Luteina – zagadkowy składnik, o którym w kontekście chorób oczu mówi się coraz częściej. Ten występujący w plamce żółtej barwnik nie pojawia się tu jednak przypadkiem. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób narażonych jest na zwyrodnienie i uszkodzenia wzroku spowodowane trybem życia i obciążeniem genetycznym. Niedobór luteiny może przyczynić się do znaczącego pogorszenia wzroku, a nawet zaćmy! Młode pokolenie ma duże predyspozycje do zwiększenia procenta zachorowalności na kataraktę. Jak się jej ustrzec? Jak uzupełnić dietę, by nigdy nie zabrakło w niej odpowiedniej dawki luteiny?

Czym jest luteina?

Luteina to żółty, naturalny barwnik wchodzący w grupę karotenoidów. Organizm ludzki nie jest w stanie syntezować go samodzielnie, niemniej jednak jest on kluczowym składnikiem odpowiedzialnym za prawidłowy proces widzenia. To dlatego tak ważnym jest, by luteinę dostarczać do organizmu bardzo regularnie.

Luteina nadaje zabarwienie plamce żółtej – położonej naprzeciwko źrenicy części oka, która odpowiada między innymi za widzenie kolorów, ostrość widzenia czy filtrowanie światła niebieskiego i promieniowania nadfioletowego. Jej niedobór może prowadzić do degeneracji i zwyrodnienia plamki żółtej.

Skoro organizm nie jest w stanie samodzielnie zadbać o jej produkcję, to do Ciebie należy zadanie uzupełnienia jej poziomów i utrzymania własnego wzroku w jak najlepszej kondycji. Co powinno znaleźć się na Twoim talerzu?

Gdzie znaleźć luteinę?

Luteina obecna jest w większości owoców i warzyw znanych z wysokiej zawartości karotenoidów, a więc we wszystkich owocach i warzywach o żółtym i pomarańczowym zabarwieniu. Jej duże nagromadzenie znajdziemy również w zielonych liściach – tam jej zawartość bywa wyższa, niż w owocach.

Pilnuj, by w Twojej diecie znalazły się jarmuż, kapusta włoska, szpinak, natka pietruszki, szczypior, brokuły, cukinia, dynia i papryka. Pamiętaj też o owocach takich jak nektarynki, jagody leśne, jeżyny i maliny. Luteina to związek rozpuszczalny w tłuszczach, dlatego wszystkie wymienione warzywa lub owoce warto spożywać w połączeniu z roślinami oleistymi bądź dodatkiem oliwy z oliwek. Biodostępność luteiny zwiększa się również w momencie, gdy produkty zostaną podane na ciepło i w formie rozdrobnionej.

Luteinę można również suplementować, jednak dawkowanie jej w formie naturalniej jest znacznie wygodniejsze, daje mniejsze ryzyko przedawkowania i pozwala stworzyć naprawdę niesamowite dania.

Dlaczego warto uzupełnić dietę o luteinę?

Regularne dodawanie produktów bogatych w luteinę jest niezbędne do utrzymania dobrej jakości wzroku i zapobiegania chorobom układu wzrokowego. Na niedobór luteiny narażone są szczególnie osoby starsze, palące papierosy, nadużywające alkoholu oraz ludzie otyli. W grupie ryzyka znajdują się też osoby, w których rodzinie zdarzały się przypadki zwyrodnienia plamki żółtej bądź też zaćma.

Luteina jest też doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na zmęczone od pracy przed monitorem oczy. Jeśli więc kwalifikujesz się do jednej z tych kategorii (a jest tak w przypadku dużego odsetka ludzi), bądź też zaczynasz zauważać znacznie pogorszenie stanu swojego wzroku, wprowadź odpowiednie zmiany w swojej diecie już dziś.

Ta pozornie niewielka zmiana może odmienić jakość Twojego życia.

 

4.9/5 - (12 votes)