Zaparowane okulary to zimowa zmora każdego, kto korzysta z takiej formy korekcji wzroku. Zmiany temperatury po wejściu z zewnątrz do cieplejszych pomieszczeń, parujące gorące napoje czy szalik zasłaniający twarz i policzki przed chłodem to tylko kilku typowych winowajców zaparowanych szkieł. W tym roku do problemu dołącza się jeszcze konieczność noszenia maseczki – próba pogodzenia jej z okularami przysparzała problemy nawet wczesną jesienią! Jak poradzić sobie z parującymi szkłami zimą?

Wybieraj okulary z powłoką hydro- i oleofobową

Podstawowym czynnikiem, który znacząco ogranicza parowanie w okularach korekcyjnych jest odpowiednie przygotowanie szkieł. Złotym standardem proponowanym przez producentów są powłoki hydrofobowe i oleofobowe, które pokrywają soczewki i skutecznie zapobiegają osiadaniu się pary wodnej dzięki znacznie gładszej powierzchni szkła. Wybierając nowe okulary korekcyjne warto upewnić się, że szkła otrzymają powłokę hydrofobową – utrzymanie ich w dobrej kondycji na dłużej będzie znacznie łatwiejsze, a gładsza powierzchnia samej soczewki ułatwi także codzienne czyszczenie szkieł.

Dobrym pomysłem będzie także powłoka oleofobowa, ułatwiająca czyszczenie szkieł z brudu i tłustych plam jakie możemy przypadkowo zostawić na okularach dotykając je palcami. Powłoka zapobiega ich rozmazywaniu się, dzięki czemu pojedyncze przetarcie powinno wystarczyć do odzyskania dobrej przejrzystości szkieł.

Prawidłowe noszenie okularów

Czy wiesz, że częstym błędem sprzyjającym parowaniu okularów zimą jest noszenie ich zbyt blisko twarzy? Zbliżanie szkieł do twarzy to jednak naturalna tendencja, szczególnie po dłuższym czasie noszenia okularów i poluzowaniu się nosków oraz zauszników podtrzymujących oprawki we właściwej pozycji. Jeśli zmagasz się z parującymi szkłami (lub dostrzegasz ślady tuszu do rzęs odbijające się na szkłach), wizyta w salonie optycznym w celu wyregulowania oprawek może przynieść pewną ulgę. Zdarza się oczywiście, że rozwiązanie takie nie pomoże całkowicie. W takiej sytuacji, jeśli nie chcesz jeszcze rezygnować z okularów na rzecz soczewek kontaktowych, ostatnią opcją ratunkową mogą być specjalistyczne preparaty do czyszczenia i pielęgnacji szkieł.

parujące okulary - co robić

Nosząc maseczkę pamiętaj też, że dobrze dopasowana do twarzy (np. maseczka chirurgiczna z drucikiem na górnej krawędzi) zapobiegnie po części dostawaniu się na szkła ciepłego oddechu, co również ograniczy parowanie okularów. Wśród sprawdzonych sposobów wiele osób proponuje też, by maseczkę podciągnąć zwyczajnie wyżej i oprzeć o nią nosek okularów – rozwiązanie takie zwykle działa, przynajmniej częściowo, ale znalezienie optymalnego punktu w którym okulary nie parują w połączeniu z maseczką wymaga trochę pracy.

Preparaty zapobiegające parowaniu szkieł okularowych

Najpopularniejszym, a zarazem bardzo skutecznym sposobem na unikanie zaparowanych okularów zimą, szczególnie podczas noszenia maseczek i szalików są dedykowane preparaty do szkieł okularowych, służące zarówno do ich pielęgnacji, ale i ochrony. Stosując preparaty zgodnie z ich przeznaczeniem (na suche i czyste szkła) tworzymy na powierzchni okularów delikatną warstwę ochronną, która choć w żaden sposób nie zaburza jakości widzenia, skutecznie zapobiega parowaniu szkieł zimą.

W naszych salonach OneDayClinic optycy oferują nie tylko możliwość wykonania okularów, doboru szkieł czy regulacji oprawek - przygotowaliśmy także wybór preparatów i akcesoriów do pielęgnacji okularów i samych szkieł. W ofercie OneDayClinic znajdziecie między innymi specjalistyczne preparaty Hayne Mist - wygodna formuła sprayu pozwala dokładnie pokryć całą powierzchnię soczewki preparatem. Jego zadaniem jest zapobieganie parowaniu oraz zabrudzeniom. Hayne Mist można z powodzeniem stosować w przypadku zarówno szkieł korekcyjnych czy przeciwsłonecznych, jak i okularów do pływania czy gogli narciarskich.

Wiele osób stosuje w miejscu specjalistycznych preparatów do okularów nieco tańsze, domowe sposoby zabezpieczania szkieł przed parowaniem. Najskuteczniejszym wydaje się być płyn do mycia naczyń, choć warto z nim uważać – na szkłach mogą pojawiać się zacieki, kontakt z wodą nigdy nie jest dobry dla okularów, a zbyt silny detergent może uszkadzać delikatne powłoki uszlachetniające na szkłach, w tym także wspomniane już powłoki hydrofobowe, oleofobowe czy antyrefleksyjne. Dlatego w tym przypadku, zamiast stawiać na domowe sposoby, warto wybrać jednak profesjonalne, bezpieczne dla okularów rozwiązania.

Oceń post