Laserowe leczenie problemów ze wzrokiem to jedno z ważniejszych narzędzi współczesnej okulistyki wykorzystywane nie tylko przy korekcji wad, ale i operacjach zaćmy, jaskry czy leczeniu schorzeń siatkówki. Najważniejszą zaletą zastosowania lasera jest w tym przypadku wyjątkowa precyzja pracy, możliwość przeprowadzenia operacji bardzo szybko i stosunkowo bezboleśnie oraz zachowanie pełnej sterylności podczas wykonywanego zabiegu. W jakich sytuacjach zastosowanie laserów w leczeniu wzroku przynosi najlepsze efekty i gdzie stosuje się je najczęściej?

Zastosowanie laserów w leczeniu wzroku

Precyzja działania i tempo pracy laserów wykorzystywanych w okulistyce pozwoliły na uproszczenie, usprawnienie i zwiększenie sukcesu przy niższej skali powikłań w leczeniu wielu chorób i schorzeń wzroku. Wśród najpopularniejszych problemów, które leczone są metodami laserowymi należy wymienić jaskrę i zaćmę. W obydwu przypadkach zniszczenie niektórych komórek z pomocą wiązki laserowej umożliwia przeprowadzenie operacji bez stosowania noży chirurgicznych.

Jak działa laserowe leczenie oczu?

Wykorzystanie wiązki lasera w okulistyce pozwoliło na stworzenie zupełnie nowej, szybkiej i precyzyjnej metody leczenia niektórych wad i chorób oczu poprzez możliwość precyzyjnego niszczenia określonych komórek. Za przykład wystarczy wziąć tu zaćmę, w przypadku której wiązka laserowa jest wykorzystywana do rozbijania zniszczonej soczewki bez uszkadzania torebki soczewki.

Lasery w okulistyce traktowane są jako precyzyjne noże chirurgiczne. Ich działanie zależy jednak od rodzaju wykorzystanego lasera. Wśród tych stosowanych najczęściej wyróżnia się:

1. Lasery YAG, stosowane m.in. w leczeniu jaskry i zaćmy

Laser w leczeniu zaćmy rozbija starą, zmętniałą soczewkę pozostawiając na miejscu jedynie torebkę, w której była umieszczona. Torebkę tę wykorzystuje się później do wszczepienia sztucznej soczewki, stąd tak ważna rola precyzji wykonania operacji.

Wiązka laserowa wykorzystywana jest także w leczeniu zaćmy wtórnej – sytuacji, w której pomimo przeprowadzonej operacji usunięcia zaćmy pojawiają się problemy ze wzrokiem, bo mętnieniu ulega pozostawiona torebka soczewki. Operacja zaćmy wtórnej z wykorzystaniem lasera polega na przecięciu laserem torebki soczewki i otworzeniu drogi światła bez konieczności otwierania i usuwania soczewki czy samej torebki. Ta ostatnia, po rozcięciu laserem, zostanie wchłonięta naturalnie przez organizm pozostawiając wzrok sprawnym i zdrowym.

Laser YAG w leczeniu jaskry wykorzystywany jest podobnie, jak w leczeniu zaćmy wtórnej. Gdy dochodzi do sytuacji, w której ciśnienie wewnątrzgałkowe nie może być obniżane z pomocą kropli do oczu i dotychczasowe leczenie nie przynosi skutku, okulista może zdecydować o operacyjnym leczeniu jaskry. Z pomocą lasera poszerza się przestrzenie w kącie przesączania, co poprawia odpływ cieczy z oka i eliminuje dolegliwości związane z jaskrą. Jest to tzw. zabieg irydotomii laserowej - zabiegi te wykonują lekarze w naszych placówkach, m.in. lek. Anna Błońska i lek. Marta Pasternak-Świrska w placówce we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej, a także lek. Kamila Pustelnik w naszej placówce Opolu.

Laser YAG wykorzystywany jest także w leczeniu nagłych, ostrych ataków jaskry grożących całkowitym uszkodzeniem nerwów wzrokowych. Przy operacjach takich wykonuje się laserem wiele małych otworów, które umożliwią swobodny przepływ cieczy i wyrównanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

2. Lasery argonowe/zielone

Wykorzystujące falę światła o długości 532 nm lasery argonowe stosowane są do leczenia schorzeń siatkówki. Wiązka lasera dociera tu do nabłonka barwnikowego, wytwarzając w nim miejscowy stan zapalny i powodując, że mikroskopijna ranka zagoi się, tworząc bliznę. Rozwiązanie takie jest konieczne, gdy pojawiają się przedarcia lub odwarstwienia siatkówki – leczenie laserem pozwala zabezpieczyć siatkówkę w sposób bezpieczny i mało inwazyjny, zapobiegając dalszemu odwarstwianiu się.

Lasery w okulistyce wykorzystuje się także do leczenia retinopatii u dzieci-wcześniaków, które ze względu na niepełny rozwój struktur oka są zagrożone niedotlenieniem siatkówki i nieprawidłowym wytworzeniem się naczyń krwionośnych w obrębie oczu. Laser może także przydać się w leczeniu powikłań cukrzycy lub zakrzepów żyły środkowej siatkówki – z pomocą lasera rozbijane są obwodowe części siatkówki nie widzące, a odbierające składniki odżywcze od zdrowych części oka.

3. Laserowa korekcja wzroku

Zdecydowanie najpopularniejszym i cieszącym się coraz większym zainteresowaniem zastosowaniem dla laserów w okulistyce jest korekcja wad wzroku. Laser może zostać wykorzystany do likwidowania krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmu wywołujących problemy z ostrością widzenia do bliży i dali. W przypadku wad wzroku problemem jest nieprawidłowy kształt gałki ocznej – z pomocą lasera można odpowiednio wymodelować rogówkę, gwarantując prawidłowe docieranie promieni światła na siatkówkę i ostre widzenie bez okularów korekcyjnych. Niestety nie każdy pacjent kwalifikuje się do leczenia laserowego, dlatego zawsze ważna jest wcześniejsza, bardzo dokładna konsultacja z okulistą specjalizującym się w laserowym leczeniu wad wzroku.

OneDayClinic współpracuje z Voigt Klinika Oka, krakowską placówką, w której wykonywane są laserowe korekcje wad wzroku.

2.5/5 - (2 votes)