Minusy czy plusy – czym się różnią wady wzroku?

jaka wada wzroku plusy czy minusy

Jak wynika z wielu badań, świadomość Polaków na temat stanu zdrowia oczu jest bardzo zła. Nawet co szósty Polak nie był u okulisty ani razu w życiu, a prawie 20% społeczeństwa nie wie, że ma wadę wzroku. Osoby noszące okulary często pyta się o to, czy noszą plusy czy minusy. To najprostsze rozróżnienie wad wzroku, od którego warto zacząć, dlatego przedstawiamy krótką charakterystykę najpopularniejszych zaburzeń wzroku.

Rodzaje wad wzroku

Wadą wzroku określa się zaburzenia w widzeniu, które wynikają z wystąpienia wad w refrakcji oka. Refrakcja to, poza akomodacją oka, mechanizm odpowiedzialny za prawidłowe widzenie. Zaburzenia refrakcji sprawiają, że konieczna jest korekcja wady wzroku za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub operacyjnie.

Krótkowidz a dalekowidz

Niezdolność oka do tworzenia prawidłowego obrazu może przybierać różne formy, a objawy zwykle dosyć łatwo rozpoznać zwłaszcza u dorosłych, którzy sami zauważają pogorszenie się wzroku. O problemach z oczami może świadczyć kłopot z widzeniem z bliska lub z daleka, co określa się jako dalekowzroczność lub bliskowzroczność. W zależności od stwierdzenia rodzaju wady do wady wzroku dobiera się “plusy” lub “minusy”.

Wada wzroku – minus

Minusami określa się wadę wzroku, jaką jest krótkowzroczność. Osoby krótkowzroczne mają problem z widzeniem oddalonych przedmiotów czy kształtów, ale bardzo dobrze widzą przedmioty i kształty blisko.

Charakterystyka

Krótkowzroczność inaczej określana jako bliskowzroczność lub fachowo mopia to wada wzroku, której przyczyną jest nadmierne rozciągnięcie gałki ocznej, a także nadmierna wypukłość rogówki. Wyróżnia się:

 • krótkowzroczność niską – do -3 dioptrii,
 • krótkowzroczność średnią – od -4 do -7 dioptrii,
 • krótkowzroczność wysoką – powyżej -7 dioptrii.

Diagnoza

Minusy zaleca się osobom, u których stwierdza się krótkowzroczność osiową, krzywiznową lub refrakcyjną. Co więcej, w wyniku badań możliwe jest określenie stopnia krótkowzroczności. Wada wzroku, jaką jest krótkowzroczność, może się rozwijać, a bardzo wysoką krótkowzroczność trudno jest skorygować optycznie. Niezwykle ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u okulisty, które pozwolą zapobiec zwyrodnieniu siatkówki, naczyniówki czy ciała szklistego.

Leczenie:

Bliskowidzom zaleca się stosowanie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych rozpraszających. Określa się je jako “minusy”, dodając do mocy optycznej określanej w dioptriach znak “-”. 

plusy czy minusy wada wzroku

Wada wzroku – plus

Plusami określa się wadę wzroku, jaką jest dalekowzroczność. Osoby dalekowzroczne mają problem z widzeniem bliskich przedmiotów i rozpoznawaniem kształtów z bliska, ale bardzo dobrze widzą przedmioty daleko. 

Charakterystyka

Dalekowzroczność inaczej określa się jako nadwzroczność lub jednostkę chorobową o nazwie hyperopia. Jest to popularna wada wzroku, która wiąże się z umiejętnością doskonałego widzenia z daleka. Ponadprzeciętna jakość widzenia oddalonych przedmiotów wiążę się jednak z dużym wysiłkiem dla oczu, które mają zbyt krótką gałkę oczną i zbyt płaską rogówkę. Wyróżnia się:

 • dalekowzroczność mała – do +2 dioptrii
 • dalekowzroczność średnią – od +2,5 do +6 dioptrii
 • dalekowzroczność dużą – + dioptrii i powyże

Diagnoza

Plusy przepisuje się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Wyróżnia się bowiem nadwzroczność starczą i nadwzroczność utajoną. Konieczność korygowania wady wzroku plusami jest wtedy, gdy zmniejsza się współczynnik załamania światła przez rogówkę i ciało szkliste.

Leczenie

Dalekowidzom zaleca się stosowanie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych skupiających. Określa się je jako “plusy”, dodając do mocy optycznej określanej w dioptriach znak “+”. 

Comment on "Minusy czy plusy – czym się różnią wady wzroku?"

 1. Renata

  Zacznijmy od tego, że noszenie okularów nie jest żadnym leczeniem. Podobnie jak uzupełnianie ubytków w uzębieniu. Okulary to proteza. A leczenie jest przywracaniem zdrowia.
  Noszenie okularów nie zapobiega pogłębianiu się wady gdyż nie mobilizuje oka do pracy. Starczowzroczność jest związana z upośledzeniem akomodacji oka i właściwym leczeniem jest rehabilitacja oka przez ćwiczenia mięśni gałki ocznej, którymi można przywrócić sprawność widzenia. Służą temu np okulary ajurwedy lub specjalnie opracowane ćwiczenia. Żaden lekarz wam o tym nie powie gdyż okulary to biznes.
  Są oczywiście wady wrodzone, których nie da się usunąć i wtedy okulary są przykrą koniecznością.

 2. OneDayClinic

  Pani Renato,

  Jest dokładnie tak jak Pani napisała – okulary nie leczą wady wzroku lecz ją korygują. Wada wzroku to nie jest choroba, którą należy leczyć dlatego też zabiegi laserowej korekcji wzroku czy inne zabiegi refrakcyjne nie są i za pewne nigdy nie będą refundowane przez NFZ. Korygowanie wad wzroku to procedura pełnopłatna.

  Jednakże wszystko jest kwestią indywidualną i zależną przede wszystkim od wieku pacjenta i tak np. można mieć wpływ na progresję krótkowzroczności u dzieci przez odpowiednią korekcję okularową, terapię wzrokową oraz ograniczenia pracy w bliży. Terapia widzenia staje się coraz bardziej powszechna i zalecana, min. w gabinetach ortoptystycznych OneDayClinic.

  Przechodząc z kolei do tematu starczowzroczności mówi o zmianach związanych z wiekiem. Soczewka wewnątrzgałkowa każdego człowieka starzeje się i (w zależności od wyjściowej wady wzroku) w pewnym momencie naszego życia pojawia się problem z odczytywaniem rzeczy bliskich. Wówczas, jeśli pacjent rezygnuje z okularów do czytania to tylko i wyłącznie wydłuża swój dyskomfort.

  Okulary o których Pani wspomniała owszem, poprawiają widzenie w trakcie ich noszenia ze względu na znaczne ograniczenie pola widzenia. Na co dzień optometryści wykorzystują te technikę przy doborze korekcji okularowej. Zatem wykorzystanie tej procedury na chwilę jest zasadne, ale w takich okularach nie należy chodzić na co dzień, ponieważ pole widzenia jest maksymalnie zmniejszone i może to stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla użytkownika w codziennym noszeniu. Z kolei po ściągnięciu tych okularów, oko widzi tak jak przedtem, nie wpływają więc one w żaden sposób na „naprawę” wzroku.

  Pozdrawiamy! 🙂

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia


Pani Zofia


Pan Roman


Pan Wojciech


Pani Ewa

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci