Obok okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych, laserowa korekcja wzroku należy do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych metod leczenia wad refrakcyjnych. Niestety nie u każdego pacjenta, który chciałby na stałe pozbyć się okularów lub soczewek, można zastosować laser. Alternatywą dla korekcji laserowej jest refrakcyjna wymiana soczewki. Na czym polega ta metoda, jak przebiega zabieg i jakich efektów można po nim oczekiwać?

Kiedy wzrok zaczyna zawodzić...

Wzrok to podstawowy zmysł, bez którego życie byłoby bardzo utrudnione. Na co dzień jednak, dopóki wszystko jest w porządku, zupełnie nie zauważamy tego faktu i przeważnie zupełnie nie przejmujemy się dbaniem o jego stan (a to duży błąd!). Dopiero gdy pojawiają się niepokojące objawy, takie jak zaburzenia widzenia, problemy z czytaniem, bóle głowy związane ze zmęczeniem oczu, czy nieostre widzenie, wiele osób decyduje się na wizytę u lekarza.

Okulista lub inny specjalista wzroku np. ortoptysta przeprowadza badanie, na podstawie którego dokonuje diagnozy oraz zaleca odpowiednie postępowanie, mające na celu usunięcie wady wzroku lub wyleczenie choroby. W przypadku wad takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, czy astygmatyzm najczęstszym sposobem korekcji jest zastosowanie okularów lub soczewek kontaktowych; można też zdecydować się na laserową korekcję wzroku, co eliminuje konieczność noszenia okularów.

Laserowa korekcja wzroku jest bezpieczną i skuteczną alternatywą na usuwanie wady wzroku i polega na wymodelowaniu rogówki oka za pomocą lasera tak, aby zredukować istniejącą wadę wynikającą z nieprawidłowej budowy rogówki. Zmiana jest natychmiastowa i jest to niezwykle wygodne rozwiązanie dla pacjenta. Nie zawsze jednak można przeprowadzić taki zabieg. Na przykład laserowej korekcji wzroku mogą poddać się osoby do 55. roku życia, osoby z niestabilną wadą wzroku, która się pogłębia, czy osoby z chorobami wzroku, takimi jak zaćma czy jaskra. Nie oznacza to jednak, że osoby te są już skazane na niedowidzenie. Alternatywą dla takich osób może być refrakcyjna wymiana soczewki. Opinie o tej metodzie są bardzo dobre; jest to skuteczny, bezpieczny sposób leczenia, a jednocześnie pozwala na usuwanie wielu wad wzroku jednocześnie – to jednak zależy od tego, na jaką soczewkę pacjent się zdecyduje.

Refrakcyjna wymiana soczewki zamiast lasera – skuteczny sposób na korekcję wzroku

Refrakcyjna wymiana soczewki jest metodą, dla której przeszkodą nie są ani zbyt duża wada wzroku, ani cienka rogówka lub zespół suchego oka, eliminujące możliwość wykonania zabiegu laserowego. Ze względu na potrzebę całkowitego usunięcia naturalnej soczewki pacjenta i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową, metodę tę zaleca się przede wszystkim u pacjentów po 40. roku życia z wysokimi wadami wzroku oraz prezbiopią, ale też wszystkim, którzy nie mogą skorzystać z laserowej korekcji wzroku.

Założenia i przebieg zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki można porównać do tego wykonywanego w ramach usuwania zaćmy – u pacjenta usuwana jest soczewka naturalna, która choć pozostaje przezierna i sprawna, powoduje głęboką wadę wzroku utrudniającą normalne funkcjonowanie bez zastosowania odpowiedniej korekcji.

W trakcie zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki możliwe jest zredukowanie lub pozbycie się wady wzroku, zależnie od wybranego rodzaju soczewki wewnątrzgałkowej, a także wyeliminowanie konieczności stosowania okularów do bliży. Ze względu na różne warianty soczewek dostępnych dla operowanych pacjentów, możliwe jest przygotowanie wzroku pacjenta do sprawnego widzenia we wszystkich odległościach bez stosowania dodatkowej korekcji. Ważną zaletą wykonania refrakcyjnej wymiany soczewki jest automatyczne wyeliminowanie ryzyka zaćmy – jeśli u pacjenta pojawiają się pierwsze zmętnienia w obrębie soczewki, jej wymiana będzie skuteczną metodą zapobiegania dalszemu rozwojowi zaćmy.

Jak przebiega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Procedura wymiany naturalnej soczewki na sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową jest bezbolesna, trwa zwykle 10-20 minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym podawanym na operowane oko w formie kropli znieczulających. Ze względu na krótki czas trwania, nieinwazyjność i niskie ryzyko powikłań zabiegu, refrakcyjna wymiana soczewki wykonywana jest w ramach chirurgii jednego dnia i pacjent może wrócić po zabiegu bezpośrednio do domu, tam rozpoczynając proces rekonwalescencji.

W trakcie zabiegu specjalista wykonuje niewielkie nacięcie na rogówce, przez które następnie, metodą fakoemulsyfikacji, rozbija naturalną soczewkę i usuwa ją z dna naturalnej torebki soczewki. W powstałe miejsce umieszczana jest sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Zabieg nie wymaga specjalistycznego zamykania wykonanego nacięcia – oko goi się samoistnie, a po zabiegu na oko zakładany jest jedynie tymczasowy opatrunek chroniący przed zatarciem i zanieczyszczeniem oka w pierwszej dobie po zabiegu.

Dla optymalnych rezultatów, w przypadku wady na obojgu oczu, operację refrakcyjnej wymiany drugiej soczewki wykonuje się około dwóch tygodni po pierwszym zabiegu. Jeśli oko będzie goiło się dobrze i nie nastąpią żadne powikłania, pacjent będzie w stanie szybko cieszyć się efektami zabiegu i znaczącą poprawą ostrości wzroku w obojgu oczu.

Refrakcyjna wymiana soczewki – przeciwwskazania

Ogromną zaletą zabiegu, jakim jest refrakcyjna wymiana soczewki w oku, pozostaje fakt, że zwykle nie ma przeciwwskazań do jego wykonania, w odróżnieniu od laserowej korekcji, gdzie jest ich sporo. Usuwanie wady wzroku poprzez wymianę soczewki oka należy do najbezpieczniejszych zabiegów okulistycznych. Jest szybki, dostępny w atrakcyjnej cenie, a różnorodność soczewek sprawia, że można dopasować rozwiązanie zarówno do konkretnych potrzeb wzrokowych pacjenta, jak i do jego możliwości finansowych.

Przed kwalifikacją do refrakcyjnej wymiany soczewki konieczne jest specjalistyczne badanie okulistyczne, podczas którego dobierana jest odpowiednia soczewka, a także sprawdzany jest stan pacjenta. Jednym z nielicznych przeciwwskazań może być właśnie ciężki stan pacjenta, gdy obciążony jest wieloma chorobami. Jednak o kwalifikacji zawsze decyduje lekarz, który bierze pod uwagę wszystkie za i przeciw wykonaniu zabiegu, jakim jest refrakcyjna wymiana soczewki. Opinie są jednak takie, że jest to bardzo bezpieczny sposób korekcji wzroku, a co najważniejsze wykonuje się ją tylko raz i przeważnie wystarczy na całe życie.

Dlaczego warto zdecydować się na refrakcyjną wymianę soczewki w ramach korekcji wad wzroku?

Efekty zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki są odczuwalne niemal od razu i utrzymują się do końca życia, gwarantując nie tylko znaczną poprawę ostrości wzroku i wyeliminowanie krótkowzroczności lub prezbiopii, ale także zapobiegając pojawieniu się i rozwojowi zaćmy. Podczas gdy naturalna soczewka starzeje się z upływem czasu, a wzrok się pogarsza, po refrakcyjnej wymianie soczewki zjawisko to jest zatrzymane, a wada wzroku skorygowana. Pacjenci po zabiegu nie muszą korzystać z okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, nawet jeśli ze względu na różne dolegliwości nie mogli skorzystać z laserowej korekcji wzroku.

Decyzja o poddaniu się refrakcyjnej wymianie soczewki powinna być skonsultowana z okulistą, który kwalifikuje pacjenta do takiego zabiegu i na podstawie przeprowadzonego wywiadu dobiera odpowiednią dla pacjenta soczewkę wewnątrzgałkową. Stosując się do pozabiegowych zaleceń specjalisty, pacjent powinien spodziewać się znacznej poprawy ostrości wzroku i możliwości zrezygnowania z okularów lub jedynie sporadycznego korzystania z nich (np. podczas jazdy samochodem).

W OneDayClinic proponujemy pacjentom nie tylko zabieg usunięcia zaćmy, ale też możliwość refrakcyjnej wymiany soczewki – sprawdź cennik. Oferujemy różne modele, w tym najczęściej wybierane soczewki wieloogniskowe Panoptix marki Alcon, które korygują wadę widzenia na różne odległości – działają jak okulary progresywne. Decydując się na refrakcyjną wymianę soczewki na wieloogniskową, nawet jeżeli wcześniej pacjent nosił okulary, po zabiegu nie będzie musiał tego robić. Opinie pacjentów pod tym względem są niezwykle pozytywne – ceniona jest wygoda płynąca z tego rozwiązania. Dodatkowo soczewka taka chroni przed rozwojem zaćmy w przyszłości, dlatego polecana jest osobom w wieku 40+. Niestety refrakcyjna wymiana soczewki nie jest refundowana przez NFZ. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie spotkaj się ze specjalistą OneDayClinic, który opowie o zaletach i korzyściach płynących z wymiany soczewki w oku metodą refrakcyjną.

2.9/5 - (49 votes)