Operacja zaćmy – jakie soczewki wybrać?

zaćma jakie soczewki

Ludzkie oko jest niezwykle wrażliwym narządem złożonym z wielu elementów, których sprawna współpraca jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania wzroku. Z wiekiem jednak większość narządów ulega degradacji, a proces starzenia się dotyczy również oczu. Po 40. roku życia soczewka zaczyna coraz szybciej tracić swoją elastyczność, co odzwierciedla się w wyraźnej utracie jakości widzenia.

Gdy w oku zaczyna rozwijać się zaćma, soczewka mętnieje a obraz staje się rozmazany, niewyraźny i nieostry na całej szerokości pola widzenia. Aby poprawić jakość i sprawność wzroku w oku dotkniętym zaćmą, jedynym rozwiązaniem jest operacja, podczas której stara soczewka zostaje zastąpiona nową. Wielu pacjentów zadaje sobie jednak pytanie: operacja zaćmy – jakie soczewki są dla mnie dostępne? Poniżej postaramy się przybliżyć rodzaje soczewek dostępnych w ofercie OneDayClinic oraz właściwości poszczególnych z nich.

Soczewki sferyczne jednoogniskowe białe

Standardowa soczewka stosowana w operacjach zaćmy w Polsce, a zarazem jedyna refundowana przez NFZ to soczewka sferyczna jednoogniskowa. Oznacza to, iż ostrość soczewki ustawiona jest fabrycznie na stałą odległość, a promienie nie są skupiane idealnie tylko w jednym miejscu, co powoduje u wielu pacjentów nieostre widzenie wieczorami i w nocy. Soczewki sferyczne dobiera się zwykle tak, by możliwe było patrzenie z daleka lub z bliska w zależności od oczekiwań pacjenta, natomiast resztę dostosowuje się doborem okularów. Soczewki sferyczne białe posiadają jedynie filtr UV, który tylko w niewielkim zakresie chroni siatkówkę oka.

Jedną z wad, jakie wymienia się w przypadku soczewek sferycznych jest to, że widzenie w trudnych warunkach i ciemności może być utrudnione ze względu na możliwe nieprawidłowe załamywanie się światła. Soczewka sferyczna standardowa jest częścią oferowanego przez OneDayClinic pakietu Extra, który jest całkowicie refundowany przez NFZ. Soczewka ta jest stosowana u bardzo niewielu pacjentów ze względu na jej słabą jakość, a OneDayClinic stara się tłumaczyć wszystkim swoim pacjentom różnice pomiędzy soczewkami. Niestety czasami cena 0 zł jest dla pacjentów kluczowa.

Soczewki asferyczne jednoogniskowe białe lub żółte

Budowa soczewki asferycznej różni się od standardowej soczewki sferycznej tym, że ogniskuje ona wszystkie promienie w tym samym miejscu, niezależnie od części implantu, przez którą dostają się do siatkówki. Optyka ta znacznie bardziej przypomina działanie zdrowej soczewki ludzkiej. Dzięki zastosowaniu asferycznych soczewek możliwe jest ostre widzenie nawet w nocy, we mgle oraz przy intensywnym oświetleniu.

Standardowe soczewki asferyczne jednoogniskowe, podobnie jak w przypadku soczewek sferycznych, ogniskują promienie świetlne w jednym punkcie, co umożliwia ostre widzenie z daleka lub bliska. Stosowane w OneDayClinic soczewki asferyczne  jednoogniskowe będące elementem pakietu Ideal posiadają filtry UV chroniące siatkówkę oka. Pacjenci mają również możliwość zdecydowania się na soczewkę asferyczną jednoogniskową żółtą ponadstandardową, która od wersji standardowej różni się tym, że posiada również filtr światła niebieskiego, co w pełni zabezpiecza oko przed promieniowaniem słonecznym. Jest to niezmiernie ważne u osób młodych i aktywnych zawodowo. Soczewka asferyczna żółta jednoogniskowa ponadstandardowa jest elementem pakietu Premium.

Soczewki asferyczne dwuogniskowe

Soczewki dwuogniskowe znacznie lepiej radzą sobie z adaptacją odległości, pozwalając na widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Soczewki dwuogniskowe są soczewkami ponadstandardowymi – wyposażone w filtry UV i światła niebieskiego pozwalają na doskonałe widzenie we wszystkich warunkach. Soczewki dwuogniskowe mogą wymagać dodatkowej pomocy okularów korekcyjnych w przypadku niektórych pacjentów, a dobór ich specyficznych parametrów jest uzależniony od pacjenta i wymaga zwykle dwukrotnej wizyty w klinice w celu wykonania szczegółowych badań i pomiarów. Soczewka asferyczna ponadstandardowa dwuogniskowa jest w OneDayClinic elementem pakietu Prestige.

Soczewki asferyczne wieloogniskowe

Soczewki asferyczne wieloogniskowe to również opcja ponadstandardowa, która zapewnia najlepsze możliwe widzenie po operacji usunięcia zaćmy. Wyposażona w filtry UV i światła niebieskiego żółta soczewka stworzona jest dla osób, którym w dalszym ciągu zależy na dobrym widzeniu zarówno z bliska, jak i z daleka. Soczewka wieloogniskowa pokrywa wszystkie możliwe strefy wpadania światła, naśladując naturalne zdolności akomodacyjne oka, dzięki czemu jest bezpieczna do użytkowania bez okularów nawet przez kierowców. Soczewka asferyczna wieloogniskowa jest w ofercie OneDayClinic elementem pakietu VIP.

W obecnej chwili w Polsce niestety tylko standardowe soczewki sferyczne jednoogniskowe są w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który niezależnie od wszczepionej soczewki zwraca zawsze taką samą kwotę. W OneDayClinic posiadamy wszystkie opisane powyżej soczewki dostępne obecnie na rynku optycznym, które mogą być wybrane przez pacjenta – wówczas pacjent dopłaca jedynie różnicę w cenie soczewki. Twój wybór powinien zależeć wyłącznie od wyników, jakie chcesz uzyskać. Niezależnie od wybranej opcji, Twój wzrok po  usunięciu zaćmy ulegnie ogromnej poprawie.

Zajrzyj do zakładki rodzaje soczewek, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach proponowanych naszym pacjentom.

 

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia


Pani Zofia


Pan Roman


Pan Wojciech


Pani Ewa

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci