Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak rozpoznać wadę wzroku u Twojego dziecka? Ludzki narząd wzroku to niezwykły twór, tak samo jak i reszta naszego ciała. Zdolność samoregeneracji, wytwarzania skomplikowanych związków chemicznych, czy wykonywanie działań koordynowanych przez mózg to wciąż zagadnienia, które pozostają dla nas w sporej mierze zagadką.

Pierwszy rok życia to dla małego człowieka ogromny przełom w rozwoju. Przez 9 miesięcy życia płodu w macicy jest ciemno i wzrok dziecka dopiero po urodzeniu zaczyna się przyzwyczajać do widzenia światła. Stąd też niewyraźne widzenie bez dostrzegania kolorów u tak małych dzieci trwa dłuższą chwilę. Ich wzrok nie został jeszcze dobrze wykształcony, a widzenie aż do ukończenia drugiego miesiąca tylko peryferyjnie, a nie centralnie, jak u dorosłych ludzi. W związku z tym, sprawdzenie właściwej jakości widzenia u noworodka jest wręcz niemożliwe.

Pierwsze problemy z widzeniem u dzieci można zauważyć po skończeniu przez nie 3 miesięcy. Wtedy wzrok zaczyna poprawnie funkcjonować, a dziecko które zaczęło widzieć centralnie, zaczyna intensywnie interesować się otaczającym go światem.

Co powinno zaniepokoić rodziców?

Pod koniec pierwszego miesiąca życia kształtuje się u niemowlaka reakcja na bodźce świetlne. W tym okresie można więc już skontrolować, czy dziecko wodzi oczami za światłem. W trzecim miesiącu życia brak reakcji na ruszające się przedmioty i zabawki może być niepokojący.  Dziecko widzące nowe przedmioty chętnie wyciąga rączki w ich kierunku, chcąc ich dotknąć. Jeśli dziecko jest obojętne na tego typu bodźce przez dłuższy czas, warto wybrać się do okulisty, aby skontrolować ten problem.

U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym takie zachowania jak pocieranie oczu, zasłanianie lub zamykanie jednego oka, mylenie liter, problemy z pisaniem między linijkami, niechęć do czytania, a nawet problemy z koncentracją powinny zwrócić naszą uwagę. Jeżeli widzisz takie objawy u swojego dziecka, udaj się z nim na konsultację okulistyczną.

Jak wybrać okulistę?

Wybór okulisty nie może być przypadkowy, ponieważ nie każdy okulista specjalizuje się w leczeniu chorób oczu u dzieci. Przebieg badań w przypadku małych pacjentów jest nieco inny i wymaga kilku dodatkowych procedur. Dobór okularów dla niemowląt i małych dzieci jest bardzo trudnym i odpowiedzialnym zadaniem, ponieważ niemożliwym jest określenie wady aż tak precyzyjnie, jak u dorosłych. Dlatego też niewielu okulistów decyduje się na taką specjalizację.

Czy w OneDayClinic znajdę okulistę dla małego dziecka?

OneDayClinic oferuje opiekę okulistyczną dla dzieci we wszystkich swoich placówkach. Staramy się dostosować do każdego pacjenta, niezależnie od jego wieku. W naszej Klinice w Gliwicach Pani dr Renata Bajor zajmuje się również chorobami oczu niemowląt i dzieci, natomiast w Klinice w Opolu mogą się Państwo zgłosić do dr Kamilli Pustelnik, która przyjmuje małych pacjentów już od trzeciego miesiąca życia. W naszych salonach we Wrocławiu oraz Oleśnicy lekarze przyjmują dzieci od 5 r.ż. Jeszcze w tym roku została otwarta również Poradnia Terapii Wzroku w Opolu, gdzie wzrokiem dzieci zajmuje się doświadczony Ortoptysta oraz tryflopedagog, Marzena Żółtaniecka.

5/5 - (1 vote)