Świat jest niewiarygodnie piękny, każdym zmysłem odbieramy jego wspaniałości. Czujemy zapach  wiosny, powiew wiatru i miękkość trawy i widzimy ogrom barw, odcieni, kształtów i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Szkoda by było tego wszystkiego nie zobaczyć. Zmysły działają także jako czujniki bezpieczeństwa, zwłaszcza wzrok. Tak wzrok, to wspaniały narząd z cudownymi właściwościami i trzeba o niego dbać, aby służył nam do końca naszego życia.

Niestety nie na wszystko mamy wpływ jak np. na pojawiająca się zaćmę. Jest to wrodzona lub degeneracyjna choroba oczu, objawiająca się zmętnieniem soczewki. Zaćma, a inaczej katarakta może być przyczyną utraty wzroku. Na soczewce oka pojawiają się zmętniałe obszary lub szare plamy. Zaćmę na szczęście można wyleczyć, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom leczenie jest bardzo skuteczne i szybkie.

W początkowych fazach choroby można używa kropli przeciw katarakcie, lecz gdy stadium jest zaawansowane, a zmętnienie pokrywa większą część oka, mocno tracimy ostrość widzenia i niezbędny jest zabieg. Po zabiegu zalecane, są specjalne okulary lub szkła kontaktowe, które zastąpią nam nasze uszkodzone soczewki.

A skąd bierze się cała ta „zaćma”?

Powstanie zaćmy jest albo wrodzone - powstałe już w łonie matki, spowodowane różnymi czynnikami, nawet przeziębieniem czy cukrzycą. Może mieć też podłoże czysto genetyczne i dotykać nawet bardzo małe dzieci. Najczęściej jednak zaćma spotyka osoby w wieku 50-60 lat, również spowodowana jest różnymi czynnikami. Ważne, aby szybko leczyć jej skutki i nie narażać wzroku na pogorszenie.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom medycznym, chorobę można wyleczyć i przywrócić sprawność naszym oczom. Trzeba o nie tylko troszkę bardziej dbać. Bardzo popularne stało się leczenie zaćmy w Czechach - poza granicami kraju. Powstają wyspecjalizowane kliniki, które umożliwiają klientom sfinansowanie, pomoc w znalezieniu miejsca i umówieniu terminu oraz organizacji takich spraw jak transport i opiekę na miejscu.

Warto więc zatroszczyć się o oczy i wybrać dla siebie jak najlepszy sposób leczenia tego schorzenia.

5/5 - (4 votes)