Mrużenie oczu, bóle głowy czy kłopoty z koncentracją podczas czytania – to tylko niektóre z objawów problemów ze wzrokiem u dzieci. Uważna obserwacja najmłodszych oraz regularne badania kontrolne u okulisty to jedyne sposoby na to, aby wykryć wady wzroku u dzieci. Ta grupa pacjentów okulistycznych zwykle nie potrafi dobrze określić swoich kłopotów z widzeniem, a ich oczy mają dobre zdolności akomodacji. Jak wygląda leczenie wad wzroku u dzieci?

Co powoduje psucie wzroku?

Za rozwój wady wzroku u dzieci odpowiadać mogą geny, współistniejące choroby, nieprawidłowa budowa oka oraz czynniki środowiskowe. Zwłaszcza te ostatnie sprawiają, że wady wzroku u dzieci w wieku szkolnym są już określane mianem epidemii. Częste spoglądanie w ekran telefonów, gry komputerowe i ograniczona aktywność na zewnątrz, przy świetle dziennym, znacząco pogarszają jakość wzroku. Do tego braki witamin w diecie i nieprawidłowa higiena oczu podczas nauki czy zabawy – to wszystko sprawia, że coraz większa grupa dzieci w wieku szkolnym musi nosić okulary.

Problemy ze wzrokiem mogą zacząć się już jednak wcześniej, w wieku przedszkolnym, lub mieć charakter wrodzony (sprawdź, jakie są wady wzroku u niemowląt).Wczesna diagnostyka u niemowląt powala w porę rozpoznać kłopoty z widzeniem u maluszka. W przypadku dzieci starszych sprawa diagnostyki również nie może zostać zlekceważona. Nie każde dziecko poinformuje rodzica, że gorzej widzi, ponieważ po prostu może być tego nieświadome. Dlatego też tak ważne jest uważne obserwowanie dzieci i ich reakcji w trakcie zabawy, czytania lub podziwiania podczas spacerów przedmiotów z dużej odległości. Objawy, które powinny skłonić każdego rodzica do szybkiego umówienia dziecka na badanie okulistyczne, to przede wszystkim mrużenie i pocieranie oczu. Do listy tej należy dopisać łzawienie, pieczenie i zaczerwienienie oczu, a także bóle i zawroty głowy (np. podczas czytania). Jeśli dziecko siada bliżej lub dalej telewizora niż zwykle lub odsuwa od siebie zabawki, aby im się lepiej przyjrzeć, warto przyspieszyć kontrolę u okulisty.

Leczenie wady wzroku u dzieci

Jaka wada wzroku u dzieci występuje najczęściej? Należy tutaj wspomnieć o krótkowzroczności. Docierające do oka światło skupia się przed siatkówką, zamiast na niej, dlatego też dziecko lepiej widzi z bliży. Przedmioty w dalszej odległości są mniej wyraźne, a wraz z rozwojem wady pole widzenia się zmniejsza. Dziecko może także gorzej widzieć po zmroku. Leczenie wady wzroku u dzieci z krótkowzrocznością polega na dobraniu odpowiedniej korekcji okularowej (starsze dzieci mogą również zdecydować się na soczewki kontaktowe). W tym przypadku korekcja wady wzroku u dzieci, jak i dorosłych, opiera się na zastosowaniu soczewek wklęsłych, rozpraszających, czyli tzw. minusów.

Kolejna często występująca wada wzroku u dzieci to dalekowzroczność, czyli nadwzroczność. Światło skupia się za siatkówką, a dziecko ma problemy z ostrym widzeniem z bliska. Warto dodać, że wada ta może mieć postać przewlekłą, jak i ustępującą. Dlaczego tak się dzieje? Otóż występowanie fizjologicznej nadwzroczności u małych dzieci jest zjawiskiem normalnym, wynikającym z ich budowy oka. Gdy narząd ten rozwija się i wydłuża się gałka oczna, wada może ulec „wyzerowaniu”. W takim przypadku leczenie wad wzroku u dzieci z ustępującą nadwzrocznością nie jest konieczne. Jeśli jednak wada ta ma charakter przewlekły i postępuje, korekcja wady wzroku u dzieci opiera się na tych samych sposobach, co leczenie krótkowzroczności. Z tą jednak różnicą, że nadwzroczność koryguje się tzw. plusami, czyli soczewkami skupiającymi.

Astygmatyzm u dzieci

Astygmatyzm, czyli niezborność oka, to wada wzroku spowodowana przez nieprawidłową krzywiznę rogówki. Jest to kolejny przykład wady wzroku u dzieci, leczenie w tym przypadku opiera się na korekcji z użyciem soczewek cylindrycznych. Astygmatyzm powoduje, że dziecko niewyraźnie widzi, a obraz ulega zniekształceniu zarówno w bliży, jak i dali. Ta wada wzroku ma charakter dziedziczny, ale może mieć także postać wtórną, na przykład rozwinąć się w wyniku urazu.

Problemy ze wzrokiem mogą też być efektem różnowzroczności. Sytuacja ta ma miejsce, kiedy jedno oko widzi lepiej, a drugiej gorzej. Między oczami występuje duża nierówność wady wzroku, przez co w przypadku tej wady wzroku u dzieci leczenie musi polegać na indywidualnym dobraniu parametrów soczewki do każdego oka osobno.

Regularne kontrole u okulisty to najlepszy sposób na rozpoznanie wady wzroku u dzieci. Leczenie wprowadzone odpowiednio wcześnie pozwala przywrócić dobrą jakość widzenia u pacjentów i wyeliminować te trudności w zabawie, nauce i codziennym funkcjonowaniu, które powodowały problemy ze wzrokiem. W OneDayClinic zapraszamy do badań kontrolnych oczu dzieci, przeprowadzanych przez doświadczonych specjalistów i co równie ważne – w przyjaznej, spokojnej atmosferze.

Źródło zdjęcia prostooleh - pl.freepik.com

Oceń post