Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Niestety, sytuacja ta nie ulega poprawie, a badacze alarmują, że już w 2050 roku co druga osoba na świecie będzie krótkowidzem. Jedną z przyczyn rozwoju tej wady wzroku są czynniki środowiskowe. Nikogo zatem nie zdziwi fakt, że obecny styl życia społeczeństwa sprawia, że krótkowzroczność u dzieci staje się coraz powszechniejsza. Jak leczyć tę wadę wzroku i czy można zahamować jej postęp?

Jakie są objawy krótkowzroczności?

Krótkowzroczność, inaczej miopia, to wada wzroku polegająca na dobrym widzeniu z bliska oraz słabszym widzeniem z dali. Powodem takiej sytuacji jest skupianie się docierającego do oka światła przed siatkówką, a nie jak to powinno mieć miejsce – na niej. Wraz z postępem wady pole widzenia się zmniejsza, a obraz z dalszego planu jest coraz bardziej zamazany. Krótkowzroczność u dzieci i dorosłych może dawać dodatkowe objawy, jak bóle i zawroty głowy czy łzawienie oczu. Wiele osób skarży się na uczucie zmęczenia oczu oraz powracające zapalenie spojówek. Gdy obraz na dalszym planie nie jest już tak ostry, a kształty przedmiotów się rozmazują, krótkowidz mruży oczy, aby dojrzeć przedmioty w dali. Inaczej sprawa ma się w przypadku dalekowzroczności, o czym możesz przeczytać tutaj. Warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie, czy krótkowzroczność to „minusy” czy „plusy” w przypadku doboru okularów lub soczewek u dzieci? Ta wada wzroku u dziecka – minusy.

Przyczynami krótkowzroczności są wspomniane już wcześniej czynniki środowiskowe. Częste wpatrywanie się w ekran telefonu czy laptopa, brak przerw w pracy lub nauce, gdzie oko skupia się jedynie na patrzeniu w bliży. Istotne są także uwarunkowania genetyczne oraz nieprawidłowości w budowie oka. O ile osoby dorosłe nie powinny mieć kłopotów z określeniem problemu z widzeniem, o tyle krótkowzroczność u dzieci jest nieco trudniejsza do wykrycia. Wszystko dlatego, że oko dziecka ma dobre zdolności akomodacyjne. Stąd tak ważne jest obserwowanie dziecka, czy mruży oczy, czy potrafi przeczytać napis na reklamie na budynku? Czy w szkole musi przesiąść się bliżej tablicy, aby móc dokładnie przepisać z niej zadanie? W diagnostyce krótkowzroczności, jak i każdej innej wady wzroku, niezastąpione jest regularne badanie wzroku. W OneDayClinic zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów, którzy tworzą spokojną i komfortową atmosferę podczas badania wzroku u najmłodszych.

Niska czy wysoka krótkowzroczność?

Krótkowzroczność można podzielić na niską, średnią oraz wysoką. W pierwszym z przypadków mówimy o wadzie wzroku wynoszącej do -3D. Krótkowzroczność średnia to ta, w której wada mieści się w granicy od -3 do -6D. Z kolei wysoka krótkowzroczność u dzieci, która również się zdarza często, wynosi powyżej -6D. Wiele mówi się także o terminie, jakim jest krótkowzroczność szkolna, leczenie i objawy w tym przypadku niczym się nie różnią. Chodzi tutaj bowiem o określenie krótkowzroczności pojawiającej się u dzieci w wieku szkolnym, ok. 10-12. roku życia, kiedy to uczniowie spędzają wiele czasu na pracy wzrokowej z bliska. Stałe napięcie akomodacji, powiązane z częstym czytaniem, pisaniem, ale i patrzeniem na ekran komputera, prowadzi do problemu z oczami.

Jak leczyć krótkowzroczność u dzieci?

Jeśli chodzi o krótkowzroczność u dzieci, leczenie polega przede wszystkim na doborze odpowiedniej korekcji okularowej lub szkłami kontaktowymi, w zależności od potrzeb małego pacjenta. Dobre efekty w leczeniu tej wady wzroku przynosi również ortokorekcja, która polega na zakładaniu specjalnych soczewek na noc. Ich zadaniem jest zmiana spłaszczenia przedniej powierzchni rogówki, co pozwala na lepszą jakość widzenia w dzień. Jak leczyć krótkowzroczność u dzieci w innym sposób? Zagadnienie krótkowzroczność u dzieci – leczenie laserowe jest często poruszane przez pacjentów gabinetów okulistycznych. Warto jednak pamiętać, że choć ta metoda leczenie jest skuteczna, to przeprowadza się ją u dorosłych.

Jak zahamować krótkowzroczność u dziecka?

Gdy zostanie rozpoznana krótkowzroczność u dziecka, leczenie w postaci noszenia okularów lub soczewek powinno przebiegać pod stałym nadzorem okulisty. W ostatnim czasie wielu specjalistów sięga po najnowszą technologię w leczeniu tej wady wzroku, a są nią soczewki korygujące krótkowzroczność MiYOSMART. To bezpieczna metoda, potwierdzona wieloletnimi badaniami klinicznymi. Soczewki te nie tylko polepszają jakość widzenia, ale i hamują postęp krótkowzroczności poprzez spowolnienie wzrostu gałki ocznej. Wielu rodziców zastanawia się, jak będzie przebiegać krótkowzroczność u dzieci. Czy można wyleczyć ją całkowicie? Ten rodzaj soczewek korygujących MiYOSMART pozwala na spowolnienie rozwoju wady lub zatrzymanie jej w jednym punkcie.

Jak zahamować krótkowzroczność u dziecka w inny sposób? Cóż, żaden domowy sposób nie zahamuje postępu wady wzroku, ale pomocne okazują się ćwiczenia polegające na patrzenie przez chwilę na przedmioty zlokalizowane daleko. Niezwykle ważne jest też nauczenie dziecka prawidłowej higieny pracy i nauki, robienia sobie przerw i ograniczenie spędzania czasu wolnego nad ekranem telefonu. W zamian warto zaplanować więcej aktywności na świeżym powietrzu, przy świetle dziennym.

Źródło zdjęcia freepik - pl.freepik.com

Oceń post