Rodzaje zaćmy – klasyfikacja według lokalizacji zmian

Zaćma to jedna z najpowszechniej występujących chorób wzroku na całym świecie i jedno z najważniejszych wyzwań dla dzisiejszej okulistyki. Jej operacyjne leczenie jest dziś jedynym skutecznym sposobem na całkowite pozbycie się problemu, który pozostawiony bez żadnej ingerencji chirurgicznej może doprowadzić do zupełnej utraty wzroku. To, z czego jednak pacjenci rzadko zdają sobie sprawę, to fakt występowania nie jednego, a wielu rodzajów zaćmy zależnych od lokalizacji zmian na soczewce. Czym różnią się od siebie zaćma jądrowa, zaćma korowa i zaćma podtorebkowa? Czy od tego, gdzie zlokalizowane jest schorzenie, zależy tempo postępowania choroby i sposób jej leczenia?

Podstawowe rodzaje zaćmy

Budowa soczewki oka nie jest tak prosta, jak mogłoby się zdawać, przez co też przebieg jej mętnienia nie zawsze musi dotykać tego samego jej obszaru. Ze względu na lokalizację zmian soczewki wywołanych przez mętnienie wyróżnia się dziś cztery rodzaje zaćmy:

Zaćma jądrowa

Zaćma jądrowa to jeden z podstawowych wariantów choroby, w którym zmętnieniu ulega jądro soczewki. Zmiany następujące w wypadku zaćmy jądrowej są jednolite i charakteryzują się zmianą zabarwienia soczewki na żółtą, a często nawet ciemno brunatną. Zwyczajowym w wypadku zaćmy jądrowej objawem jest postępujące pogorszenie ostrości widzenia, głębi kolorów i poczucia kontrastu. Często zdarza się także wystąpienie tzw. krótkowzroczności refrakcyjnej.

Zaćma korowa

Kolejnym rodzajem choroby jest zaćma korowa, w której zmętnieniu ulegają poszczególne warstwy otaczające jądro soczewki, a więc część zwana często jej korą. Rozpoznanie tego szczególnego typu zaćmy jest dość łatwe – w badaniu okulistycznym zaćma korowa objawia się jako charakterystyczne zmętnienia przypominające szprychy, zaczynające się od obwodu soczewki i zbliżające promieniami do jej centrum. W przypadku zaćmy korowej pogorszenie się wzroku może zostać znacznie łatwiej zauważone przez pacjenta, gdyż w miejscach zmętnień dochodzi do dodatkowego, niejednorodnego załamywania i rozszczepiania światła. Ostrość wzroku nie musi tu jednak znacząco się pogarszać, gdyż centralna część soczewki jest w dalszym ciągu zupełnie sprawna. To właśnie nienaturalne rozszczepianie się światła jest pierwszą oznaką do niepokoju.

Zaćma korowo-jądrowa

Czasami zdarza się, że zaćma korowa i zaćma jądrowa łączą się, tworząc zmiany charakterystyczne zarówno dla pierwszego, jak i drugiego z omówionych wyżej rodzajów. Przypadłość ta, określana jako zaćma korowo-jądrowa, powoduje zarówno nienaturalne załamywanie się światła, jak i znaczne pogorszenie ostrości wzroku ze względu na zlokalizowane choroby w części jądrowej soczewki.

Zaćma podtorebkowa tylna

Ostatni wariant choroby, a więc zaćma podtorebkowa tylna to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci zaćmy, objawiająca się zmętnieniami rozmieszczonymi pod tylną torebką soczewki. Zmiany te pojawiają się najczęściej w samym centrum osi widzenia, zaburzając je w bardzo widoczny sposób. Niestety, to właśnie zaćma podtorebkowa tylna jest najszybciej postępującą odmianą choroby – pogorszenie widzenia może nastąpić na przestrzeni kilku tygodni, a ze względu na centralne umiejscowienie zmian i ich dużą gęstość,  jest ono naprawdę trudne do przegapienia.

rodzaje zaćmy - wizyta u okulisty

Diagnoza i leczenie różnych rodzajów zaćmy

Ze względu na różne cechy charakterystyczne poszczególnych wariantów choroby, jej diagnozowanie (dowiedz się więcej o objawach zaćmy) może okazać się bardzo łatwe albo niesamowicie trudne. Nie trudno zauważyć bowiem, że tak jak w przypadku zaćmy podtorebkowej tylnej zmiany są łatwe do zauważenia dla chorego, tak w przypadku zaćmy jądrowej mogą być one wzięte za typowe pogarszanie się wzorku wraz z wiekiem. Różny będzie tu też okres bezpiecznego czasu oczekiwania przed zabiegiem usunięcia zmętniałej soczewki. Wiadomo już, że każdy rodzaj zaćmy prowadzi ostatecznie do całkowitej utraty wzroku i że szybkie podjęcie leczenia ułatwia znacząco zadanie i gwarantuje szybszą rekonwalescencję. W przypadku zaćmy jądrowej zmiany mogą rozwijać się jednak przez wiele lat, bez wyraźniejszych oznak i jednoznacznej diagnozy. Z drugiej strony mamy zaćmę podtorebkową tylną, która może postępować bardzo gwałtownie i chaotycznie, wymagając niemalże natychmiastowej reakcji operacyjnej.

Niezmienne pozostaje jedno – ani zaćma jądrowa, ani zaćma korowa, ani zaćma podtorebkowa tylna nie są możliwe do wyleczenia metodami farmakologicznymi. Stosowana obecnie metoda fakoemulsyfikacji, polegająca na rozbiciu zmętniałej soczewki, usunięciu jej z oka przez niewielkie nacięcie i wstawieniu w jej miejsce implantu jest skuteczna i stosunkowo mało ryzykowna. Odzyskanie pełnej sprawności wzroku nawet przy ciężkim przebiegu zaćmy jest możliwe, dlatego nie warto zwlekać – zauważając jakiekolwiek objawy pogorszenia się wzroku, najlepszym co można dla siebie zrobić jest wizyta u okulisty.

Z uwagi na duże kolejki, ale także większy komfort leczenia, warto skorzystać z operacji zaćmy w OneDayClinic (w OneDayClinic oferujemy operację zaćmy w terminie do 30 dni). Dzięki dyrektywie transgranicznej mają Państwo możliwość leczenia zaćmy, za darmo, w innych krajach europejskich.  Nasza klinika znajduje się w czeskiej Ostrawie, a Państwo zabierani są na zabieg z miejsca zamieszkania. Koszty podstawowego leczenia pokrywane są przez polski NFZ. W naszej nowoczesnej klinice, powita Państwa polskojęzyczny personel. Po wypoczynku w hotelu zabierani są Państwo na badanie kontrolne i odwożeni do domu.

Zdrowie jest najważniejsze, a po ostatnich zmianach NFZ-u, po operacji zaćmy musi zostać wykonane drugie badanie kontrolne w terminie 14-28 dni po zabiegu. Jesteśmy całym sercem za tym, gdyż naszym celem jest dbanie o zdrowie naszych pacjentów. Drugie badanie kontrolne jest całkowicie darmowe, zabieramy Państwa z miejsca zamieszkania, dowozimy do naszej kliniki, a po badaniu odwozimy do domu.

Zapraszamy do rejestracji na zabieg!

 

Przeczytaj również:

Zaćma pourazowa – czym odróżnia się od innych rodzajów zaćmy

Zaćma wrodzona – czym się charakteryzuje i jak ją się leczy

Zaćma wikłająca – typ katarakty mogący powstać w każdym wieku

Czym jest zaćma wtórna?

Zaćma pęczniejąca i posterydowa – przyczyny i leczenie

 

Etykiety:

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Pakiet Ideal:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Lepsza czułość kontrastu
 • Dobre widzenie na jedną odległość
 • Dobre widzenie wieczorem i w nocy

Opis pakietu:

Pakiet Ideal to jeden z czterech pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe asferyczne. Soczewka oferowana w tym pakiecie jest najbardziej podstawową wersją soczewki ponadstandardowej. Jak wszystkie soczewki asferyczne – zbudowana jest w taki sposób, aby możliwie najlepiej dopasowywać się do naturalnych krzywizn oka.

Soczewka ta, podobnie jak inne soczewki jednoogniskowe – umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość, najczęściej bliży. Druga z wad - dal musi być skorygowana przy pomocy korekcji okularowej. Soczewka z pakietu Ideal produkcji Baush & Lamb Gwarantuje idealne odwzorowanie obrazu bez zniekształceń, z możliwie najlepszą ostrością widzianego obrazu. Soczewka ta została uszlachetniona filtrem UV.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Ideal Plus

Idealny wybór dla osób czynnych zawodowo, pracujących przy komputerze.

599,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Mniejsze ryzyko rozwoju komórek czerniaka w oku
 • Oczy osoby przebywającej w sztucznym oświetleniu lub przed komputerem są mniej zmęczone
 • Oczy nie są zmęczone, ani nie pieką

Opis pakietu:

Pakiet Ideal Plus to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową, uszlachetnioną w filtry UV i filtr Światła Niebieskiego, który doskonale chroni oko przed powstaniem szkodliwych chorób siatkówki, takich jak AMD, – czyli zwyrodnienie plamki żółtej, które prowadzi do ślepoty. Soczewka firmy Zeiss zawarta w tym pakiecie ogranicza także możliwość rozwoju czerniaka w oku.

Działanie filtru światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na ograniczenie bezsenności spowodowanej nadmiernym oddziaływaniem światła niebieskiego (komputery, telefony, białe światło lamp) na oczy w ciągu dnia. Taka ekspozycja oczu na tego typu światło dramatycznie wpływa na obniżenie poziomu melatoniny, co może zaburzać sen i wpływać na cykl okołodobowy. Filtr światła niebieskiego, którym uszlachetniona została soczewka z Pakietu Ideal Plus, skutecznie ogranicza tego typu zjawiska.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Premium

Najlepsza dla kierowców.

825,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Nie powoduje różnic w odczycie kontrastu i barw
 • Dzięki zastosowanym filtrom niweluje bezsenność

Opis pakietu:

Pakiet Premium to jeden z najlepszych pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe. Tak jak pozostałe soczewki tego typu – koryguje wadę wzroku na jedną odległość, natomiast korekcję wad towarzyszących trzeba nadrobić dobierając odpowiednią korekcję okularową. Pakiet Premium jest uszlachetniony w filtry UV i filtr światła niebieskiego, dzięki czemu zapobiega powstawaniu poważnych chorób siatkówki. Soczewka ta zwana potocznie „Soczewką Żółtą” jest najlepszą stosowaną soczewką w swojej klasie. Idealna dla osób pracujących godzinami przy komputerze.

Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Budowa soczewki marki Alcon z pakietu Premium ogranicza powstawanie „efektu halo” wokół jasnego światła, dzięki czemu stanowi świetny wybór dla kierowców. Nie ma również dyskomfortu podczas wieczornego czytania. Budowa soczewki Premium oraz jej uszlachetnienia ograniczają ryzyko wystąpienia Zaćmy Wtórnej u operowanego pacjenta.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM CLAREON

Najlepsza dla osób aktywnych zawodowo i zawodowych kierowców.

1399,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Bardzo wysoka ostrość widzianego obrazu
 • Minimalne ryzyko powstania „efektu halo”

Opis pakietu:

Pakiet Premium Clareon to najnowszy pakiet w naszej ofercie. Soczewka zawarta w tym pakiecie to najnowszej generacji soczewka jednoogniskowa, która pojawiła się na rynku na przełomie 2018 roku. Jej unikalność polega na zastosowaniu jednorazowego systemu wszczepiania. Soczewka produkcji czołowej marki Alcon jest załadowana do specjalnego urządzenia fabrycznie, a dzięki zastosowaniu unikalnej technologii – znacznie ułatwia wszczepienie minimalizując ryzyko powikłań. Soczewka Clareon gwarantuje doskonałą przezierność soczewki, a unikalna technologia polimeryzacji soczewki ogranicza ryzyko zjawiska glisteningu.

Soczewka Clareon, jako następca soczewki z Pakietu Premium jest wyposażona standardowo w filtr światła niebieskiego oraz filtr UV, które skutecznie ograniczają ryzyko wystąpienia poważnych chorób siatkówki. Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Soczewka Clareon znacznie zmniejsza ryzyko powstania Zaćmy Wtórnej w operowanym oku. Świetnie sprawdzi się u zawodowych kierowców, dzięki temu, że jej budowa ogranicza występowanie „efektu halo”.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP

Idealna dla osób chcących zrezygnować z korekcji okularowej.

3299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Posiada wszystkie właściwości soczewki z pakietu premium
 • Działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkie odległości
 • Umożliwia całkowitą rezygnację z korekcji okularowej.

Opis pakietu:

Pakiet VIP to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową, czyli taką, która usuwa wszelkie wady refrakcji w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej wieloogniskowość działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkich odległościach Dzięki temu pacjent może całkowicie zrezygnować z dotychczasowej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM toricPLUS

Idealna dla osób aktywnych zawodowo z astygmatyzmem.

1799,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet PREMIUM toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej jednoogniskowość umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP toricPLUS

Idealna dla osób z astygmatyzmem chcących całkowicie zrezygnować z korekcji okularowej.

4999,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na wszystkich odległościach

Opis pakietu:

Pakiet VIP toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a ponadto umożliwia doskonałe widzenie na wszystkich odległościach, dzięki czemu pacjent może zrezygnować całkowicie z dotychczas stosowanej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Extra:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

Koszty pakietu pokrywa NFZ

Zalety:

 • Filtr UV
 • Podstawowa soczewka sferyczna
 • Dobre widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet Extra to pakiet obejmujący soczewkę jednoogniskową sferyczną. Jest to soczewka, która jako jedyna jest w pełni refudowana przez NFZ. Standardowo wyposażona jest w filtr UV.


Cena pakietu dotyczy kompleksowego zabiegu usunięcia zaćmy wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi i bezpłatnym transportem dla wybranych miejscowości z województwa Opolskiego, Śląskiego i Małopolskiego. W przypadku pozostałych miejscowości transport wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi oraz noclegiem wynosi jedynie 300zł. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.

 

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci