawet 40% populacji osób po 50 roku życia. Wspomniane dane wyjaśniają jednak poniekąd kolejki, z jakimi należy liczyć się zgłaszając się na operację zaćmy w Gliwicach w ramach NFZ. We wspomnianym Szpitalu Wielospecjalistycznym, najbliższy wolny termin operacji dla pacjenta w stanie stabilnym przypada na 7.01.2020 roku, natomiast w Szpitalu Miejskim nr 4 aż na 12.07.2022 roku. Dla pacjentów, którzy kwalifikują się według nowych zasad do operacji zaćmy, oczekiwanie ponad 3 lat w kolejce to zdecydowanie za długo – zaćma postępuje i do czasu operacji może całkowicie pozbawić ich ostrości wzroku.

Operacja zaćmy Gliwice i okolice – gdzie najkrótsze kolejki?

Jedną z najczęściej wybieranych przez pacjentów z Gliwic alternatyw dla operacji we własnym mieście jest wyjazd do Katowic, gdzie pacjenci mogą liczyć na szansę w 8 placówkach (w tym dwóch oddziałach dziecięcych). Tu najbliższy termin operacji to końcówka maja bieżącego roku (NZOZ Euromedic Kliniki Specjalistyczne Spółka Akcyjna) lub koniec lipca 2019 (Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach). Nawet najdalsze terminy przyjęć nie wykraczają tu poza grudzień 2019 roku. Same kolejki to jednak nie jedyny problem operacji zaćmy na NFZ – brak możliwości wyboru lepszych soczewek, konieczność noszenia okularów korekcyjnych na stałe i często słabsza opieka medyczna związana z brakami kadrowymi w szpitalach mogą utrudnić funkcjonowanie w trakcie i po operacji. Pacjenci z Gliwic mają jednak jeszcze jedną, ciekawszą możliwość – operację zaćmy za granicą.

lecznenie zaćmy w Gliwicach
Sprawdź również nasze Centrum okulistyczno-optyczne w Gliwicach!

Zabieg zaćmy w Gliwicach – kiedy warto wyjechać na operację do Czech?

Dzięki dobrej lokalizacji na południu Polski, pacjenci z Gliwic mają niezwykle ułatwione zadanie w przypadku chęci zoperowania zaćmy w klinikach za granicą. Obowiązująca także w Polsce Dyrektywa Transgraniczna pozwala im na uzyskanie specjalistycznej pomocy w Czechach oraz innych krajach Unii Europejskiej z refundacją zabiegu z budżetu NFZ. W praktyce więc wyjazd za granicę na operację może wiązać się wyłącznie z kosztami przejazdu i noclegu, niemalże równym kosztom wyjazdu na operację do Katowic, a przy tym oferować znacznie większe możliwości niż operacja zaćmy w kraju.

Zabiegi zaćmy w OneDayClinic przeprowadzane są w przeciągu 30 dni od dnia zgłoszenia się pacjenta i zakwalifikowania go do operacji zaćmy według obowiązujących w NFZ zasad. Pacjent taki, zgłaszając się do kliniki otrzymuje szansę wyboru jednego spośród kilku przygotowanych pakietów zabiegowych – w OneDayClinic nie ograniczamy się wyłącznie do standardowych soczewek sferycznych jednoogniskowych (stosowanych przez NFZ jako jedyne rozwiązanie) i korzystamy z wszystkich dostępnych na rynku soczewek wewnątrzgałkowych opcji. Na ostre widzenie bez konieczności stosowania okularów korekcyjnych mogą liczyć za granicą wszyscy pacjenci, także z astygmatyzmem lub poważnymi wadami wzroku współistniejącymi z zaćmą. Koszt wstawienia lepszej soczewki jest przy tym pomniejszony o koszt podstawowego zabiegu, który zostanie zrefundowany przez NFZ. Takiej opcji nie oferują ani polskie szpitale, ani kliniki prywatne.

Wyjazd na operację zaćmy za granicę jest oczywiście trudną decyzją, szczególnie dla pacjentów starszych stanowiących największą grupę osób cierpiących z powodu zaćmy. Kolejki oczekujących na zabieg zaćmy w Gliwicach są jednak na tyle niekorzystne, że dla wielu pacjentów odczuwających znaczne pogorszenie wzroku z powodu zaćmy wyjazd może okazać się jedyną szansą na szybkie i tanie zoperowanie oczu przy zachowaniu najwyższej jakości zabiegu, w otoczeniu wykwalifikowanej, doświadczonej i przyjaznej kadry, a także z pełną obsługą pooperacyjną i wsparciem trwającym aż do momentu całkowitego zakończenia się procesu gojenia oka.

4.6/5 - (40 votes)