Leczenie i operacje zaćmy na NFZ w Polsce i w Czechach

operacja zaćmy na nfz

Jeszcze kilka lat temu operacja zaćmy wiązała się z bardzo długim okresem oczekiwania wynoszącym nawet kilka lat. W 2019 roku Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na zmiany, znosząc limity na refundację operacji dla ośrodków, które wykonują zabiegi. Jak obecnie wygląda usuwanie zaćmy w Polsce i w Czechach po zmianach w NFZ? Czy operacja zaćmy na NFZ wciąż oznacza długie kolejki?

Kolejki do operacji zaćmy na NFZ

Ministerstwo Zdrowia usunęło w 2019 roku limity świadczeń dla szpitali i ośrodków wykonujących zabiegi jednodniowe takie jak operacja zaćmy. Celem takiego działania miała być likwidacja kolejek na operacje zaćmy na NFZ, w których zależnie od miejsca wielu pacjentów oczekiwało nawet przez 3 lata na przysługujący im zabieg. Była to zdecydowanie lepsza decyzja niż wprowadzone rok wcześniej zaostrzenie warunków kwalifikacji pacjenta do operacji. Z początku nowy system miał pewne błędy. Pomimo braku limitów, kolejki na zabiegi zaćmy na NFZ w dalszym ciągu były znaczące, głównie z powodu braków kadrowych. Placówki mogły operować pacjentów bez ograniczeń, ale w niektórych województwach, większych miastach i dużych szpitalach na termin czekało się w dalszym ciągu powyżej roku. Z czasem sytuacja się ustabilizowała się i obecnie nie ma problemu ze znalezieniem wolnego terminu na operacje zaćmy na NFZ.

Operacja zaćmy – gdzie najszybciej na NFZ?

Gdzie najszybciej zoperować zaćmę w 2021 roku? Najlepszym źródłem informacji o aktualnych terminach oczekiwania na leczenie zaćmy na NFZ w poszczególnych placówkach jest Informator o Terminach Leczenia. Usunięcie zaćmy w Polsce wiąże się teraz z bardzo krótkim okresem oczekiwania, wynoszącym nawet kilka dni. To jednak nie zmienia podstawowego problemu, przed jakim stoją pacjenci oczekujący na zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli ograniczonego wyboru soczewki. Operacja zaćmy na NFZ zakłada możliwość użycia tylko podstawowej soczewki jednoogniskowej sferycznej, która ma wiele ograniczeń, takich jak konieczność noszenia okularów mimo przeprowadzonego zabiegu, utrudnione widzenie po zmroku czy brak dodatkowych filtrów chroniących siatkówkę przed chorobami, czy światłem niebieskim.

Leczenie zaćmy w Czechach na NFZ

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór soczewek asferycznych, które pozwalają między innymi na zrezygnowanie z korekcji okularowej. Są one jednak znacznie droższe i wymagają dopłaty z własnej kieszeni. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na leczenie zaćmy w Czechach w ramach obowiązującej Dyrektywy Transgranicznej, gdzie cena zabiegu z wykorzystaniem wysokiej klasy implantów jest znacznie niższa niż w Polsce. To właśnie na terenie Czech znajduje się placówka specjalizująca się w operacjach katarakty – OneDayClinic, która przeprowadza zabieg w całkowicie bezpiecznych warunkach ambulatoryjnych, bez opóźnień i długich kolejek oczekiwania. Decydując się na usuwanie zaćmy w naszej klinice, możesz wybierać spośród wielu rodzajów wysokiej klasy soczewek asferycznych: jednoogniskowych, dwuogniskowych i wieloogniskowych. Jak wygląda leczenie zaćmy w Czechach?

Zaćma – operacja w Czechach na NFZ

Usunięcie zaćmy w Czechach jest możliwe dzięki wprowadzeniu Dyrektywy Transgranicznej, która zakłada wykonywanie zabiegów z zakresu medycyny w krajach Unii Europejskiej na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Jako że refundowana przez NFZ podstawowa soczewka sferyczna ma wiele ograniczeń i wybór lepszego implantu wiąże się z koniecznością dopłaty, pacjenci decydują się na operacje zaćmy w Czechach. Dlaczego Czechy? Cena zabiegu wypada znacznie bardziej korzystnie niż w Polsce. Znajdująca się w czeskiej Ostravie klinika OneDayClinic oferuje operacje zaćmy na NFZ przeprowadzane na najwyższym poziomie. W naszym zespole pracują wykwalifikowani lekarze, którzy posiadają wiele lat doświadczenia z zakresu leczenia wad wzroku. Jako że dopasowujemy nasze usługi do indywidualnych potrzeb, usuwanie zaćmy w Czechach zostaje poprzedzone szczegółową konsultacją oraz badaniem lekarskim w celu dobrania odpowiedniej soczewki. Zależy nam na tym, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom każdego pacjenta, dlatego posiadamy szeroki wybór wysokiej klasy ponadstandardowych soczewek asferycznych.

Leczenie zaćmy w Czechach – pakiet VIP

Jeśli planujesz leczenie zaćmy w Czechach, warto zdecydować się na pakiet VIP. Nasza ekskluzywna oferta skierowana jest do najbardziej wymagających klientów. Operacja zaćmy na NFZ zakłada dokumentację w języku polskim, wszczepienie wysokiej klasy soczewki, szereg badań przed zabiegiem, a także opiekę personelu rozmawiającego w języku polskim. Ponadto operacja zaćmy w Czechach w ramach pakietu VIP obejmuje wydanie leków oraz dwa badania kontrolne, następnego dnia po zabiegu oraz kolejne po upływie 14 – 28 dni. Leczenie zaćmy w Czechach wiąże się również z możliwością zorganizowania transportu oraz noclegu z wyżywieniem, jednak są to opcje dodatkowo płatne. Operacja zaćmy w Czechach gwarantuje skuteczną poprawę wzroku i pozwala cieszyć się z lepszych soczewek niż te oferowane przez NFZ. Na zdrowiu nie warto oszczędzać, poznaj więc szczegóły naszego pakietu VIP i przekonaj się, dlaczego Czechy stanowią najlepsze rozwiązanie.

Dlaczego nie warto czekać na operację zaćmy?

Zaćma najczęściej dotyka osoby po 60 roku życia. Jako że społeczeństwo się starzeje, liczba osób dotkniętych kataraktą systematycznie wzrasta. Szybka operacja zaćmy jest bardzo ważna dla pacjentów przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Zaćma jest chorobą postępującą, która nieleczona będzie stopniowo pogarszała ostrość wzroku i może doprowadzić do jego całkowitej utraty. Szybkie zdiagnozowanie i poddanie się operacji usunięcia zmętniałej soczewki zmniejsza ryzyko związane z wykonaniem zabiegu, a jednocześnie gwarantuje pacjentowi wysoką jakość widzenia bez świadomości nieuchronnego pogorszenia się wzroku.

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia


Pani Zofia


Pan Roman


Pan Wojciech


Pani Ewa

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci