Od jakiego wieku można zacząć nosić soczewki? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu rodziców i opiekunów dzieci dotkniętych wadami wzroku. Zdaniem specjalistów, szkła kontaktowe mogą być noszone przez najmłodszych bez najmniejszego problemu. Soczewki nie wywierają negatywnego wpływu na oko dziecka, gdyż już od bardzo wczesnego wieku jest ono rozwinięte w wystarczającym stopniu, pozwalając na bezpieczne stosowanie tej metody korekcji wzroku. Szkła kontaktowe dla dzieci to rozwiązanie podnoszące jakość widzenia i pozwalające dziecku na branie udziału w różnorodnych aktywnościach - bez obawy o uszkodzenie lub zgubienie okularów korekcyjnych.

Czy dzieci mogą nosić soczewki?

To, od którego roku życia można nosić soczewki, w dużej mierze stanowi kwestię indywidualną. Prawdą jest, iż zarówno noszenie, jak i pielęgnacja szkieł kontaktowych we właściwy, pozwalający na utrzymanie oczu w dobrej kondycji sposób, wiąże się z większymi wyzwaniami niż stosowanie okularów korekcyjnych. Okuliści i optometryści nie określili minimalnego wymaganego wieku, w którym można rozpocząć noszenie soczewek kontaktowych. Każdorazowo decyzja o zastosowaniu tej formy korekcji wzroku podyktowana jest stanem zdrowia dziecka, jego indywidualnymi cechami, a także zachodzącymi okolicznościami.

Soczewki kontaktowe a niemowlęta

W przypadku wrodzonej zaćmy, wysokiej wady wzroku lub różnowzroczności specjaliści mogą zasugerować zastosowanie soczewek kontaktowych u niemowląt. Rodzice lub opiekunowie, decydujący się na takie rozwiązanie, powinni nauczyć się, jak właściwie aplikować soczewki swoim dzieciom, a także zapoznać się z metodami prawidłowej pielęgnacji.

Soczewki kontaktowe a dzieci

W sytuacji, gdy nie występują przesłanki medyczne do wcześniejszego stosowania soczewek kontaktowych dla najmłodszych, korzystanie z tej formy korekty wzroku zalecane jest dzieciom po ukończeniu ósmego roku życia. Pacjenci w tym wieku uznawani są za wystarczająco dojrzałych i odpowiedzialnych, by przestrzegać zasad higieny oraz pielęgnacji soczewek, a także rozumieć ryzyko wynikające z ich zaniedbania. Jest to kwestia szczególnie ważna, gdyż do większości powikłań w związku ze stosowaniem szkieł kontaktowych dochodzi na skutek ich nieodpowiedniego użytkowania bądź niewłaściwej pielęgnacji.

Soczewki kontaktowe a młodzież

Nastolatkowie dotknięci wadą wzroku, którzy nie akceptują swojego wyglądu w okularach korekcyjnych, mogą doświadczać zaniżonego poczucia własnej wartości, skutkującego nieśmiałością, niechęcią do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, a nawet zaburzeniami nastroju. Młodzi ludzie mogą również odmawiać noszenia okularów, co powoduje szkodę dla stanu ich wzroku. W takiej sytuacji decyzja o zakupie soczewek kontaktowych może pozytywnie wpłynąć na jakość życia nastolatka. Stosownie tej formy korekty wzroku warto również rozważyć w wypadku młodych ludzi aktywnych fizycznie, u których okulary powodują duży dyskomfort, a często stanowią także zagrożenie.

Przeczytaj także: Jakie są przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych?

Jakie soczewki kontaktowe są najbardziej odpowiednie dla dzieci?

Soczewki dla dzieci powinny być odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb młodych użytkowników. W ofercie wiodących producentów szkieł kontaktowych można znaleźć modele przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Wybierając soczewki kontaktowe dla dzieci, rodzice i opiekunowie powinni pamiętać, by stopniowo adaptować oczy młodego człowieka do stosowania tej metody korekcji wzroku. W tym celu najlepiej sprawdzają się soczewki jednodniowe, które zapewniają najwyższy poziom higieny i dużą łatwość stosowania. Warto również zdecydować się na szkła kontaktowe dla oczu wrażliwych, dobierając do nich delikatne płyny pielęgnacyjne i krople do oczu, tak zwane sztuczne łzy, zapobiegające nadmiernemu wysuszeniu i podrażnieniom gałek ocznych. Kwestię doboru soczewek dla dziecka zaleca się skonsultować z okulistą lub optometrystą.

Od ilu lat można nosić soczewki kolorowe?

Soczewki kolorowe pod względem zakładania i noszenia niczym nie różnią się od zwykłych soczewek korekcyjnych. Oznacza to, że także tego typu szkła kontaktowe nie posiadają limitu wiekowego, lecz ich stosowanie polecane jest powyżej ósmego roku życia. Rodzice i opiekunowie dzieci, które chcą zmienić kolor swoich oczu przy pomocy ozdobnych soczewek, powinni pamiętać, że również ten rodzaj szkieł powinien być odpowiednio dobrany do użytkownika przez specjalistę. Soczewki kolorowe powinny ponadto pochodzić od sprawdzonego, certyfikowanego producenta.

Podejmowanie decyzji o soczewkach kontaktowych dla dzieci

Decyzja o zakupie soczewek kontaktowych dla dzieci powinna być podjęta przez rodziców lub opiekunów w sposób świadomy, z uwzględnieniem wielu czynników. Istotne jest przede wszystkim zdecydowanie, czy dziecko jest wystarczająco odpowiedzialne, by w bezpieczny sposób stosować tę formę korekcji wzroku. Rodzice lub opiekunowie powinni ponadto określić, czy młody człowiek łatwo nabywa nowe umiejętności, czy regularnie wykonuje swoje obowiązki, nie potrzebuje ciągłego przypominania, a także czy jest zdolny do przestrzegania zaleceń i utrzymywania soczewek kontaktowych w czystości w każdej sytuacji. Jeżeli dziecko prezentuje wystarczający poziom dojrzałości, by stosować soczewki, powinno otrzymać taką szansę. Ostateczną decyzję należy jednak podjąć po konsultacji ze specjalistą, który przeprowadzi niezbędne badania pod kątem doboru szkieł kontaktowych.

Przeczytaj także: Wady wzroku u dzieci – leczenie i korekcja

Pierwsze soczewki dla dziecka – jak wybrać?

Wybór soczewek dla dzieci wymaga przeprowadzenia specjalistycznego badania wzroku w gabinecie okulisty lub optometrysty. Badanie to pozwala sprawdzić zarówno wadę wzroku młodego pacjenta, jak i inne parametry oka, od których zależy dobór szkieł kontaktowych, takie jak nawilżenie oczu, wymiary rogówki, a także ogólny stan zdrowia oczu i powiek. Wybierając soczewki kontaktowe dla dzieci, należy następnie uwzględnić wiek, tryb życia i indywidualne potrzeby młodego człowieka. U małych dzieci oraz nastolatków, którzy często przebywają w miejscach, w których do oczu mogą dostać się zanieczyszczenia, najlepiej sprawdzą się soczewki jednodniowe. Ten typ szkieł kontaktowych polecany jest również do noszenia okazjonalnego. U pozostałych dzieci doskonałym rozwiązaniem na co dzień są soczewki systematycznej wymiany, na przykład soczewki dwutygodniowe.

By noszenie szkieł kontaktowych było w pełni bezpieczne, ich dobór musi zostać zatwierdzony przez specjalistę. Niezbędne jest również przestrzeganie terminów wymiany i odpowiednia pielęgnacja soczewek przy pomocy przeznaczonych do tego preparatów. Wszystkie dzieci, noszące soczewki kontaktowe, powinny regularnie odbywać kontrolne wizyty okulistyczne.

Oceń post