Dlaczego nie warto zwlekać z operacją zaćmy?

kiedy zaćma kwalifikuje się do operacji

Rozmazany obraz, kłopoty z przeczytaniem ulotki – choroby oczu nie tylko wpływają negatywnie na wzrok, ale i ogólny komfort życia. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o regularnych badaniach okulistycznych i nie zwlekać z podjęciem leczenia lub decyzją o operacji. Ta z kolei jest bardzo często jedynym wyjściem, aby uchronić osoby z zaćmą przed całkowitą ślepotą. Kiedy zaćma kwalifikuje się do operacji i dlaczego nie warto zwlekać z jej przeprowadzeniem?

Podstępna zaćma – kiedy operacja jest koniecznością?

Zaćma to choroba oczu, której efektem jest zmętnienie soczewki. Zazwyczaj dotyka ona osoby starsze – z wiekiem elastyczność soczewki się zmniejsza, a wzrok ulega pogorszeniu. W takim przypadku mówimy o tzw. zaćmie starczej. Może mieć również postać wrodzoną lub być spowodowana np. chorobami współistniejącymi. Warto pamiętać, że przebieg zaćmy jest kwestią indywidualną, bardzo często rozwija się ona powoli i podstępnie, mogąc prowadzić do ślepoty. Dla wielu pacjentów jedynym sposobem na uratowanie wzroku jest operacja zaćmy, kiedy choroba jeszcze nie jest w zaawansowanym stadium.

Początki zaćmy wiążą się z utratą ostrości widzenia, pogorszeniem widzenia w nocy czy widzeniem podwójnym. Z czasem wzrok jest coraz słabszy, u pacjentów można także zauważyć zmianę koloru źrenicy z czarnej na szarobiałą. I choć nie każda osoba ze zdiagnozowaną zaćmą musi być operowana, to wciąż większość przypadków wymaga leczenia zabiegowego. Zaćmy nie wyleczą żadne krople, maści, okulary. Jeśli mówimy o leczeniu takim, jak operacja zaćmy, czas odgrywa tutaj kluczową rolę – im bardziej zaawansowana choroba, tym trudniejsza jest ona do wyleczenia. Zaćma twardnieje, trudniej ją usunąć, a pacjent może być narażony na powikłania pooperacyjne i dłuższą rekonwalescencję po zabiegu.

Zdążyć na czas

Operacja zaćmy, kiedy wzrok pacjenta nie jest jeszcze w najgorszym stanie, dla wielu osób jest odległą przyszłością. Nie warto jednak zwlekać z decyzją, jeśli okulista uważa, że to jedyny sposób na poprawę wzroku i uchronienie się przed ślepotą. Wielu pacjentów słysząc diagnozę zaćma, kiedy operacja jest już planowana, boi się o swój komfort podczas zabiegu. Niesłusznie. Sam zabieg jest krótki i całkowicie bezpieczny. Trwa zaledwie 15-20 minut, pacjent ma znieczulenie miejscowe, dzięki czemu nie odczuwa żadnego bólu. Rekonwalescencja jest krótka, pacjent tego samego dnia może opuścić klinikę, a następnie zgłasza się na badania kontrolne w ustalonych terminach.

Zabieg jest przeprowadzany z użyciem bezpiecznej metody fakoemulsyfikacji. Lekarz wykonuje minimalne nacięcie na oku i z pomocą ultradźwięków rozbija zmętnioną soczewkę i usuwa ją, wprowadzając w jej miejsce nową soczewkę. Co więcej, nową soczewkę można idealnie dobrać do potrzeb pacjenta, na przykład wybrać model, który skoryguje astygmatyzm (sprawdź, na czym polega zabieg usunięcia zaćmy).

Operacja zaćmy – termin ustal już dzisiaj

Kiedy zaćma kwalifikuje się do operacji, nie zwlekaj z decyzją. Już teraz możesz umówić termin zabiegu, kontaktując się z nami telefonicznie lub odwiedzając jeden z salonów OneDayClinic. Przeprowadzimy Cię przez cały proces ustalania terminu, przygotowania do zabiegu, jak i rekonwalescencji po nim. Kiedy wykonać operację zaćmy, skoro wciąż panuje pandemia? Jak najszybciej! Usunięcie zaćmy w czasie pandemii nie powinno być przekładane. W ostatnich miesiącach można było zauważyć, jak ilość przeprowadzanych zabiegów drastycznie spada. Pacjenci bali się zarazić koronawirusem w szpitalu, przekładali operację, ryzykując pogorszeniem się stanu swojego wzroku. Warto zatem podkreślić, że wszystkie kliniki przeprowadzają planowane zabiegi, przestrzegają reżimu sanitarnego, dbając o zdrowie pacjentów oraz swoje. Raz przełożona operacja zaćmy? Termin przepada, a pacjent, decydując się ponownie na zabieg, spada na sam koniec kolejki. Dlatego nie przekładaj terminu operacji, jeśli masz go już wyznaczonego. Z kolei, jeśli dostałeś zielone światło od okulisty i masz w planach umówienie się na zabieg – nie zwlekaj. Zadbaj o swój wzrok już teraz i zarezerwuj w OneDayClinic termin operacji zaćmy jeszcze dzisiaj.

Źródło zdjęcia timolina – pl.freepik.com

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia


Pani Zofia


Pan Roman


Pan Wojciech


Pani Ewa

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci