Nieodpowiednia dieta, geny, otyłość – to tylko niektóre z czynników przyczyniających się do rozwoju cukrzycy. Schorzenie to dotyka coraz młodsze osoby, dając o sobie znać szczególnie w krajach wysokorozwiniętych. Cukrzyca jest już niestety chorobą społeczną – szacuje się, że boryka się z nią nawet 400 mln osób na całym świecie! Choć sama w sobie jest schorzeniem bardzo groźnym, to dodatkowo wywoływać może różnego rodzaju powikłania. Jednym z nich jest zaćma cukrzycowa. Co trzeba wiedzieć o tym schorzeniu? Zaćma to choroba podstępna, niedająca o sobie znać przez długi czas. Łatwo ją przeoczyć, zwłaszcza jeśli rozwija się jednostronnie. Zwykle kojarzymy ją ze starszym wiekiem pacjenta, prawda jest jednak taka, że czynników ją wywołujących jest znacznie więcej. Zaburzenia metaboliczne zwiększają ryzyko problemów m.in. ze wzrokiem, dlatego zaćma przy cukrzycy występuje często.

Wyróżnia się dwa rodzaje cukrzycy. Cukrzyca typu 1. to choroba immunologiczna, polegająca na tym, że organizm sam niszczy komórki trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny. To z kolei prowadzi do groźnych dla zdrowia, a nawet życia wahań poziomu cukru we krwi. Z kolei cukrzyca typu 2. to schorzenie metaboliczne – organizm co prawda produkuje insulinę, ale staje się oporny na jego działanie. Objawem tego rodzaju cukrzycy może być m.in. senność, wzmożony apetyt, wzrost masy ciała, nadciśnienie oraz podwyższony poziom cukru. Ryzyko zachorowania na zaćmę przez cukrzyków jest znacznie większe, niż w przypadku osób bez tego typu zaburzenia metabolicznego. Warto też wspomnieć, że zaćma cukrzycowa to niejedyne możliwe następstwo cukrzycy w obrębie narządu wzroku. Problemy z cukrzycą mogą przyczyniać się również do m.in. wystąpienia zespołu suchego oka.

Zaćma cukrzycowa – powikłanie cukrzycy

O ile zdiagnozowaną cukrzycę można skutecznie leczyć, dzięki czemu pacjent jest w stanie normalnie funkcjonować, o tyle trudno jest przeciwdziałać jej powikłaniom. Jednym z nich jest zaćma cukrzycowa – szacuje się, że dotyczy 10% chorych na cukrzycę typu 1., a także około 13% pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2.

Dlaczego relacja cukrzyca a oczy jest taka ważna? Otóż wahania poziomu cukru we krwi wpływają na cały organizm – także na układ wzrokowy. Zaburzenia metaboliczne powodują szybsze niż u zdrowych osób procesy mętnienia soczewki oka, dlatego też zaćmę cukrzycową diagnozuje się nawet u nastolatków czy osób młodych. Kiedy soczewka mętnieje, dochodzi do stopniowego pogarszania się widzenia. Do objawów zaćmy cukrzycowej zalicza się:

  • nieostrość widzenia,
  • problemy z patrzeniem w źródło światła,
  • pojawianie się plamek w polu widzenia,
  • zaburzenia w ocenie odległości.

Z biegiem czasu pojawić się może niewrażliwość na barwy oraz pogorszenie wzroku do tego stopnia, że pacjent dostrzega jedynie kontury przedmiotów czy odróżnia noc od dnia. Warto pamiętać, że zaćma jest jednym z najczęstszych powodów utraty wzroku przez pacjentów na całym świecie. Co więcej, zaćma cukrzycowa dość szybko postępuje. Zmiany są tak poważne, że leczenie korekcyjne przy pomocy okularów na niewiele się zdaje. Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarzy: okulisty oraz diabetologa.

Zaćma cukrzycowa – profilaktyka i leczenie

Zaćmie cukrzycowej – podobnie jak każdej innej odmianie tej choroby – nie da się skutecznie zapobiegać. Ważna jest jednak stała opieka okulistyczna, zwłaszcza osób z grup ryzyka – wcześnie wykryta zaćma może być szybko leczona, zanim uszkodzi wzrok do tego stopnia, że niemożliwe będzie normalne funkcjonowanie.Regularne badanie wzroku, rozszerzona diagnostyka okulistyczna – to niezbędne działania profilaktyczne zarówno dla osób mających cukrzycę, jak i tych, które mają pewne predyspozycje do jej rozwinięcia się. Cukrzyca znacząco obniża jakość życia chorego, stąd konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego sposobu leczenia. Zwykle są to leki, właściwa dieta i aktywność fizyczna. Tylko przestrzeganie zaleceń lekarza i utrzymywanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi pozwala zapobiec rozwinięcia się choroby, jaką jest zaćma. Cukrzyca typu 1 czy 2, nieodpowiednio leczona, znacząco zwiększa ryzyko rozwinięcia się groźnych powikłań zdrowotnych. Wielu pacjentów uważa, że samo stosowanie leków pozwoli im zadbać o prawidłowy poziom cukru we krwi i zminimalizuje negatywne efekty choroby. To błąd. W przypadku cukrzycy dieta ma ogromne znaczenie.

Co w przypadku, gdy zaćma cukrzycowa została już zdiagnozowana? Leczenie zaćmy cukrzycowej jest wielopłaszczyznowe i wymaga współpracy okulisty oraz diabetologa. Jedynym skutecznym sposobem na poprawę widzenia u osób dotkniętych tym schorzeniem jest zabieg usunięcia zmętniałej rogówki i wszczepienia na jej miejsce soczewki sztucznej. Soczewki takie są bardzo zaawansowane technologicznie i pod względem właściwości niczym nie różnią się od soczewek naturalnych – we właściwy sposób przepuszczają światło, dzięki czemu pacjent widzi normalnie. Dodatkowo, najnowocześniejsze modele sztucznych soczewek są w stanie chronić oczy przed promieniowaniem UV czy korygować inne wady wzroku, np. astygmatyzm. Co ważne, zabiegi tego typu są mało inwazyjne, bezpieczne, nie wymagają długiej rekonwalescencji i przynoszą efekty w zasadzie od razu. Przeczytaj, jak dokładnie przebiega leczenie zaćmy.

Operacja zaćmy a cukrzyca – czy diabetycy są bardziej narażeni na powikłania pooperacyjne? Sama cukrzyca nie stanowi przeciwwskazania do przeprowadzenia operacji, oczywiście należy jednak pamiętać o tym, aby pacjent miał ustabilizowany poziom cukru we krwi. Po zabiegu pacjent jest pod kontrolą lekarzy, musi stawiać się na wizyty kontrolne. Pozwala to na bieżąco oceniać stan pacjenta i zareagować szybko w przypadku pojawienia się ewentualnych powikłań.

Zaćma wtórna – gdy cukrzyca daje o sobie znać

Zaćma cukrzycowa określana jest także mianem zaćmy następowej, ponieważ jest następstwem cukrzycy. Wiemy już jak choroba ta wpływa na narząd wzroku u osób, które nie miały wcześniej problemu z widzeniem. Jednak należy w tym miejscu wspomnieć także o zaćmie wtórnej, pojawiającej się po zakończonym leczeniu operacyjnym zaćmy. Może się zdarzyć, że pacjent ze zdiagnozowaną zaćmą przeszedł zabieg usunięcia zmian i na nowo cieszył się dobrą jakością widzenia. Z czasem jego wzrok uległ pogorszeniu, a lekarz zdiagnozował zaćmę wtórną. Czym jest zaćma wtórna? To rodzaj zaćmy, który rozwija się w pewnym czasie po operacyjnym leczeniu zaćmy. Czynnikami ją wywołującymi mogą być ewentualne powikłania po operacji, jak i na przykład urazy czy infekcje oka. Wpływ na jej rozwój mają także inne choroby, jak chociażby niedoczynność przytarczyc czy właśnie cukrzyca.
Leczenie zaćmy wtórnej również wymaga skierowania pacjenta na zabieg. Kapsulotomia, bo taką nazwę on nosi, to zabieg z użyciem lasera, polegający na wykonaniu niewielkiego otworu w centralnej części torebki tylnej. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Sam zabieg jest szybszy niż zabieg usuwania zaćmy pierwotnej, pacjent opuszcza gabinet już po kilkunastu minutach.

Leczenie zaćmy cukrzycowej w OneDayClinic

W OneDayClinic zajmujemy się organizacją operacji zaćmy na terenie najbardziej renomowanych klinik w Czechach. Naszym pacjentom oferujemy opiekę tamtejszych doświadczonych specjalistów, którzy mają na koncie po kilka tysięcy przeprowadzonych zabiegów, transport tam i z powrotem, a także możliwość wyboru nie tylko podstawowych, ale również najnowocześniejszych obecnie na świecie soczewek. Wszystko to sprawia, że pacjent szybko wraca do zdrowia i pełni sprawności! Zabieg usunięcia zaćmy trwa ok. 20 minut, jest bezbolesny. Pacjent tego samego dnia wraca do hotelu, stawiając się w wyznaczonym terminie na wizyty kontrolne. Osoby zainteresowane naszą ofertą zapraszamy do kontaktu. W przypadku leczenia zaćmy wtórnej, pacjenci, którzy przeszli zabieg usunięcia zaćmy w OneDayClinic, mogą zgłosić się na bezpłatny zabieg w jednym z naszych gabinetów.

4.6/5 - (24 votes)