Czy w trakcie pandemii COVID-19 bezpieczne jest przechodzenie operacji oczu, czy może lepiej przełożyć zabieg na późniejszy termin, gdy sytuacja epidemiologiczna będzie stabilniejsza? Jak wygląda przestrzeganie zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego w placówkach medycznych i czy jest się o co obawiać? W tym artykule odpowiadamy na te pytania i rozwiewamy wątpliwości dotyczące operacji zaćmy w okresie pandemii.

Pacjenci przekładają operacje i wizyty u okulistów

Sytuacja związana z pandemią zostawiła piętno praktycznie w każdej dziedzinie życia. Widoczne są również zmiany w zachowaniach i przyzwyczajeniach osób umawiających się do lekarza lub oczekujących na operacje i planowe zabiegi. Część z nich przekłada wizyty na późniejszy okres, a nawet z nich rezygnuje. Specjaliści alarmują, aby tego nie robić, gdyż jest to niepotrzebne i może narazić na pogłębienie się wad wzroku.

Profilaktyczne badania okulistyczne powinny być wykonywane regularnie, nawet gdy osoba zgłaszająca się na badanie nie ma niepokojących objawów. Natomiast badania diagnostyczne powinny zostać przeprowadzone jak najwcześniej, gdy tylko pacjent zauważy zmiany lub zostaną one wykryte na rutynowym przeglądzie. Tymczasem niepokojący trend jest taki, że coraz więcej osób przekłada lub rezygnuje z kontroli. Przyczyny są różne, a jedną z nich jest pandemia COVID-19 i obawa przed zachorowaniem.

Podobna sytuacja kształtuje się w przypadku operacji zaćmy. COVID-19 miał wpływ na liczbę przesunięć oraz odwołań zabiegów. Niestety wiąże się to z ryzykiem pogłębienia zmian spowodowanych zaćmą.

Operacja zaćmy a pandemia COVID

Zjawisko przekładania lub odwoływania wizyt i zabiegów okulistycznych w dużej mierze ma związek z tym, że pacjenci boją się zachorować. Dbanie o bezpieczeństwo i izolację od źródeł potencjalnego zachorowania jest oczywiście ważne, ale w przypadku placówek, takich jak kliniki okulistyczne nie ma zwiększonego ryzyka.

W klinikach i placówkach medycznych kładzie się szczególny nacisk na przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa epidemiologicznego. Obiekty i powierzchnie są na bieżąco dezynfekowane, personel dba o zachowanie najwyższych standardów, a zabiegi usuwania zaćmy przebiegają w rygorze sanitarnym.

Operacja usunięcia zaćmy a bezpieczeństwo:

  • Aby być dopuszczonym do operacji, pacjent musi być zdrowy. W związku z tym przed wyjazdem sprawdzamy temperaturę ciała pacjentów oraz pytamy o objawy charakterystyczne dla COVID-19.
  • Wykonywane są również antygenowe testy na koronawirusa, które z bardzo dużą precyzją podają informację o tym, czy pacjent jest zakażony koronawirusem. Więcej na temat testów antygenowych przeczytasz tutaj.
  • Wyjazd do Czech na operację usunięcia zaćmy organizowany jest zgodnie z zasadami zachowania dystansu społecznego; w pojeździe jedzie mniej osób, busy są ozonowane, a pacjenci mają obowiązek noszenia maseczek ochronnych.
  • W klinice przed zabiegiem wdrażane są procedury medyczne i przestrzegany jest rygor sanitarny.
  • Personel medyczny wyposażony jest w środki ochrony indywidualnej.
  • Pacjentom zapewniane są wszystkie środki ochrony, gwarantujące bezpieczeństwo mikrobiologiczne.

Potrzebujesz więcej argumentów? Koniecznie przeczytaj informacje na temat bezpieczeństwa operacji zaćmy w pandemii COVID-19. Dowiesz się tam również o takich zagadnieniach, jak refundacja zabiegu przez NFZ, czas oczekiwania, czy obowiązujące restrykcje i przepisy związane z przekraczaniem granicy.

Przeczytaj też: Wyjazd na operację zaćmy do Czech – czy można uniknąć kwarantanny?

Nie przekładaj operacji usunięcia zaćmy na później

Oko jest delikatnym organem. Jakiekolwiek niepokojące objawy powinny być jak najszybciej konsultowane ze specjalistą i w przypadku wykrycia zmian, musi zostać wdrożone odpowiednie leczenie. W przypadku zaćmy jest to niezwykle ważne, gdyż chodzi o zachowanie komfortu życia i dobrego widzenia. Zwlekanie z operacją zaćmy ze względu na pandemię, która nie wiadomo kiedy się skończy, nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza że można ją bez problemu i bezpiecznie przejść. Operacja na zaćmę w czasie pandemii jest bezpieczna, pacjenci przechodzą testy antygenowe, a w klinice przestrzegany jest reżim sanitarny.

Zapisy na zabieg operacji zaćmy w Czechach w czasie pandemii koronawirusa przeprowadzane są na standardowych zasadach – telefonicznie w Centrum Obsługi Pacjenta OneDayClinic lub bezpośrednio w jednym z naszych salonów.

Oceń post