Krótkowzroczność czy dalekowzroczność? Jaką mam wadę?

badanie wzroku

Wzrok to jeden z pięciu zmysłów, który pozwala rozróżniać kształty, ludzi i różne informacje z otoczenia. Osoby, które nie mają wad wzroku, bez problemu widzą dobrze zarówno blisko, jak i daleko. Wady wzroku dotyczą jednak większości społeczeństwa, a najpopularniejsze to krótkowzroczność i dalekowzroczność.

Krótkowzroczność – z czego może wynikać?

 kobieta w okularachKrótkowzroczność (inaczej miopia) dotyczy osób, u których układ optyczny oka skupia światło nieprawidłowo, najczęściej z powodu budowy oka. Światło, które dociera do oka, skupia się przed siatkówką, a nie na niej. Jest to powód, dla którego osoby krótkowzroczne widzą dobrze z bliska, ale mają problem z dostrzeżeniem dalekich obrazów.

Przyczyny krótkowzroczności mogą być różne. Często podkreśla się wpływ czynników genetycznych i nieprawidłową budowę oka. Ostatnio zwraca się też szczególną uwagę na wpływ czynników środowiskowych. Wiele godzin przed laptopem, telefonem czy tabletem osłabia wzrok, który stale jest skupiony na bliskim obrazie rażącym w oczy nienaturalnym światłem.

Jak widzi krótkowidz?

Osoby, które są krótkowidzami, mają predyspozycje do widzenia z bliska, natomiast odległe obrazy starają sobie przybliżyć, np. mrużąc oczy.

Krótkowzroczność dotyka wiele osób. Główne objawy miopii to przede wszystkim utrata skuteczności wyraźnego widzenia przedmiotów z pewnej odległości. Obraz staje się rozmazany, a rozróżnianie kształtów prawie niemożliwe. Leczenie krótkowzroczności należy podjąć od razu po wykryciu wady, ponieważ z biegiem czasu pole widzenia staje się coraz mniejsze. Dodatkowo problem nasila się, jeśli pojawiają się częste bóle głowy.

Jakie okulary dobierać?
Okulary dla krótkowidza to tzw. minusy. Ich zadaniem jest przesunięcie ogniskowej soczewki oka na siatkówkę. To konieczne, ponieważ krótkowzroczność powoduje skupienie promieni świetlnych przed siatkówką. Okulary dla krótkowidza zawsze przed znakiem wady, mają “-”, np. -1 dpt.

Dalekowzroczność – z czego wynika?

badanie wzroku przez optometrystę
Dalekowzroczność i krótkowzroczność to wady wzroku, które różnią się od siebie sposobem padania światła na siatkówkę i często wymagają noszenia okularów korekcyjnych. Okulary wybierane przez okulistę po dokonaniu wszelkich niezbędnych badań i testów.

Dalekowzroczność, inaczej nadwzroczność to podobnie jak krótkowzroczność powszechny problem i wada wzroku. Wada nazywana przez specjalistów hyperopią charakteryzuje się tym, że osoba widzi bardzo wyraźnie odległe obrazy, ale te blisko niej są niewyraźne lub niemal niewidoczne. Jest to spowodowane faktem, że obraz, który widzi oko, ogniskuje się w niewielkiej odległości za siatkówką. Dalekowidz doskonale zobaczy obszar znajdujący się daleko i wokół niego, ale nie zobaczy przedmiotów znajdujących się blisko.

Osoby dalekowzroczne to często dzieci, które wraz z rozwojem zaczynają widzieć prawidłowo, ale zdarza się, że wada zaognia się i staje się przetrwała. Dalekowzroczność może pojawić się też u dorosłego, na co mają wpływ czynniki genetyczne lub przebyte choroby.

Jak widzi dalekowidz?

Dalekowzroczność w przeciwieństwie do krótkowidza, wyraźnie widzi z daleka, ale przedmioty bliżej oczu są rozmazane.

Jeśli dokuczają Ci bóle głowy, wzrok zezuje lub masz wrażenie “podwójnego widzenia” to koniecznie odwiedź okulistę. Objawy mogą być różne w zależności od grupy wiekowej. Prawie wszystkie dzieci są przez pewien okres nadwzroczne, jednak należy poświęcać im szczególną uwagę, ponieważ choroba może się rozwijać. Dalekowzroczność to poważna wada, która w miarę rozwoju choroby może objawiać się zaburzeniami widzenia także z bliska.

Jakie okulary dobierać?
Dobór okularów zawsze jest poprzedzony dokładnym badaniem wzroku przez lekarza. Stwierdzenie dalekowzroczności wymaga szkieł dodatnich, czyli skupiających. Dzięki temu światło jest skupione dokładnie na siatkówce, a obraz jest wyraźny. Okulary korekcyjne plusy określa się poprzez dodanie do wartości wady “+”, np. +1 dpt.

Krótkowzroczność i dalekowzroczność  – leczenie wady wzroku

badanie oczuNiezależnie od wykrytej wady, czy jest to krótkowzroczność czy dalekowzroczność, należy nosić okulary cały czas lub podczas konkretnych czynności, np. czytania lub prowadzenia samochodu. Wiele zależy od wady i jej skali, dlatego zazwyczaj są to kwestie omawiane z lekarzem indywidualnie. Opieka okulisty jest konieczna, aby choroba nie postępowała, dlatego też zapraszamy zainteresowane osoby do naszych placówek znajdujących się we Wrocławiu, Gliwicach, Opolu oraz Oleśnicy.  Ponadto regularne badania wzroku zwiększają szansę, że wada się nie powiększy.

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Pakiet Ideal:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Lepsza czułość kontrastu
 • Dobre widzenie na jedną odległość
 • Dobre widzenie wieczorem i w nocy

Opis pakietu:

Pakiet Ideal to jeden z czterech pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe asferyczne. Soczewka oferowana w tym pakiecie jest najbardziej podstawową wersją soczewki ponadstandardowej. Jak wszystkie soczewki asferyczne – zbudowana jest w taki sposób, aby możliwie najlepiej dopasowywać się do naturalnych krzywizn oka.

Soczewka ta, podobnie jak inne soczewki jednoogniskowe – umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość, najczęściej bliży. Druga z wad - dal musi być skorygowana przy pomocy korekcji okularowej. Soczewka z pakietu Ideal produkcji Baush & Lamb Gwarantuje idealne odwzorowanie obrazu bez zniekształceń, z możliwie najlepszą ostrością widzianego obrazu. Soczewka ta została uszlachetniona filtrem UV.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Ideal Plus

Idealny wybór dla osób czynnych zawodowo, pracujących przy komputerze.

599,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Mniejsze ryzyko rozwoju komórek czerniaka w oku
 • Oczy osoby przebywającej w sztucznym oświetleniu lub przed komputerem są mniej zmęczone
 • Oczy nie są zmęczone, ani nie pieką

Opis pakietu:

Pakiet Ideal Plus to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową, uszlachetnioną w filtry UV i filtr Światła Niebieskiego, który doskonale chroni oko przed powstaniem szkodliwych chorób siatkówki, takich jak AMD, – czyli zwyrodnienie plamki żółtej, które prowadzi do ślepoty. Soczewka firmy Zeiss zawarta w tym pakiecie ogranicza także możliwość rozwoju czerniaka w oku.

Działanie filtru światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na ograniczenie bezsenności spowodowanej nadmiernym oddziaływaniem światła niebieskiego (komputery, telefony, białe światło lamp) na oczy w ciągu dnia. Taka ekspozycja oczu na tego typu światło dramatycznie wpływa na obniżenie poziomu melatoniny, co może zaburzać sen i wpływać na cykl okołodobowy. Filtr światła niebieskiego, którym uszlachetniona została soczewka z Pakietu Ideal Plus, skutecznie ogranicza tego typu zjawiska.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Premium

Najlepsza dla kierowców.

825,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Nie powoduje różnic w odczycie kontrastu i barw
 • Dzięki zastosowanym filtrom niweluje bezsenność

Opis pakietu:

Pakiet Premium to jeden z najlepszych pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe. Tak jak pozostałe soczewki tego typu – koryguje wadę wzroku na jedną odległość, natomiast korekcję wad towarzyszących trzeba nadrobić dobierając odpowiednią korekcję okularową. Pakiet Premium jest uszlachetniony w filtry UV i filtr światła niebieskiego, dzięki czemu zapobiega powstawaniu poważnych chorób siatkówki. Soczewka ta zwana potocznie „Soczewką Żółtą” jest najlepszą stosowaną soczewką w swojej klasie. Idealna dla osób pracujących godzinami przy komputerze.

Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Budowa soczewki marki Alcon z pakietu Premium ogranicza powstawanie „efektu halo” wokół jasnego światła, dzięki czemu stanowi świetny wybór dla kierowców. Nie ma również dyskomfortu podczas wieczornego czytania. Budowa soczewki Premium oraz jej uszlachetnienia ograniczają ryzyko wystąpienia Zaćmy Wtórnej u operowanego pacjenta.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM CLAREON

Najlepsza dla osób aktywnych zawodowo i zawodowych kierowców.

1399,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Bardzo wysoka ostrość widzianego obrazu
 • Minimalne ryzyko powstania „efektu halo”

Opis pakietu:

Pakiet Premium Clareon to najnowszy pakiet w naszej ofercie. Soczewka zawarta w tym pakiecie to najnowszej generacji soczewka jednoogniskowa, która pojawiła się na rynku na przełomie 2018 roku. Jej unikalność polega na zastosowaniu jednorazowego systemu wszczepiania. Soczewka produkcji czołowej marki Alcon jest załadowana do specjalnego urządzenia fabrycznie, a dzięki zastosowaniu unikalnej technologii – znacznie ułatwia wszczepienie minimalizując ryzyko powikłań. Soczewka Clareon gwarantuje doskonałą przezierność soczewki, a unikalna technologia polimeryzacji soczewki ogranicza ryzyko zjawiska glisteningu.

Soczewka Clareon, jako następca soczewki z Pakietu Premium jest wyposażona standardowo w filtr światła niebieskiego oraz filtr UV, które skutecznie ograniczają ryzyko wystąpienia poważnych chorób siatkówki. Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Soczewka Clareon znacznie zmniejsza ryzyko powstania Zaćmy Wtórnej w operowanym oku. Świetnie sprawdzi się u zawodowych kierowców, dzięki temu, że jej budowa ogranicza występowanie „efektu halo”.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP

Idealna dla osób chcących zrezygnować z korekcji okularowej.

3299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Posiada wszystkie właściwości soczewki z pakietu premium
 • Działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkie odległości
 • Umożliwia całkowitą rezygnację z korekcji okularowej.

Opis pakietu:

Pakiet VIP to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową, czyli taką, która usuwa wszelkie wady refrakcji w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej wieloogniskowość działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkich odległościach Dzięki temu pacjent może całkowicie zrezygnować z dotychczasowej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM toricPLUS

Idealna dla osób aktywnych zawodowo z astygmatyzmem.

1799,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet PREMIUM toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej jednoogniskowość umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP toricPLUS

Idealna dla osób z astygmatyzmem chcących całkowicie zrezygnować z korekcji okularowej.

4999,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na wszystkich odległościach

Opis pakietu:

Pakiet VIP toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a ponadto umożliwia doskonałe widzenie na wszystkich odległościach, dzięki czemu pacjent może zrezygnować całkowicie z dotychczas stosowanej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Extra:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

Koszty pakietu pokrywa NFZ

Zalety:

 • Filtr UV
 • Podstawowa soczewka sferyczna
 • Dobre widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet Extra to pakiet obejmujący soczewkę jednoogniskową sferyczną. Jest to soczewka, która jako jedyna jest w pełni refudowana przez NFZ. Standardowo wyposażona jest w filtr UV.


Cena pakietu dotyczy kompleksowego zabiegu usunięcia zaćmy wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi i bezpłatnym transportem dla wybranych miejscowości z województwa Opolskiego, Śląskiego i Małopolskiego. W przypadku pozostałych miejscowości transport wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi oraz noclegiem wynosi jedynie 300zł. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.

 

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci