Osoby po 60 roku życia, narażone na choroby takie jak zaćma czy jaskra często zmuszone są przez swój stan zdrowia do korzystania z okularów, choć wcześniej nigdy z nich nie korzystały. Wybór właściwych oprawek może być tu nie tylko sposobem na polubienie nowego wizerunku i przyzwyczajenie się do noszenia okularów, ale też na komfort noszenia szkieł w każdej sytuacji. Jedną z metod, która wydaje się mieć obecnie najwięcej sensu jest dobór okularów do kształtu twarzy. Choć osoby starsze często skupiają się raczej na cenie oprawek, niż tym czy wpisują się one w obecne trendy, nawet oni powinni móc poczuć się w nowych okularach komfortowo. Jak zatem dobrać odpowiednie oprawki i nie wydać przy tym majątku w salonie optycznym?

Okulary a kształt twarzy

Znajomość kształtu własnej twarzy w przypadku osób starszych nie powinna sprawiać większego problemu, choć oczywiście warto ocenić ją dokładnie przed lustrem pod kątem zmian, jakie zaszły na niej przez lata. Dobierając okulary do kształtu twarzy warto kierować się metodą kontrastu: dobrze dobrane oprawki powinny kontrastować z kształtem twarzy, dzięki czemu będą nie tylko wyróżniały się na jej tle, ale też doskonale ją komplementowały. Zwracamy tu więc uwagę na to, czy twarz jest pociągła, czy raczej okrągła, pełna, czy raczej smukła. Na podstawie najbardziej podstawowych cech wyglądu twarzy, dobór oprawek nie powinien stanowić większego problemu.

Okulary a kształt twarzy: twarz kwadratowa lub prostokątna

Żadna twarz nie przypomina oczywiście typowego kwadratu czy prostokąta, jednak jeśli towarzyszą jej charakterystyczne ostre rysy, wyraziste kości i mocno zarysowane punkty szczególne (w tym przede wszystkim kości policzkowe), okulary powinny być ich całkowitym przeciwieństwem. Dla twarzy tego typu poleca się więc przede wszystkim okulary owalne lub okrągłe, które optycznie zaokrąglą i złagodzą rysy twarzy. Zdecydowane nie mówimy tu natomiast okularom o szerokich i kwadratowych oprawkach, które mogą nadać twarzy wyrazu niezadowolenia i surowości.

Okulary a kształt twarzy: twarz okrągła i owalna

Delikatne rysy okrągłych twarzy to całkowite przeciwieństwo poprzednika – okulary kanciaste, kwadratowe, o ostrych liniach i wyrazistych ramkach będą pasowały tu doskonale, nadając twarzy odrobinę powagi ale też nadmiernie jej nie odmładzając. Choć ten ostatni efekt mógłby wydawać się podejrzanie interesujący, okulary okrągłe nie zdziałają dla tego typu twarzy niczego dobrego.

Nieco mniej regularnymi kształtami będą charakteryzować się twarze owalne lub podłużne, które są od poprzednika dłuższe i węższe. Twarz tego typu jest jednak do noszenia okularów właściwie idealna – pasują do niej niemalże wszystkie modele, dzięki czemu wybór oprawek nie powinien być tu trudny.

Okulary a kształt twarzy: serce lub trójkąt

Twarz „serce” lub trójkąt to sytuacja, w której czoło jest znacznie szersze od pozostałych części twarzy i tym samym powoduje charakterystyczne zwężanie się jej ku dołowi. W takich sytuacjach sprawdzą się dobrze okulary z owalnymi lub okrągłymi kształtami, a nawet tzw. kocie oczy. W przypadku twarzy trójkątnej jedyne, czego należy unikać, to oprawki rozszerzające dodatkowo okolice czoła, a więc na przykład modele zbyt szerokie w stosunku do całej twarzy.

Wybór okularów po operacji zaćmy

Oczywiście pytanie „okulary a kształt twarzy” będzie schodziło na dalszy plan w momencie, gdy do głosu dojdzie kwestia ceny oprawek i konieczność jak najszybszego zakupienia szkieł korekcyjnych pozwalających prawidłowo widzieć po operacji zaćmy, jednak i tu nie należy zupełnie odsuwać od siebie myśli doboru pasujących oprawek, których nie będziemy wstydzić się przed lustrem.

Ceny oprawek okularowych są dziś naprawdę rozbieżne, począwszy od tanich (choć wciąż dobrych jakościowo) oprawek polskich producentów, po rozpoznawalne marki takie jak RayBan czy Vouge. Zarówno wśród jednych, jak i drugich można z powodzeniem odnaleźć ramki dopasowujące się idealnie do kształtu twarzy. Nie trzeba więc wydać dużo, by wyglądać i czuć się dobrze w nowych okularach, nawet jeśli sama myśl o ich noszeniu nie wydaje się zbyt komfortowa. Właściwie każdy, kto choć raz wypróbował metodę „okulary a kształt twarzy” i pozwolił sobie dobrać oprawki zauważa, że obawy odnośnie wyglądania źle w każdym modelu były zupełnie nietrafione.

Jak jednak nie wydać na oprawki całej emerytury? W wielu przypadkach to właśnie cena powoduje, że większość osób starszych nie zastanawia się nad wyglądem oprawek. Niesłusznie, bo dziś na osoby takie czekają w salonach naprawdę ciekawe oferty. Jeden z największych salonów optycznych w Polsce – Doktor Marchewka, przygotował dla Pacjentów OneDayClinic ofertę, dzięki której mogą skorzystać z vouchera o wartości 200 zł na bezpłatne okulary korekcyjne. Korzystając z operacji zaćmy bez kolejki, w ramach NFZ i otrzymując do tego bezpłatne okulary w salonach Doktor Marchewka, życie po wszczepieniu nowej soczewki przestaje wydawać się serią ciągłych wydatków i nabiera naprawdę wyraźnych, żywych barw.

Nie czekaj! Usuń zaćmę w ciągu 30 dni w OneDayClinic.

 

4.8/5 - (36 votes)