Jaskra to choroba oczu, która rozwija się powoli. Uszkadza nerw wzrokowy, w konsekwencji prowadząc do utraty widzenia. W środowiskach medycznych mówi się, że jaskra jest w krajach wysoko cywilizowanych drugą w kolejności przyczyną, która prowadzi do ślepoty. W Polsce jaskrę może mieć nawet milion osób, a prawie 80% nie wie, że rozwija się u nich poważna choroba. Jak wygląda diagnoza i leczenie jaskry?

Jaskra - diagnoza

Jaskra to schorzenie, które występuje pod wieloma postaciami. Wyróżnia się m.in. jaskrę wrodzoną, dziecięcą, młodzieńczą, osób dorosłych oraz wtórną. Główny czynnik, który powoduje uszkodzenie wzroku, to nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. W przypadku jaskry wodnista ciecz, zbierająca się w kącie przesączania, nie ma ujścia. Przez to wzrasta ciśnienie wewnątrzgałkowe, które niszczy nerw wzrokowy. Wykonanie badania okulistycznego (głównie pola widzenia oraz grubości włókien nerwowych w nerwie wzrokowym) i konsultacja z okulistą może zakończyć się rozpoznaniem jaskry. Zwłaszcza jeśli oprócz pogorszenia jakości widzenia pacjentowi doskwiera silny ból oka, głowy, bóle nad łukiem brwiowym, ale także nudności czy wymioty.

Irydotomia laserowa - co to jest?

Irydotomia laserowa to zabieg okulistyczny, wykonywany w przypadku diagnozy jaskry. Wskazana jest zwłaszcza w przypadku stwierdzenia jaskry zamykającego się oka i jaskry barwnikowej. Irydotomię wykonuje się jednak także w przypadku zapalenia tęczówki i ciałka rzęskowego. Irydotomia laserowa jest to laserowy zabieg, polegający na poszerzeniu kąta, który umożliwia cieczy wodnistej odpływ z oka. Dzięki temu zabezpiecza się oko pacjenta przed zamknięciem kąta komory przedniej, a także przed ostrym atakiem jaskry.

Profesjonalnie wykonany zabieg irydotomii laserowej polega na precyzyjnym przecięciu tęczówki. Dzięki temu tworzy się ścieżka, którą ciecz wodnista może przepłynąć z komory tylnej do komory przedniej.

irydotomia laserowa Opole
Jaskra jest jedną z najpopularniejszych przyczyn ślepoty - warto ją leczyć. Kluczowe jest odpowiednio wczesne wykrycie, dlatego nie zwlekaj, jeśli towarzyszą ci objawy: ból w okolicy oka, bóle głowy, towarzyszące im nudności i wymioty, problemy z widzeniem.

Dlaczego warto poddać się irydotomii laserowej?

Zabieg irydotomii wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Na oko nakłada się soczewkę, która powiększa elementy kąta przesączania. Laserem przecina się tęczówkę, która, jak pisaliśmy wyżej, umożliwia swobodny przepływ cieczy. Zabieg trwa od kilku do maksymalnie kilkudziesięciu minut i pozwala na szybki powrót do wcześniej wykonywanych czynności.

Co ważne, wczesne wykrycie jaskry i wykonanie irydotomii laserowej zapobiega tworzeniu się nieprawidłowych zrostów. Ponadto pozwala na odstąpienie od przyjmowania leków. Pacjent musi jedynie regularnie przychodzić na wizyty kontrolne do okulisty oraz przez kilka dni po zabiegu używać przepisanych przez lekarza kropli do oczu.

Zastosowanie YAG - na czym polega zabieg?

Do wykonania irydotomii laserowej wykorzystuje się lasery argonowe i neodymowe YAG. Najczęściej zabieg przeprowadza się na laserach o długości fali 1064 nm, które miejscowo przecinają tkankę i powodują jej celowe zniszczenie. Doprowadza to do wyrównania się ciśnień w obu komorach, co ułatwia odpływ cieczy wodnistej z oka.

Irydotomia laserowa jest wykonywana jedynie po konsultacji, badaniach i postawieniu diagnozy. Zabieg należy wykonać precyzyjnie. Niewskazane są jakiekolwiek niespodziewane ruchy głową pacjenta, który w ten sposób może przyczynić się do stworzenia powikłań pozabiegowych, do których można zaliczyć np. uszkodzenie tkanek gałki ocznej. Zastosowanie lasera oraz nowoczesnych narzędzi pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzeń i zapewnia bardzo wysoką precyzję lekarzowi.

Laser YAG to powszechnie stosowana metoda leczenia jaskry. Specjalistyczny sprzęt pozwala na poprawę jakości widzenia, a leczenie jaskry za pomocą lasera YAG jest niezwykle skuteczne. Zabiegi irydotomii laserowej w Opolu wykonuje w naszej klinice lek. Kamila Pustelnik, a we Wrocławiu w placówce przy ul. Strzegomskiej lek. Marta Pasternak-Świrska.

Oceń post