Leczenie zeza u dzieci we Wrocławiu

Ortoptysta to specjalista leczenia zeza, a także wszelkich trudności związanych z widzeniem obuocznym. Jego pacjentami są najczęściej dzieci, gdyż wczesne wykrycie zeza oraz podjęcie odpowiedniego leczenia w pierwszych latach życia dziecka daje największe szanse na wykształcenie prawidłowych ruchów gałek ocznych i zadbanie o właściwe widzenie obuoczne. Jakie leczenie zeza u dzieci przeprowadza optometrysta?

W czym specjalizuje się ortoptysta?

Zez, czyli zaburzenia związane z funkcjonowaniem obuocznym i prawidłową współpracą gałek ocznych dostrzegane są najczęściej już w wieku dziecięcym i mogą być związane zarówno z predyspozycjami genetycznymi, jak i zaburzeniami pracy mięśni poruszających gałką oczną oraz stanami zapalnymi. Postawienie prawidłowej diagnozy pozwala podjąć skuteczne działania i leczenie w kierunku poprawy jakości widzenia i eliminacji zeza. Ortoptyści przeprowadzają nie tylko leczenie zeza, ale także zajmują się niedowidzeniem u dzieci, zaburzeniami zbieżności oczu, problemami z akomodacją wzroku oraz trudnościami z widzeniem głębi (i związanymi z tym zaburzeniami koordynacji oka z ręką).

Do ortoptysty kieruje najczęściej okulista, którego rodzic odwiedza z dzieckiem w ramach pierwszego, profilaktycznego badania wzroku przeprowadzanego najczęściej jeszcze w pierwszym roku życia. Na podstawie oceny ruchów gałek ocznych oraz ostrości wzroku, a także widocznych objawów zezowania ortoptysta może zdecydować o przeprowadzeniu pomiarów kąta zeza, pomiarów widzenia obuocznego oraz pomiaru widzenia trójwymiarowego – obecnie badania takie polecane są u wszystkich dzieci do 5 roku życia w celu wykluczenia nawet małych, niedostrzegalnych przez rodziców zmian prowadzących do późniejszych zaburzeń widzenia u dzieci w wieku szkolnym.

Sprawdź naszą ofertę w OneDayClinic Wrocław.

ortoptysta leczenie zeza u dzieci

Badania przeprowadzane w kierunku diagnozy zeza

Choć zez kojarzy się z charakterystyczną, zauważalną rozbieżnością oczu spoglądających w dwóch różnych kierunkach, w praktyce problemy mogą być znacznie mniej zauważalne i objawiać się np. niedowidzeniem lub zaburzeniami widzenia trójwymiarowego i koordynacji. W związku z powyższym, po przeprowadzeniu podstawowych badań wzroku i stwierdzeniu możliwych problemów, ortoptysta może pomóc w określeniu wielkości kąta zeza, ostrości wzroku, ocenie akomodacji i konwergencji oczu, korespondencji i fiksacji siatkówkowej, fuzji i stereoskopii (widzenia obuocznego), a także wad wzroku wynikających z nieprawidłowego widzenia obuocznego.

Zadaniem ortoptysty będzie ustalanie, jakimi metodami przeprowadzić leczenie zeza (np. specjalnych okularów korygujących, szkieł kontaktowych, leczenia operacyjnego), ale także przeprowadzenie dziecka i rodziców przez ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie sterujące gałkami ocznymi i wspomogą pracę nad powrotem do prawidłowego widzenia obuocznego.

Jak przebiega leczenie zeza u dzieci?

Leczenie zeza u dzieci oraz zaburzeń związanych z prawidłowym funkcjonowaniem obuocznym opiera się o określenie ostrości widzenia, ocenę ustawienia oczu, mierzenie kąta zeza oraz sprawdzanie obuocznego widzenia. U dzieci, u których zostaną stwierdzone zaburzenia zaleca się najczęściej dalsze badania diagnostyczne i leczenie zeza – nie można zakładać, że dziecko wyrośnie z zeza samodzielnie i podejście takie było w przeszłości mocno krzywdzące. Regularna praca z pacjentem, wykonywane ćwiczenia wzmacniające mięśnie gałek ocznych oraz odpowiednia korekcja okularowa pozwalają wyrównać wzrok i przywrócić prawidłowe widzenie obuoczne, często eliminując potrzebę operacji.

Zachowawcze leczenie zeza u dzieci przy wykorzystaniu okularów oraz soczewek, wspierane ćwiczeniami mięśni poruszających gałką oczną mogą wyrównać wadę wzroku i poprawić ustawienie oczu, ale nie zawsze udaje się wyeliminować zeza całkowicie. W sytuacjach takich leczenie zeza polega na przeprowadzeniu operacji wzmocnienia lub osłabienia mięśni, po których rekonwalescencja opiera się ponownie na ćwiczeniach i korekcji zapewniających utrzymanie się efektów operacji i wypracowanie właściwego ustawienia obu oczu.

Leczenie zeza u dzieci we Wrocławiu

Centrum okulistyczno-optyczne OneDayClinic we Wrocławiu wykonuje kompleksowe badanie zeza z myślą o potrzebach najmłodszych. W naszym zespole pracują doświadczeni optometryści, którzy posiadają wiele lat doświadczenia w pracy z dziećmi i skutecznie zadbają o wzrok Twoich pociech. Zapraszamy do naszej placówki (Wrocław, al. Armii Krajowej), która oferuje terapię widzenia, opiekę okulistyczną oraz pomoc w doborze szkieł i opraw okularowych. W OneDayClinic znajdziesz fachową pomoc na miarę potrzeb swojego malucha.

Oferta leczenia zeza u dzieci:

  • badanie wzroku do dali i bliży,
  • analiza ruchomości gałek ocznych,
  • diagnostyka zeza,
  • analiza zakresu i sprawności oka,
  • badanie dna oka i fiksacji,
  • określenie wady wzroku,
  • dobór korekcji okularowej.

Więcej informacji na temat diagnostyki oraz rehabilitacji zaburzeń widzenia w naszej poradni we Wrocławiu znajdziesz tutaj.


Zastanawiasz się, jak przygotować dziecko do wizyty u okulisty oraz jak wyglądają badania okulistyczne u dzieci? Przeczytaj nasz artykuł: Badanie wzroku u dziecka - jak się przygotować?

Oceń post