Kto jest zwolniony z kwarantanny wyjazdowej?

wyjazd a kwarantanna

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na możliwość swobodnego podróżowania po świecie. Zarówno wyjazdy turystyczne, jak i te służbowe podlegają pewnym obostrzeniom, które mają zapewnić podróżującym bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19. Czy wyjazd zagraniczny bez kwarantanny jest możliwy?

Wyjazd za granicę a kwarantanna

Jeśli chodzi o wyjazd zagraniczny, kwarantanna po przyjeździe na miejsce jest uzależniona od wielu czynników. Warto pamiętać, że różne obostrzenia obowiązują w przypadku przemieszczania się z/do państw Unii Europejskiej czy Strefy Schengen. Obecnie wielu obywateli Polski udaje się na Ukrainę w celach służbowych lub turystycznych. Z racji tego, że Ukraina nie jest państwem członkowskim UE i nie należy do Strefy Schengen, warto dokładnie zapoznać się z zasadami wjazdu na jej terytorium.

Przede wszystkim do przekroczenia granicy z Ukrainą nie jest wymagana wiza – wystarczy ważny paszport. Sam pobyt na Ukrainie może trwać 90 dni w ciągu 6 miesięcy. Jeśli chodzi o wyjazd na Ukrainę, kwarantanna nie jest obowiązkowa dla wszystkich. Zwolnieni z jej odbycia są:

  • Osoby, które są w pełni zaszczepione szczepionką zatwierdzoną przez WHO i mają odpowiedni dokument to potwierdzający,
  • Osoby, które przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19 (antygenowego lub PCR) wykonanego na 72 h przed przekroczeniem granicy.

Wyjątek stanowią dzieci do 12 r.ż., które są zwolnione zarówno z obowiązku przedstawienia wyniku testu oraz dokumentu potwierdzającego szczepienie. Jak widać, wyjazd za granicę a kwarantanna to zagadnienie ściśle związane m.in. z testowaniem. Testy na COVID wykonasz w OneDayClinic. Wynik otrzymasz już po 15 minutach. Negatywny wynik testu PCR lub antygenowego to także podstawa do swobodnego wjazdu na terytorium państw UE czy członków Strefy Schengen, jeśli nie jesteś osobą w pełni zaszczepioną.

Wyjazd na Ukrainę – kwarantanna i jej zasady

Nie masz dokumentu potwierdzającego szczepienie lub negatywny wynik testu i planujesz wyjazd na Ukrainę? Kwarantanna rozpoczyna się w ciągu 72 godzin po przekroczeniu granicy i trwa 10 dni. Osoba poddająca się samoizolacji musi także zainstalować aplikację „Wdomu”. Kwarantanna może jednak zostać skrócona dzięki uzyskaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19. Zasada ta nie dotyczy jednak osób, które przybyły z terytorium Indii, Federacji Rosyjskiej lub przebywały tam dłużej niż 7 dni w ciągu ostatnich 14 dni.

Zagadnienie wyjazd za granicę kwarantanna to jedno, niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że każda osoba, które chce wjechać na terytorium Ukrainy, musi mieć przy sobie dokument ubezpieczenia. Chodzi o polisę zdrowotną, która pokryje koszty związane z ewentualnym leczeniem COVID-19. Od obowiązku posiadania polisy są zwolnieni m.in. kierowcy i członkowie załóg pojazdów towarowych, którzy przekraczają granicę służbowo.

Wyjazd na Ukrainę – czy jest kwarantanna po powrocie?

Jak widać, wyjazd za granicę bez kwarantanny jest możliwy, jednak równie ważnym zagadnieniem, co kwarantanna wyjazdowa, jest kwarantanna wjazdowa. Warto pamiętać, że każda osoba, która wjeżdża do Polski z terenu państwa spoza UE lub Strefy Schengen, jest zobowiązana do odbycia kwarantanny. Trwa ona 10 dni i może zostać skrócona, jeśli dana osoba otrzyma po 7 dniach negatywny wynik testu antygenowego lub PCR. Istnieją jednak wyjątki, dzięki którym można zostać zwolnionym z odbycia kwarantanny wjazdowej po powrocie do Polski.

Na kwarantannę nie są kierowanie dzieci do 12 r. ż., o ile podróżują z dorosłym, który został zaszczepiony i ma dokument potwierdzający przyjęcie pełnej dawki szczepionki. Zwolnieni z kwarantanny są również ozdrowieńcy oraz osoby, które mogą przestawić negatywny wynik testu na koronawirusa (antygenowy lub PCR), wykonany na 48 h przed przekroczeniem granicy polskiej. Ostatnią grupą osób zwolnionych z kwarantanny są osoby w pełni zaszczepione – i tutaj koniecznie należy pamiętać, że od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki (lub jednorazowej dawki w przypadku szczepionki Johnson & Johnson) powinno upłynąć 14 dni.

Wyjazd za granicę a kwarantanna w przypadku powrotnej podróży z UE lub członków Strefy Schengen wygląda następująco. Podróżujący podlega 10-dniowej kwarantannie, która można zostać skrócona, jeśli dana osoba otrzyma negatywny wynik testu po upływie 48 h. Całkowite zwolnienie z kwarantanny przysługuje osobom w pełni zaszczepionym oraz tym, którzy uzyskali negatywny wynik testu na 48 h przed przekroczeniem granicy polskiej. Kwarantannie nie podlegają również dzieci przed 12 r.ż., o ile podróżują z zaszczepionym dorosłym lub uzyskały negatywny wynik testu na COVID-19 na 48 h przed przekroczeniem granicy. Kwarantanna nie jest też obowiązkowa dla osób, które były w izolacji lub były hospitalizowane w związku z zakażaniem koronawirusem, jednak nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy polskiej.

Pandemia koronawirusa, mimo iż wpływa na podróżowanie, nie powinna być ograniczeniem dla turystyki zdrowotnej. Sprawdź, jak w OneDayClinic organizowane są bezpieczne wyjazdy pacjentów do klinik medycznych.

Powyższe informacje mogą się zmieniać, dlatego po aktualne i szczegółowe informacje na temat tego, kto jest zwolniony z kwarantanny i jakie obowiązują aktualnie obostrzenia, zapraszamy na stronę rządową Ministerstwa Zdrowia, gdzie publikowane są aktualne dane.

Źródło:

lublin.uw.gov.pl/aktualnosci/szczepienie-i-test-zwolnienie-z-kwarantanny-wjazdowej

Źródło zdjęcia freepik – pl.freepik.com

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia


Pani Zofia


Pan Roman


Pan Wojciech


Pani Ewa

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci