Dla kogo przeznaczone są okulary progresywne?

okulary i szkła progresywne

Z wiekiem soczewka oka traci pierwotną elastyczność, co zaburza mechanizm akomodacji, a więc możliwość efektywnego przestawiania się oka z widzenia bliskiego, na dalekie i odwrotnie. Skutkuje to pogorszeniem widzenia w różnych odległościach, zwłaszcza w kiepskich warunkach oświetleniowych. Zaburzenie to nazywamy prezbiopią. Jeszcze do niedawna występowało najczęściej u osób w podeszłym wieku, dlatego mówiło się o starczowzroczności. Niestety coraz więcej młodszych osób zaczyna mieć podobne problemy ze wzrokiem. Dlaczego?I komu polecane są okulary progresywne? Tego dowiesz się poniżej.

Zaburzenia akomodacji oka – problem nie tylko osób starszych

Soczewka oczna jest odpowiedzialna za załamywanie promieni świetlnych w oku i przepuszczanie ich na siatkówkę. Wraz z upływem lat i procesami zachodzącymi w organizmie, soczewka traci swoją elastyczność, co ogranicza zdolność oka do dostosowywania się do widzenia na różne odległości. Podobny mechanizm zachodzi w sytuacji, w której oko nie ma możliwości „ćwiczenia” i zmiany akomodacji. Coraz więcej osób pracujących przed komputerami może wykazywać objawy związane z pogorszoną akomodacją oka. Długotrwała praca przed monitorami, gdy przez wiele godzin oczy skierowane są w ekran znajdujący się blisko oczu, po latach może doprowadzić do stanu, w którym mechanizm akomodacji ulegnie pogorszeniu. Problem ten dotyka coraz większej liczby osób młodych i w średnim wieku.

Szkła progresywne – dla kogo?

Aby widzieć wyraźniej, potrzebne są okulary lub soczewki kontaktowe. W przypadku zwykłych szkieł wykonywane są one w taki sposób, by wspomagały widzenie z bliskiej lub dalekiej odległości. Jednak pacjent mający problem z akomodacją oka, będzie potrzebował zarówno szkieł do korekcji bliży, jak i dali, w związku z czym musiałby nosić dwa rodzaje okularów i zmieniać je w zależności od sytuacji. Rozwiązaniem tego problemu są okulary progresywne.

Co to są okulary progresywne?

Okulary progresywne to okulary z soczewkami wieloogniskowymi. Same oprawki niczym się nie różnią od innych, sekret tkwi w sposobie wykonania szkieł. Specjalna konstrukcja szkieł progresywnych składająca się z trzech stref widzenia umożliwia komfortowe patrzenie na różne odległości. Na czym polegają okulary progresywne? Szkła można podzielić na trzy pola:

  • Górna część odpowiada za widzenie dali.
  • Dolna część odpowiada za widzenie bliży.
  • Środkowa część odpowiada za widzenie pośrednie.

W ten sposób przenosząc wzrok z jednego pola do kolejnego, można uzyskać naturalny sposób widzenia, bez konieczności zmieniania okularów w zależności od tego, co się aktualnie robi. Szkła progresywne są skomplikowane, a różni producenci stosują odmienne technologie zapewniające np. bardziej płynne przechodzenie pomiędzy poszczególnymi strefami, tak by zapewnić wrażenia najbardziej zbliżone do naturalnych, a co za tym idzie zwiększyć komfort. Szkła progresywne wykorzystywane są w okularach, ale też w soczewkach kontaktowych.

Dla kogo okulary progresywne będą polecanym rozwiązaniem? Tego rodzaju produkty przeznaczone są głównie dla osób z prezbiopią, ale dostępne są dla każdej wady wzroku: krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu, można też dobrać moc szkieł do potrzeb i sposobu użytkowania.

Wiesz już, co to są okulary progresywne i co to znaczy, że mają szkła progresywne. A czy jest to rozwiązanie wygodne, na które bezproblemowo można się przesiąść ze zwykłych okularów? I tak, i nie.

Przez pierwszych kilka tygodniu użytkowanie okularów progresywnych może wydawać się uciążliwe, gdyż trzeba się do nich przyzwyczaić. Tego rodzaju szkła wymagają nieco innego sposobu patrzenia, dlatego trzeba przejść okres adaptacji, z reguły trwający nie więcej niż kilka tygodni. Początkowo można odczuwać lekki dyskomfort, ale po przyzwyczajeniu się i przestawieniu na inny sposób patrzenia okaże się, że okulary progresywne to wspaniałe rozwiązanie, które zupełnie odmieni sposób użytkowania okularów, gdy masz problemy z akomodacją oka.

Czy okulary progresywne nadają się do wszystkiego?

Szkła progresywne są uniwersalne, dlatego najlepiej sprawdzą się u osób, które poszukują właśnie takiego, uniwersalnego rozwiązania – chcą mieć jedne okulary (lub szkła kontaktowe), do czytania książek, pracy przed komputerem, prowadzenia samochodu i codziennego użytkowania. Natomiast osoby o bardzo konkretnych potrzebach wzrokowych, np. pracujące przed komputerem mogą rozważyć zakup dodatkowych okularów, zapewniających maksymalny komfort widzenia w konkretnych okolicznościach. Dodatkowo takie okulary specjalnie dobrane do konkretnych potrzeb mogą być wyposażone w inne, istotne udogodnienia, np. antyrefleks lub filtr światła niebieskiego. Rzecz jasna okulary progresywne również mogą to zapewnić, jest to jednak kwestia wyższej ceny.

Dobierając rozwiązanie, warto rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw i zdecydować się na taki produkt, który zapewni najwięcej korzyści. Duży wybór okularów progresywnych znajdziesz w OneDayClinic.

Źródło zdjęcia prostooleh – pl.freepik.com

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia


Pani Zofia


Pan Roman


Pan Wojciech


Pani Ewa

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci