Czy można spać w soczewkach? Pytanie to zadaje sobie wiele osób, które dopiero zaczynają przygodę z tym rodzajem korekty wad wzroku. Także doświadczeni użytkownicy, którzy zapomnieli o zdjęciu szkieł kontaktowych przed udaniem się na spoczynek, często zastanawiają się co się stanie, jak zasną w soczewkach. Prezentowany artykuł ma na celu udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące możliwości spania w szkłach kontaktowych. 

Czy w soczewkach można spać? 

Znajdujący się w powietrzu tlen jest niezbędny do właściwego funkcjonowania rogówki, czyli przezroczystej przedniej warstwy oka. Dostępne obecnie na rynku soczewki kontaktowe dbają o właściwą przepuszczalność tlenu w ciągu dnia. W nocy jednak, podczas snu, gdy powieki są zamknięte, dopływ tlenu do oka jest znacząco ograniczony. Może to prowadzić do licznych problemów dla oczu, a w efekcie i całego aparatu wzroku. Z tego powodu specjaliści odradzają spanie w soczewkach, zarówno jednodniowych, jak i wielokrotnego użytku. 

Przeczytaj także: Jakie są przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych?

Co się stanie, jeśli zaśniesz w soczewkach?

Spanie w soczewkach wiąże się z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Są to przede wszystkim: 

  • suchość oczu, 
  • uczucie piasku pod powiekami, 
  • zaczerwienienie oczu, 
  • nadmierne łzawienie, 
  • nadwrażliwość na światło,
  • opuchlizna oczu, 
  • niedotlenienie rogówki, 
  • różnorodne infekcje wywołane przez bakterie i inne drobnoustroje. 

Osoba, która zasnęła z soczewkami na oczach, może mieć po przebudzeniu wrażenie ich wysuszenia. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że zdjęcie szkieł kontaktowych okaże się trudniejsze niż zwykle. W sytuacji, gdy oczy są mocno zaczerwienione, pojawiły się dolegliwości bólowe i zaburzenia widzenia, a zdjęcie soczewek nie jest możliwe, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem specjalistą. Spanie w szkłach kontaktowych może prowadzić do powstania blizn, które będą miały trwały wpływ na zmysł wzroku i jakość widzenia. Blizny tego typu pojawiają się zwykle w następstwie owrzodzenia rogówki. 

Owrzodzenie rogówki

Spanie w soczewkach zwiększa ryzyko owrzodzenia rogówki. Jest to bolesny stan zapalny przedniej błony oka. Charakteryzuje się występowaniem na jej powierzchni głębokich i trudno gojących się ran, powstałych wskutek toczącego się procesu zapalnego. Owrzodzenie rogówki powoduje przerwanie ciągłości nabłonka i uszkodzenie znajdujących się głębiej tkanek. Poza dolegliwościami bólowymi towarzyszą mu zwykle takie objawy, jak: 

  • zaczerwienienie oka, 
  • brak przejrzystości rogówki, 
  • wysięk wydzieliny z oka, 
  • obrzęk spojówki, 
  • światłowstręt, 
  • pogorszenie widzenia. 

Owrzodzenie rogówki stale się powiększa i pogłębia. Nieleczone prowadzi do perforacji rogówki, co może skutkować trwałą utratą wzroku. 

Drzemka w soczewkach – czy to także niebezpieczne? 

Czy drzemka w soczewkach też jest niebezpieczna? Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Już nawet w trakcie krótkiej drzemki oczy osoby noszącej soczewki mogą ulec podrażnieniu, co jest w stanie prowadzić do uszkodzenia narządu wzroku. Jednodniowe szkła kontaktowe nie nadają się do tego, by w nich spać, nawet jeżeli mowa o krótkim odpoczynku w ciągu dnia. Każda osoba ma inną wrażliwość, nie jest więc powiedziane, iż drzemka w soczewkach wywoła natychmiastowe skutki uboczne. Niezależnie od indywidualnej reakcji organizmu należy jednak zawsze pamiętać o zdejmowaniu soczewek przed udaniem się na spoczynek.   

kobieta ściągająca soczewki po spaniu
Nawet krótka drzemka w soczewkach może spowodować niedotlenienie rogówki.

Co zrobić w sytuacji, gdy nie zdjęło się soczewek przed snem?

Jeżeli z jakiegoś powodu nie zdjęło się soczewek przed snem, zaraz po przebudzeniu należy odczekać kilka chwil przed podjęciem pierwszej próby ich usunięcia. Często zdarza się, że szkła kontaktowe stawiają w takiej sytuacji opór, dlatego zaleca się zakropienie oczu kroplami o działaniu nawilżającym. Po zdjęciu soczewek warto dać oku czas na regenerację, dlatego należy powstrzymać się przed ich ponownym założeniem. Ewentualne podrażnienie i zaczerwienienie gałek ocznych można łagodzić specjalnymi kroplami. W wypadku wystąpienia dolegliwości bólowych, pieczenia oraz łzawienia oczu należy odbyć konsultację z lekarzem okulistą. Objawy te mogą bowiem wskazywać na wystąpienie infekcji, która wymaga wdrożenia stosownego leczenia. 

Soczewki całodobowe – soczewki, w których można spać

Warto jednak zauważyć, iż odpowiedź na pytanie, czy można spać w soczewkach, nie zawsze musi być taka sama. Kwestią decydującą jest tryb noszenia szkieł kontaktowych. Większość dostępnych na rynku soczewek przeznaczonych jest do noszenia w trybie dziennym, a więc od rana do wieczora. Istnieją jednak również inne modele. Osoby stosujące korektę wzroku z wykorzystaniem szkieł kontaktowych, mogą zdecydować się na zakup soczewek do noszenia w trybie:

  • ciągłym, które umożliwiają noszenie przez miesiąc bez konieczności zdejmowania na noc,
  • przedłużonym, które dają możliwość noszenia przez całą dobę, przy jednoczesnym skróceniu czasu noszenia (przykładowo, soczewki dwutygodniowe przy noszeniu całodobowym stają się soczewkami tygodniowymi). 

Jak dbać o soczewki całodobowe?

Wiadomo już, że odpowiedź na pytanie, „czy można spać w soczewkach miesięcznych?” jest twierdząca, jeżeli mowa o soczewkach przeznaczonych do noszenia w trybie ciągłym. Jak jednak dbać o szkła kontaktowe tego rodzaju, by uniknąć podrażnienia i zaczerwienienia oczu? W tym celu należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • nie nosić soczewek całodobowych podczas zmywania makijażu, zwiększa to bowiem ryzyko ich zabrudzenia i sprzyja infekcjom; 
  • unikać kontaktu soczewek całodobowych z wodą, gdyż może to powodować ich wysuszanie i zmianę kształtu, a także stwarzać środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii i innych drobnoustrojów; 
  • dbać o higienę oczu i pielęgnację soczewek zgodnie z zaleceniami producenta. 

Przy stosowaniu soczewek całodobowych wskazane jest stosowanie kropli nawilżających, które zapobiegają wysuszaniu oczu. 

Przeczytaj także: Od ilu lat można nosić soczewki?

Czy każdy może nosić soczewki całodobowe? 

Soczewki całodobowe mają wiele zalet, jednak nie każda osoba może je stosować. Wśród przeciwwskazań do noszenia szkieł kontaktowych tego typu wymienić można: 

  • jednooczność,
  • suchość oczu, 
  • predyspozycje do występowania obrzęków rogówki,
  • przebyte zakaźne zapalenie rogówki,
  • zapalenie brzegów powiek, 
  • dysfunkcję gruczołów Meiboma,
  • neowaskularyzację, czyli tworzenie się nowych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych w gałce ocznej, 
  • brodawkowe zapalenie spojówek, 
  • cukrzycę, 
  • spożywanie wyrobów tytoniowych, 
  • nieodpowiedni ogólny stan zdrowia. 

Soczewek całodobowych nie powinni również nosić pacjenci wykazujący niechęć do przestrzegania zaleceń lekarskich oraz nieradzący sobie ze zdejmowaniem szkieł kontaktowych. Przeciwwskazaniem do stosowania soczewek w trybie ciągłym i przedłużonym są również ograniczenia finansowe, które uniemożliwiają odbywanie regularnych wizyt kontrolnych u specjalisty i systematyczną wymianę soczewek. 

Szkła kontaktowe, które dopuszczają możliwość noszenia zarówno w dzień, jak i w nocy, cechują się wysokim wskaźnikiem transmisji tlenu. Pozwala to zapobiegać niedotlenieniu gałek ocznych oraz ich przesuszaniu. Należy jednak pamiętać, iż nawet najbardziej zaawansowane technologicznie soczewki do noszenia w trybie ciągłym lub przedłużonym wciąż mogą powodować zmęczenie oczu podczas snu. O możliwości spania w soczewkach decydują bowiem kondycja narządu wzroku oraz indywidualne cechy każdego użytkownika. Przed zakupem szkieł kontaktowych tego typu, wskazane jest więc odbycie konsultacji ze specjalistą. 

5/5 - (1 vote)