Katarakta, bardziej znana jako zaćma, to choroba oczu, która w dzisiejszych czasach staje się coraz częstszym problemem. Coraz więcej osób cierpi na tę chorobę, która polega na zmętnieniu soczewki oka. Na początku, przy lżejszych fazach tej choroby, wzrok staje się po prostu bardziej zamglony i zmętniony, jednak wraz z postępem choroby może nawet dojść do całkowitej utraty wzroku! Najczęściej zaćma występuje u osób po 50 roku życia, jednak obecnie coraz młodsi zaczynają mieć z nią problemy!

Na szczęście zaćmę można leczyć. W lżejszych przypadkach wystarczają leki przeciwkataraktowe w postaci kropli aplikowanych bezpośrednio na gałki oczne, jednak jeżeli zaćma objęła już całą soczewkę oka, to niezbędna stanie się operacja! Nie ma się jednak czego obawiać – taka operacja jest bardzo szybka, bezbolesna i wykonywana za pomocą nowoczesnej technologii. Dzięki temu wszystko idzie sprawnie i jest solidnie wykonane. Czy jednak w każdym przypadku można leczyć zaćmę?

Czy zawsze można zacząć leczyć zaćmę?

Pytanie: czy można zacząć leczyć zaćmę w każdym wypadku, jest pytaniem dość podchwytliwym. Ponieważ za leczenie można zarówno wziąć to farmakologiczne, jak i operacyjne. Jeżeli chodzi o farmakologię, to niestety przy większej i bardziej zaawansowanej zaćmie nie przyniesie ono zadowalających rezultatów. Farmakologia sprawdza się w zasadzie, w dwóch przypadkach. Albo w zaćmie, która nie rozwinęła się jeszcze na całe oko, albo podczas przygotowania do zabiegu zaćmy w klinice. Jeżeli zaćma jest już zbyt duża i obejmuje całą gałkę, same krople do oczu nie wystarczą!

Na szczęście istnieje jeszcze możliwość całkowitego wyleczenia zaćmy (każdego jej rodzaju!) za pomocą prostych zabiegów chirurgicznych! Takie operacje przeważnie trwają naprawdę krótko i już dzień po ich wykonaniu może nastąpić wypisanie z kliniki! Oczywiście na kilka dni przed zabiegiem należy stosować przepisane przez lekarza okulistę krople do oczu, jednak sama operacja może trwać 20-30 minut! Tak, wystarczy taka niewielka ilość czasu, aby raz na zawsze pozbyć się każdego rodzaju zaćmy!

Jakie są rodzaje zaćmy?

Jak już zostało wspomniane, jest wiele różnych odmian zaćmy, choć najpopularniejszą z nich jest katarakta starcza, rozwijająca się przede wszystkim u osób powyżej 50 roku życia. Już sama zaćma starcza dzieli się na aż trzy podgrupy. Pierwszą z nich jest zaćma korowa, która polega na zmętnieniu warstw soczewki znajdujących się na powierzchni. Przeważnie osoba, która cierpi na tę odmianę zaćmy, uskarża się także na podwójne widzenie. Drugim rodzajem zaćmy starczej, jest katarakta podtorebkowa czaszowata – w której następuje powolne zmętnienie torebki tylniej. W tej odmianie choroby mogą występować olśnienia, które utrudniają życie w pewnych momentach. Ostatnią odmianą zaćmy starczej jest katarakta jądrowa, która charakteryzuje się zmętnieniem jądra soczewki. Prowadzi ona do rozwinięcia się krótkowzroczności!

Oprócz zaćmy starczej, istnieje także zaćma wrodzona, która również ma wiele rodzajów, w zależności od tego, w jakim miejscu następuje zmętnienie. Wyróżniamy takie zaćmy, jak zaćmę jądrową, całkowitą, błoniastą, biegunową przednią i tylną, torebkową przednią i tylną oraz warstwową. Oprócz tego, istnieje także zaćma wikłająca, której leczenie zaćmy możliwe jest tylko poprzez operację!

OneDayClinic pod patronatem Wrocławskiego Centrum Seniora

Jak więc widać, rodzajów zaćmy jest naprawdę bardzo dużo i to lekarz okulista stwierdza, z którym rodzajem ma się do czynienia. Oczywiście praktyki w klinikach różnią się nieco w zależności od tego, która zaćma będzie leczona, jednak warto podkreślić, że wszystkie operacje są tak samo proste i szybkie do wykonania!

Gdzie leczyć się na zaćmę?

Największym problemem z jakim może spotkać się osoba chcąca leczyć zaćmę, są terminy zabiegów. W Polsce niestety, aby móc wyleczyć tę jakże prostą chorobę, czasami trzeba czekać długie lata w kolejce do lekarza. Oczywiście, można taki zabieg wykonać prywatnie, jednak kosztuje on niemałe pieniądze! Na szczęście, w ostatnich latach pojawiła się prawie darmowa alternatywa w postaci leczenia w polskiej klinice w Czechach. Sam zabieg jest refundowany, jedynym kosztem jest dojazd do Czech!

4.7/5 - (27 votes)