Jak wynika z wielu badań, świadomość Polaków na temat stanu zdrowia oczu jest bardzo zła. Nawet co szósty Polak nie był u okulisty ani razu w życiu, a prawie 20% społeczeństwa nie wie, że ma wadę wzroku. Osoby noszące okulary często pyta się o to, czy noszą plusy czy minusy. To najprostsze rozróżnienie wad wzroku, od którego warto zacząć, dlatego przedstawiamy krótką charakterystykę najpopularniejszych zaburzeń wzroku.
Rodzaje wad wzroku
Wadą wzroku określa się zaburzenia w widzeniu, które wynikają z wystąpienia wad w refrakcji oka. Refrakcja to, poza akomodacją oka, mechanizm odpowiedzialny za prawidłowe widzenie. Zaburzenia refrakcji sprawiają, że konieczna jest korekcja wady wzroku za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub operacyjnie.
Krótkowidz a dalekowidz
Niezdolność oka do tworzenia prawidłowego obrazu może przybierać różne formy, a objawy zwykle dosyć łatwo rozpoznać zwłaszcza u dorosłych, którzy sami zauważają pogorszenie się wzroku. O problemach z oczami może świadczyć kłopot z widzeniem z bliska lub z daleka, co określa się jako dalekowzroczność lub bliskowzroczność. W zależności od stwierdzenia rodzaju wady do wady wzroku dobiera się “plusy” lub “minusy”.
Wada wzroku – minus
Minusami określa się wadę wzroku, jaką jest krótkowzroczność. Osoby krótkowzroczne mają problem z widzeniem oddalonych przedmiotów czy kształtów, ale bardzo dobrze widzą przedmioty i kształty blisko.
Charakterystyka
Krótkowzroczność inaczej określana jako bliskowzroczność lub fachowo mopia to wada wzroku, której przyczyną jest nadmierne rozciągnięcie gałki ocznej, a także nadmierna wypukłość rogówki. Wyróżnia się:
- krótkowzroczność niską – do -3 dioptrii,
- krótkowzroczność średnią – od -4 do -7 dioptrii,
- krótkowzroczność wysoką – powyżej -7 dioptrii.
Diagnoza
Minusy zaleca się osobom, u których stwierdza się krótkowzroczność osiową, krzywiznową lub refrakcyjną. Co więcej, w wyniku badań możliwe jest określenie stopnia krótkowzroczności. Wada wzroku, jaką jest krótkowzroczność, może się rozwijać, a bardzo wysoką krótkowzroczność trudno jest skorygować optycznie. Niezwykle ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u okulisty, które pozwolą zapobiec zwyrodnieniu siatkówki, naczyniówki czy ciała szklistego.
Leczenie:
Bliskowidzom zaleca się stosowanie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych rozpraszających. Określa się je jako “minusy”, dodając do mocy optycznej określanej w dioptriach znak “-”.
Wada wzroku – plus
Plusami określa się wadę wzroku, jaką jest dalekowzroczność. Osoby dalekowzroczne mają problem z widzeniem bliskich przedmiotów i rozpoznawaniem kształtów z bliska, ale bardzo dobrze widzą przedmioty daleko.
Charakterystyka
Dalekowzroczność inaczej określa się jako nadwzroczność lub jednostkę chorobową o nazwie hyperopia. Jest to popularna wada wzroku, która wiąże się z umiejętnością doskonałego widzenia z daleka. Ponadprzeciętna jakość widzenia oddalonych przedmiotów wiążę się jednak z dużym wysiłkiem dla oczu, które mają zbyt krótką gałkę oczną i zbyt płaską rogówkę. Wyróżnia się:
- dalekowzroczność mała – do +2 dioptrii
- dalekowzroczność średnią – od +2,5 do +6 dioptrii
- dalekowzroczność dużą – + dioptrii i powyże
Diagnoza
Plusy przepisuje się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Wyróżnia się bowiem nadwzroczność starczą i nadwzroczność utajoną. Konieczność korygowania wady wzroku plusami jest wtedy, gdy zmniejsza się współczynnik załamania światła przez rogówkę i ciało szkliste.
Leczenie
Dalekowidzom zaleca się stosowanie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych skupiających. Określa się je jako “plusy”, dodając do mocy optycznej określanej w dioptriach znak “+”.
Renata
Zacznijmy od tego, że noszenie okularów nie jest żadnym leczeniem. Podobnie jak uzupełnianie ubytków w uzębieniu. Okulary to proteza. A leczenie jest przywracaniem zdrowia.
Noszenie okularów nie zapobiega pogłębianiu się wady gdyż nie mobilizuje oka do pracy. Starczowzroczność jest związana z upośledzeniem akomodacji oka i właściwym leczeniem jest rehabilitacja oka przez ćwiczenia mięśni gałki ocznej, którymi można przywrócić sprawność widzenia. Służą temu np okulary ajurwedy lub specjalnie opracowane ćwiczenia. Żaden lekarz wam o tym nie powie gdyż okulary to biznes.
Są oczywiście wady wrodzone, których nie da się usunąć i wtedy okulary są przykrą koniecznością.
OneDayClinic
Pani Renato,
Jest dokładnie tak jak Pani napisała – okulary nie leczą wady wzroku lecz ją korygują. Wada wzroku to nie jest choroba, którą należy leczyć dlatego też zabiegi laserowej korekcji wzroku czy inne zabiegi refrakcyjne nie są i za pewne nigdy nie będą refundowane przez NFZ. Korygowanie wad wzroku to procedura pełnopłatna.
Jednakże wszystko jest kwestią indywidualną i zależną przede wszystkim od wieku pacjenta i tak np. można mieć wpływ na progresję krótkowzroczności u dzieci przez odpowiednią korekcję okularową, terapię wzrokową oraz ograniczenia pracy w bliży. Terapia widzenia staje się coraz bardziej powszechna i zalecana, min. w gabinetach ortoptystycznych OneDayClinic.
Przechodząc z kolei do tematu starczowzroczności mówi o zmianach związanych z wiekiem. Soczewka wewnątrzgałkowa każdego człowieka starzeje się i (w zależności od wyjściowej wady wzroku) w pewnym momencie naszego życia pojawia się problem z odczytywaniem rzeczy bliskich. Wówczas, jeśli pacjent rezygnuje z okularów do czytania to tylko i wyłącznie wydłuża swój dyskomfort.
Okulary o których Pani wspomniała owszem, poprawiają widzenie w trakcie ich noszenia ze względu na znaczne ograniczenie pola widzenia. Na co dzień optometryści wykorzystują te technikę przy doborze korekcji okularowej. Zatem wykorzystanie tej procedury na chwilę jest zasadne, ale w takich okularach nie należy chodzić na co dzień, ponieważ pole widzenia jest maksymalnie zmniejszone i może to stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla użytkownika w codziennym noszeniu. Z kolei po ściągnięciu tych okularów, oko widzi tak jak przedtem, nie wpływają więc one w żaden sposób na „naprawę” wzroku.
Pozdrawiamy! 🙂