Rozmazany obraz, kłopoty z przeczytaniem ulotki – choroby oczu nie tylko wpływają negatywnie na wzrok, ale i ogólny komfort życia. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o regularnych badaniach okulistycznych i nie zwlekać z podjęciem leczenia lub decyzją o operacji. Ta z kolei jest bardzo często jedynym wyjściem, aby uchronić osoby z zaćmą przed całkowitą ślepotą. Kiedy zaćma kwalifikuje się do operacji i dlaczego nie warto zwlekać z jej przeprowadzeniem?

Podstępna zaćma – kiedy operacja jest koniecznością?

Zaćma to choroba oczu, której efektem jest zmętnienie soczewki. Zazwyczaj dotyka ona osoby starsze – z wiekiem elastyczność soczewki się zmniejsza, a wzrok ulega pogorszeniu. W takim przypadku mówimy o tzw. zaćmie starczej. Może mieć również postać wrodzoną lub być spowodowana np. chorobami współistniejącymi. Warto pamiętać, że przebieg zaćmy jest kwestią indywidualną, bardzo często rozwija się ona powoli i podstępnie, mogąc prowadzić do ślepoty. Dla wielu pacjentów jedynym sposobem na uratowanie wzroku jest operacja zaćmy, kiedy choroba jeszcze nie jest w zaawansowanym stadium.

Początki zaćmy wiążą się z utratą ostrości widzenia, pogorszeniem widzenia w nocy czy widzeniem podwójnym. Z czasem wzrok jest coraz słabszy, u pacjentów można także zauważyć zmianę koloru źrenicy z czarnej na szarobiałą. I choć nie każda osoba ze zdiagnozowaną zaćmą musi być operowana, to wciąż większość przypadków wymaga leczenia zabiegowego. Zaćmy nie wyleczą żadne krople, maści, okulary. Jeśli mówimy o leczeniu takim, jak operacja zaćmy, czas odgrywa tutaj kluczową rolę – im bardziej zaawansowana choroba, tym trudniejsza jest ona do wyleczenia. Zaćma twardnieje, trudniej ją usunąć, a pacjent może być narażony na powikłania pooperacyjne i dłuższą rekonwalescencję po zabiegu.

Zdążyć na czas

Operacja zaćmy, kiedy wzrok pacjenta nie jest jeszcze w najgorszym stanie, dla wielu osób jest odległą przyszłością. Nie warto jednak zwlekać z decyzją, jeśli okulista uważa, że to jedyny sposób na poprawę wzroku i uchronienie się przed ślepotą. Wielu pacjentów słysząc diagnozę zaćma, kiedy operacja jest już planowana, boi się o swój komfort podczas zabiegu. Niesłusznie. Sam zabieg jest krótki i całkowicie bezpieczny. Trwa zaledwie 15-20 minut, pacjent ma znieczulenie miejscowe, dzięki czemu nie odczuwa żadnego bólu. Rekonwalescencja jest krótka, pacjent tego samego dnia może opuścić klinikę, a następnie zgłasza się na badania kontrolne w ustalonych terminach.

Zabieg jest przeprowadzany z użyciem bezpiecznej metody fakoemulsyfikacji. Lekarz wykonuje minimalne nacięcie na oku i z pomocą ultradźwięków rozbija zmętnioną soczewkę i usuwa ją, wprowadzając w jej miejsce nową soczewkę. Co więcej, nową soczewkę można idealnie dobrać do potrzeb pacjenta, na przykład wybrać model, który skoryguje astygmatyzm (sprawdź, na czym polega zabieg usunięcia zaćmy).

Operacja zaćmy – termin ustal już dzisiaj

Kiedy zaćma kwalifikuje się do operacji, nie zwlekaj z decyzją. Już teraz możesz umówić termin zabiegu, kontaktując się z nami telefonicznie lub odwiedzając jeden z salonów OneDayClinic. Przeprowadzimy Cię przez cały proces ustalania terminu, przygotowania do zabiegu, jak i rekonwalescencji po nim. Kiedy wykonać operację zaćmy, skoro wciąż panuje pandemia? Jak najszybciej! Usunięcie zaćmy w czasie pandemii nie powinno być przekładane. W ostatnich miesiącach można było zauważyć, jak ilość przeprowadzanych zabiegów drastycznie spada. Pacjenci bali się zarazić koronawirusem w szpitalu, przekładali operację, ryzykując pogorszeniem się stanu swojego wzroku. Warto zatem podkreślić, że wszystkie kliniki przeprowadzają planowane zabiegi, przestrzegają reżimu sanitarnego, dbając o zdrowie pacjentów oraz swoje. Raz przełożona operacja zaćmy? Termin przepada, a pacjent, decydując się ponownie na zabieg, spada na sam koniec kolejki. Dlatego nie przekładaj terminu operacji, jeśli masz go już wyznaczonego. Z kolei, jeśli dostałeś zielone światło od okulisty i masz w planach umówienie się na zabieg – nie zwlekaj. Zadbaj o swój wzrok już teraz i zarezerwuj w OneDayClinic termin operacji zaćmy jeszcze dzisiaj.

Źródło zdjęcia timolina - pl.freepik.com

Oceń post