Z wiekiem soczewka oka traci pierwotną elastyczność, co zaburza mechanizm akomodacji, a więc możliwość efektywnego przestawiania się oka z widzenia bliskiego, na dalekie i odwrotnie. Skutkuje to pogorszeniem widzenia w różnych odległościach, zwłaszcza w kiepskich warunkach oświetleniowych. Zaburzenie to nazywamy prezbiopią. Jeszcze do niedawna występowało najczęściej u osób w podeszłym wieku, dlatego mówiło się o starczowzroczności. Niestety coraz więcej młodszych osób zaczyna mieć podobne problemy ze wzrokiem. Dlaczego?I komu polecane są okulary progresywne? Tego dowiesz się poniżej.

Zaburzenia akomodacji oka – problem nie tylko osób starszych

Soczewka oczna jest odpowiedzialna za załamywanie promieni świetlnych w oku i przepuszczanie ich na siatkówkę. Wraz z upływem lat i procesami zachodzącymi w organizmie, soczewka traci swoją elastyczność, co ogranicza zdolność oka do dostosowywania się do widzenia na różne odległości. Podobny mechanizm zachodzi w sytuacji, w której oko nie ma możliwości „ćwiczenia” i zmiany akomodacji. Coraz więcej osób pracujących przed komputerami może wykazywać objawy związane z pogorszoną akomodacją oka. Długotrwała praca przed monitorami, gdy przez wiele godzin oczy skierowane są w ekran znajdujący się blisko oczu, po latach może doprowadzić do stanu, w którym mechanizm akomodacji ulegnie pogorszeniu. Problem ten dotyka coraz większej liczby osób młodych i w średnim wieku.

Szkła progresywne – dla kogo?

Aby widzieć wyraźniej, potrzebne są okulary lub soczewki kontaktowe. W przypadku zwykłych szkieł wykonywane są one w taki sposób, by wspomagały widzenie z bliskiej lub dalekiej odległości. Jednak pacjent mający problem z akomodacją oka, będzie potrzebował zarówno szkieł do korekcji bliży, jak i dali, w związku z czym musiałby nosić dwa rodzaje okularów i zmieniać je w zależności od sytuacji. Rozwiązaniem tego problemu są okulary progresywne.

Co to są okulary progresywne?

Okulary progresywne to okulary z soczewkami wieloogniskowymi. Same oprawki niczym się nie różnią od innych, sekret tkwi w sposobie wykonania szkieł. Specjalna konstrukcja szkieł progresywnych składająca się z trzech stref widzenia umożliwia komfortowe patrzenie na różne odległości. Na czym polegają okulary progresywne? Szkła można podzielić na trzy pola:

  • Górna część odpowiada za widzenie dali.
  • Dolna część odpowiada za widzenie bliży.
  • Środkowa część odpowiada za widzenie pośrednie.

W ten sposób przenosząc wzrok z jednego pola do kolejnego, można uzyskać naturalny sposób widzenia, bez konieczności zmieniania okularów w zależności od tego, co się aktualnie robi. Szkła progresywne są skomplikowane, a różni producenci stosują odmienne technologie zapewniające np. bardziej płynne przechodzenie pomiędzy poszczególnymi strefami, tak by zapewnić wrażenia najbardziej zbliżone do naturalnych, a co za tym idzie zwiększyć komfort. Szkła progresywne wykorzystywane są w okularach, ale też w soczewkach kontaktowych.

Dla kogo okulary progresywne będą polecanym rozwiązaniem? Tego rodzaju produkty przeznaczone są głównie dla osób z prezbiopią, ale dostępne są dla każdej wady wzroku: krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu, można też dobrać moc szkieł do potrzeb i sposobu użytkowania.

Wiesz już, co to są okulary progresywne i co to znaczy, że mają szkła progresywne. A czy jest to rozwiązanie wygodne, na które bezproblemowo można się przesiąść ze zwykłych okularów? I tak, i nie.

Przez pierwszych kilka tygodniu użytkowanie okularów progresywnych może wydawać się uciążliwe, gdyż trzeba się do nich przyzwyczaić. Tego rodzaju szkła wymagają nieco innego sposobu patrzenia, dlatego trzeba przejść okres adaptacji, z reguły trwający nie więcej niż kilka tygodni. Początkowo można odczuwać lekki dyskomfort, ale po przyzwyczajeniu się i przestawieniu na inny sposób patrzenia okaże się, że okulary progresywne to wspaniałe rozwiązanie, które zupełnie odmieni sposób użytkowania okularów, gdy masz problemy z akomodacją oka.

Czy okulary progresywne nadają się do wszystkiego?

Szkła progresywne są uniwersalne, dlatego najlepiej sprawdzą się u osób, które poszukują właśnie takiego, uniwersalnego rozwiązania – chcą mieć jedne okulary (lub szkła kontaktowe), do czytania książek, pracy przed komputerem, prowadzenia samochodu i codziennego użytkowania. Natomiast osoby o bardzo konkretnych potrzebach wzrokowych, np. pracujące przed komputerem mogą rozważyć zakup dodatkowych okularów, zapewniających maksymalny komfort widzenia w konkretnych okolicznościach. Dodatkowo takie okulary specjalnie dobrane do konkretnych potrzeb mogą być wyposażone w inne, istotne udogodnienia, np. antyrefleks lub filtr światła niebieskiego. Rzecz jasna okulary progresywne również mogą to zapewnić, jest to jednak kwestia wyższej ceny.

Dobierając rozwiązanie, warto rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw i zdecydować się na taki produkt, który zapewni najwięcej korzyści. Duży wybór okularów progresywnych znajdziesz w OneDayClinic.

Źródło zdjęcia prostooleh - pl.freepik.com

Oceń post