Dobór odpowiedniej soczewki przed zabiegiem usunięcia zaćmy jest niezwykle ważny. Z racji tego, że operację przeprowadza się tylko raz w życiu, soczewka będzie towarzyszyła przez naprawdę długi czas. Dlatego warto rozważyć wszystkie opcje i zdecydować się na taką, która będzie doskonale dopasowana do oka oraz prowadzonego trybu życia. W tym artykule przestawiamy najważniejsze informacje o tym, jakie są rodzaje soczewek i jaką soczewkę wybrać, gdy decydujesz się na operację zaćmy.

Dlaczego wybór soczewki ma znaczenie?

Na rynku istnieje szeroki wybór soczewek, które wszczepia się podczas zabiegu usunięcia zaćmy. Ich mnogość sprawia, że coraz trudniej zdecydować się na jedną. Z tego powodu wielu pacjentów wybiera darmową soczewkę refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli zwykłą białą soczewkę. Niestety, zapominają, że skoro operację zaćmy przeprowadza się tylko raz w życiu, warto zainwestować w soczewki lepszej jakości, które znacznie poprawiają widzenie i wpłyną na jakość życia.

Podstawowa soczewka jest refundowana przez NFZ, ale jest to wyłącznie jednoogniskowa soczewka sferyczna o bardzo ograniczonych możliwościach. Tak naprawdę jedynym jej zadaniem jest odzyskanie przejrzystości widzenia, jest też wyposażona w filtr UV. Jej budowa uniemożliwia prawidłowe skupianie promieni światła, co sprawia, że widzenie w złych warunkach oświetleniowych pozostaje utrudnione. Taka soczewka nie naprawia też wad wzroku, dlatego konieczne może być noszenie okularów. Polecana jest wyłącznie osobom starszym i nieaktywnym zawodowo, które nie mają dużych wymagań wzrokowych. Pozostałe osoby, powinny rozważyć lepsze soczewki z dopłatą, które nie tylko usuną podstawowy problem, czyli zaćmę, ale też skorygują wady refrakcji, a także ochronią oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i niebieskiego.

Są trzy typy wad refrakcji: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, a do tego stan, w którym oko ma osłabioną zdolność akomodacji, czyli prezbiopia. Dobre soczewki na zaćmę mogą skorygować owe wady wzroku, również prezbiopię, dzięki czemu nie będzie konieczności późniejszego noszenia okularów.

Jaką soczewkę wybrać?

Warto pochylić się dłużej nad zagadnieniem, jaką soczewkę wybrać i jakie są rodzaje soczewek. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, najlepiej zasięgnij konsultacji u okulisty, który doradzi najrozsądniejsze i najkorzystniejsze rozwiązanie. Pamiętając o tym, że jest to decyzja, którą podejmuje się tylko raz w życiu, powinna być przemyślana.

Do dyspozycji mamy przede wszystkim:

  • Soczewki jednoogniskowe sferyczne,
  • Soczewki jednoogniskowe asferyczne,
  • Soczewki asferyczne dwuogniskowe,
  • Soczewki wieloogniskowe asferyczne.

Więcej na temat różnych rodzajów soczewek przeczytasz tutaj.

Klinika OneDayClinic posiada w swojej ofercie dużą dostępność soczewek, które specjalista wszczepia podczas operacji zaćmy. W zależności od rodzaju mają one różnego rodzaju filtry oraz inne funkcje, które wpływają na jakość widzenia, a także są ściśle powiązane z trybem życia, które wiedzie pacjent. Niestety, w zależności od soczewki będą się one różniły od siebie ceną. Na całe szczęście bez problemu można rozbić płatność na raty.

Rodzaje soczewek w OneDayClinic

Decydując się na operację zaćmy, wybór soczewki jest niezwykle istotny. Warto wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który pomoże dobrać odpowiednią soczewkę do problemu i trybu życia. Wiele soczewek nie nadaje się dla osób, które często prowadzą samochód wieczorową porą bądź potrzebują dodatkowych filtrów, ponieważ większą część dnia spędzają w pracy przy komputerze. Specjalną soczewkę będą potrzebowały również osoby cierpiące na astygmatyzm. Szeroka dostępność soczewek pozwoli pacjentowi na dobranie takiej, która będzie miała wpływ na jakość jego życia.

Przeczytaj też: Operacja zaćmy – jakie soczewki?

Soczewka jednoogniskowa a wieloogniskowa?

Soczewki zazwyczaj dzielimy na dwa rodzaje – jednoogniskowe i wieloogniskowe. Ta pierwsza to soczewka o ogniskowości podstawowej, która świetnie sprawdzi się do widzenia z oddali, na przykład podczas prowadzenia samochodu. Natomiast przy tak prostych czynnościach, jak czytanie czy oglądanie telewizji, konieczna będzie dodatkowa korekcja wzroku za pomocą okularów. Soczewki wieloogniskowe sprawdzą się zarówno przy widzeniu z daleka, jak i z bliska, przez co zakup dodatkowych okularów do czytania będzie zbędny. Wieloogniskowe soczewki są skierowane głównie do osób, które nie czują się dobrze w okularów i pragną wykonywać codzienne czynności bez nich.

Soczewka sferyczna czy asferyczna – którą wybrać?

Soczewki dzieli się również na sferyczne oraz asferyczne. W tym przypadku żadna z nich nie ma wpływu na odległość widzenia czy konkretną wadę wzroku – różnica polega raczej na ich konstrukcji. Soczewki asferyczne, w przeciwieństwo do sferycznych, nie powodują rozmazywania i zniekształcenia obrazu, nawet patrząc na najbardziej skrajne krajobrazy. Soczewki asferyczne są cieńsze, bardziej dopasowują się do oka. Jeśli zatem zależy nam na doskonałej jakości życia i widzenia, warto zrezygnować z soczewki sferycznej na rzecz lepszego rozwiązania.

Soczewka toryczna – dla osób z astygmatyzmem

Jeszcze innym rodzajem soczewek są soczewki toryczne dla osób z zaćmą i astygmatyzmem. Istnieje wiele sposobów na poprawę astygmatyzmu, zalicza się do nich między innymi korekcję okularami lub soczewkami kontaktowymi, rogówkowe nacięcia relaksacyjne, rąbkowe nacięcia relaksacyjne, plastykę laserową lub wszczepienie torycznej soczewki IOL.

Najbardziej stabilna i przewidywalna jest właśnie toryczna soczewka IOL, dlatego warto się na nią zdecydować, mając w planach operację zaćmy. Dzięki tej soczewce osoby z astygmatyzmem nie będą musiały nosić okularów. W OneDayClinic polecamy ponadstandardową asferyczną soczewkę jednoogniskową toryczną lub wieloogniskową toryczną, która posiada wszystkie filtry zabezpieczające siatkówkę. Ponadto chroni oko przed rozwojem chorób wzroku, eliminuje astygmatyzm i korekcję okularową.

Filtry w soczewkach – na co zwrócić uwagę?

Większość soczewek, które wszczepia się po operacji zaćmy, oprócz ogniskowości czy rodzaju, posiada dodatkowe filtry. Mają one za zadanie zabezpieczać oko przed czynnikami zewnętrznymi i atmosferycznymi. W zależności od tego, czy wiedziemy tryb życia siedzący przed komputerem, czy raczej aktywny na świeżym powietrzu, warto wybrać taki filtr, który będzie chronił nasz wzrok.

Zastanawiając się, jaką wybrać soczewkę, warto zwrócić uwagę na to, czy ma filtr światła niebieskiego, który sprawdzi się dla osób, które całe dnie spędzają w pracy przed monitorem komputerowym. Filtr będzie chronił oczy przed szkodliwym światłem, sprawiając, że wzrok nie będzie tak zmęczony. Niebieskie światło jest szkodliwe na dłuższą metę, obciąża wzrok i sprawia, że organizm pozostaje w trakcie dziennego czuwania, co może powodować problemy ze snem. Niebieskie światło nie jest naturalne nocą, dlatego osoby spędzające dużo czasu wieczorami i nocą przed ekranami monitorów emitujących ten typ promieniowania mogą cierpieć na zaburzenia snu. Skuteczna ochrona sprawi, że oczy będą mniej się męczyły, ustaną bóle głowy i pieczenie oczu, a jakość snu ulegnie zdecydowanej poprawie. Istnieje wiele rozwiązań pomagających zniwelować jego wpływ, a jednym z nich są soczewki z filtrem światła niebieskiego.

Optyka w soczewkach na zaćmę pozwala również na wyposażenie ich w filtr UV. Ten filtr mają zazwyczaj wszystkie soczewki ponadstandardowe. Sprawdzi się on o każdej porze roku i uchroni narząd wzroku przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. O ile obserwowalny jest pozytywny wpływ umiarkowanego promieniowania UV na skórę (promieniowanie to jest potrzebne między innymi do zapoczątkowania syntezy skórnej witaminy D), o tyle nie ma żadnego pozytywnego wpływu promieniowania UV na oczy. Wzrok należy chronić przed tym promieniowaniem, aby nie doszło do poważnych uszkodzeń. Soczewki sferyczne lub asferyczne, jednoogniskowe lub wieloogniskowe z filtrem UV stanowią dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV. Nie mogą być jednak jedyną osłoną, a w warunkach dużego natężenia światła słonecznego, należy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem.

Jak wybrać odpowiednią soczewkę?

Wybór odpowiedniej soczewki jest ważny, zwłaszcza że będziemy ją nosić do końca życia. Najlepiej zdecydować się na soczewkę, dzięki której poprawi się komfort naszego życia. Najlepiej, aby posiadała również dodatkowe filtry UV oraz emitowanym przez urządzenia elektroniczne niebieskim światłem. Ile kosztuje operacja zaćmy, dowiesz się tutaj.

4.9/5 - (48 votes)