Operacja zaćmy – jakie soczewki wybrać?

zaćma jakie soczewki

Ludzkie oko jest niezwykle wrażliwym narządem złożonym z wielu elementów, których sprawna współpraca jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania wzroku. Z wiekiem jednak większość narządów ulega degradacji, a proces starzenia się dotyczy również oczu. Po 40. roku życia soczewka zaczyna coraz szybciej tracić swoją elastyczność, co odzwierciedla się w wyraźnej utracie jakości widzenia.

Gdy w oku zaczyna rozwijać się zaćma, soczewka mętnieje a obraz staje się rozmazany, niewyraźny i nieostry na całej szerokości pola widzenia. Aby poprawić jakość i sprawność wzroku w oku dotkniętym zaćmą, jedynym rozwiązaniem jest operacja, podczas której stara soczewka zostaje zastąpiona nową. Wielu pacjentów zadaje sobie jednak pytanie: operacja zaćmy – jakie soczewki są dla mnie dostępne? Poniżej postaramy się przybliżyć rodzaje soczewek dostępnych w ofercie OneDayClinic oraz właściwości poszczególnych z nich.

Soczewki sferyczne jednoogniskowe białe

Standardowa soczewka stosowana w operacjach zaćmy w Polsce, a zarazem jedyna refundowana przez NFZ to soczewka sferyczna jednoogniskowa. Oznacza to, iż ostrość soczewki ustawiona jest fabrycznie na stałą odległość, a promienie nie są skupiane idealnie tylko w jednym miejscu, co powoduje u wielu pacjentów nieostre widzenie wieczorami i w nocy. Soczewki sferyczne dobiera się zwykle tak, by możliwe było patrzenie z daleka lub z bliska w zależności od oczekiwań pacjenta, natomiast resztę dostosowuje się doborem okularów. Soczewki sferyczne białe posiadają jedynie filtr UV, który tylko w niewielkim zakresie chroni siatkówkę oka.

Jedną z wad, jakie wymienia się w przypadku soczewek sferycznych jest to, że widzenie w trudnych warunkach i ciemności może być utrudnione ze względu na możliwe nieprawidłowe załamywanie się światła. Soczewka sferyczna standardowa jest częścią oferowanego przez OneDayClinic pakietu Extra, który jest całkowicie refundowany przez NFZ. Soczewka ta jest stosowana u bardzo niewielu pacjentów ze względu na jej słabą jakość, a OneDayClinic stara się tłumaczyć wszystkim swoim pacjentom różnice pomiędzy soczewkami. Niestety czasami cena 0 zł jest dla pacjentów kluczowa.

Soczewki asferyczne jednoogniskowe białe lub żółte

Budowa soczewki asferycznej różni się od standardowej soczewki sferycznej tym, że ogniskuje ona wszystkie promienie w tym samym miejscu, niezależnie od części implantu, przez którą dostają się do siatkówki. Optyka ta znacznie bardziej przypomina działanie zdrowej soczewki ludzkiej. Dzięki zastosowaniu asferycznych soczewek możliwe jest ostre widzenie nawet w nocy, we mgle oraz przy intensywnym oświetleniu.

Standardowe soczewki asferyczne jednoogniskowe, podobnie jak w przypadku soczewek sferycznych, ogniskują promienie świetlne w jednym punkcie, co umożliwia ostre widzenie z daleka lub bliska. Stosowane w OneDayClinic soczewki asferyczne  jednoogniskowe będące elementem pakietu Ideal posiadają filtry UV chroniące siatkówkę oka. Pacjenci mają również możliwość zdecydowania się na soczewkę asferyczną jednoogniskową żółtą ponadstandardową, która od wersji standardowej różni się tym, że posiada również filtr światła niebieskiego, co w pełni zabezpiecza oko przed promieniowaniem słonecznym. Jest to niezmiernie ważne u osób młodych i aktywnych zawodowo. Soczewka asferyczna żółta jednoogniskowa ponadstandardowa jest elementem pakietu Premium.

Soczewki asferyczne dwuogniskowe

Soczewki dwuogniskowe znacznie lepiej radzą sobie z adaptacją odległości, pozwalając na widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Soczewki dwuogniskowe są soczewkami ponadstandardowymi – wyposażone w filtry UV i światła niebieskiego pozwalają na doskonałe widzenie we wszystkich warunkach. Soczewki dwuogniskowe mogą wymagać dodatkowej pomocy okularów korekcyjnych w przypadku niektórych pacjentów, a dobór ich specyficznych parametrów jest uzależniony od pacjenta i wymaga zwykle dwukrotnej wizyty w klinice w celu wykonania szczegółowych badań i pomiarów. Soczewka asferyczna ponadstandardowa dwuogniskowa jest w OneDayClinic elementem pakietu Prestige.

Soczewki asferyczne wieloogniskowe

Soczewki asferyczne wieloogniskowe to również opcja ponadstandardowa, która zapewnia najlepsze możliwe widzenie po operacji usunięcia zaćmy. Wyposażona w filtry UV i światła niebieskiego żółta soczewka stworzona jest dla osób, którym w dalszym ciągu zależy na dobrym widzeniu zarówno z bliska, jak i z daleka. Soczewka wieloogniskowa pokrywa wszystkie możliwe strefy wpadania światła, naśladując naturalne zdolności akomodacyjne oka, dzięki czemu jest bezpieczna do użytkowania bez okularów nawet przez kierowców. Soczewka asferyczna wieloogniskowa jest w ofercie OneDayClinic elementem pakietu VIP.

W obecnej chwili w Polsce niestety tylko standardowe soczewki sferyczne jednoogniskowe są w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który niezależnie od wszczepionej soczewki zwraca zawsze taką samą kwotę. W OneDayClinic posiadamy wszystkie opisane powyżej soczewki dostępne obecnie na rynku optycznym, które mogą być wybrane przez pacjenta – wówczas pacjent dopłaca jedynie różnicę w cenie soczewki. Twój wybór powinien zależeć wyłącznie od wyników, jakie chcesz uzyskać. Niezależnie od wybranej opcji, Twój wzrok po  usunięciu zaćmy ulegnie ogromnej poprawie.

Zajrzyj do zakładki rodzaje soczewek, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach proponowanych naszym pacjentom.

 

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Pakiet Ideal:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Lepsza czułość kontrastu
 • Dobre widzenie na jedną odległość
 • Dobre widzenie wieczorem i w nocy

Opis pakietu:

Pakiet Ideal to jeden z czterech pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe asferyczne. Soczewka oferowana w tym pakiecie jest najbardziej podstawową wersją soczewki ponadstandardowej. Jak wszystkie soczewki asferyczne – zbudowana jest w taki sposób, aby możliwie najlepiej dopasowywać się do naturalnych krzywizn oka.

Soczewka ta, podobnie jak inne soczewki jednoogniskowe – umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość, najczęściej bliży. Druga z wad - dal musi być skorygowana przy pomocy korekcji okularowej. Soczewka z pakietu Ideal produkcji Baush & Lamb Gwarantuje idealne odwzorowanie obrazu bez zniekształceń, z możliwie najlepszą ostrością widzianego obrazu. Soczewka ta została uszlachetniona filtrem UV.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Ideal Plus

Idealny wybór dla osób czynnych zawodowo, pracujących przy komputerze.

599,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Mniejsze ryzyko rozwoju komórek czerniaka w oku
 • Oczy osoby przebywającej w sztucznym oświetleniu lub przed komputerem są mniej zmęczone
 • Oczy nie są zmęczone, ani nie pieką

Opis pakietu:

Pakiet Ideal Plus to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową, uszlachetnioną w filtry UV i filtr Światła Niebieskiego, który doskonale chroni oko przed powstaniem szkodliwych chorób siatkówki, takich jak AMD, – czyli zwyrodnienie plamki żółtej, które prowadzi do ślepoty. Soczewka firmy Zeiss zawarta w tym pakiecie ogranicza także możliwość rozwoju czerniaka w oku.

Działanie filtru światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na ograniczenie bezsenności spowodowanej nadmiernym oddziaływaniem światła niebieskiego (komputery, telefony, białe światło lamp) na oczy w ciągu dnia. Taka ekspozycja oczu na tego typu światło dramatycznie wpływa na obniżenie poziomu melatoniny, co może zaburzać sen i wpływać na cykl okołodobowy. Filtr światła niebieskiego, którym uszlachetniona została soczewka z Pakietu Ideal Plus, skutecznie ogranicza tego typu zjawiska.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Premium

Najlepsza dla kierowców.

825,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Nie powoduje różnic w odczycie kontrastu i barw
 • Dzięki zastosowanym filtrom niweluje bezsenność

Opis pakietu:

Pakiet Premium to jeden z najlepszych pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe. Tak jak pozostałe soczewki tego typu – koryguje wadę wzroku na jedną odległość, natomiast korekcję wad towarzyszących trzeba nadrobić dobierając odpowiednią korekcję okularową. Pakiet Premium jest uszlachetniony w filtry UV i filtr światła niebieskiego, dzięki czemu zapobiega powstawaniu poważnych chorób siatkówki. Soczewka ta zwana potocznie „Soczewką Żółtą” jest najlepszą stosowaną soczewką w swojej klasie. Idealna dla osób pracujących godzinami przy komputerze.

Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Budowa soczewki marki Alcon z pakietu Premium ogranicza powstawanie „efektu halo” wokół jasnego światła, dzięki czemu stanowi świetny wybór dla kierowców. Nie ma również dyskomfortu podczas wieczornego czytania. Budowa soczewki Premium oraz jej uszlachetnienia ograniczają ryzyko wystąpienia Zaćmy Wtórnej u operowanego pacjenta.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM CLAREON

Najlepsza dla osób aktywnych zawodowo i zawodowych kierowców.

1399,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Bardzo wysoka ostrość widzianego obrazu
 • Minimalne ryzyko powstania „efektu halo”

Opis pakietu:

Pakiet Premium Clareon to najnowszy pakiet w naszej ofercie. Soczewka zawarta w tym pakiecie to najnowszej generacji soczewka jednoogniskowa, która pojawiła się na rynku na przełomie 2018 roku. Jej unikalność polega na zastosowaniu jednorazowego systemu wszczepiania. Soczewka produkcji czołowej marki Alcon jest załadowana do specjalnego urządzenia fabrycznie, a dzięki zastosowaniu unikalnej technologii – znacznie ułatwia wszczepienie minimalizując ryzyko powikłań. Soczewka Clareon gwarantuje doskonałą przezierność soczewki, a unikalna technologia polimeryzacji soczewki ogranicza ryzyko zjawiska glisteningu.

Soczewka Clareon, jako następca soczewki z Pakietu Premium jest wyposażona standardowo w filtr światła niebieskiego oraz filtr UV, które skutecznie ograniczają ryzyko wystąpienia poważnych chorób siatkówki. Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Soczewka Clareon znacznie zmniejsza ryzyko powstania Zaćmy Wtórnej w operowanym oku. Świetnie sprawdzi się u zawodowych kierowców, dzięki temu, że jej budowa ogranicza występowanie „efektu halo”.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP

Idealna dla osób chcących zrezygnować z korekcji okularowej.

3299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Posiada wszystkie właściwości soczewki z pakietu premium
 • Działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkie odległości
 • Umożliwia całkowitą rezygnację z korekcji okularowej.

Opis pakietu:

Pakiet VIP to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową, czyli taką, która usuwa wszelkie wady refrakcji w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej wieloogniskowość działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkich odległościach Dzięki temu pacjent może całkowicie zrezygnować z dotychczasowej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM toricPLUS

Idealna dla osób aktywnych zawodowo z astygmatyzmem.

1799,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet PREMIUM toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej jednoogniskowość umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP toricPLUS

Idealna dla osób z astygmatyzmem chcących całkowicie zrezygnować z korekcji okularowej.

4999,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na wszystkich odległościach

Opis pakietu:

Pakiet VIP toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a ponadto umożliwia doskonałe widzenie na wszystkich odległościach, dzięki czemu pacjent może zrezygnować całkowicie z dotychczas stosowanej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Extra:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

Koszty pakietu pokrywa NFZ

Zalety:

 • Filtr UV
 • Podstawowa soczewka sferyczna
 • Dobre widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet Extra to pakiet obejmujący soczewkę jednoogniskową sferyczną. Jest to soczewka, która jako jedyna jest w pełni refudowana przez NFZ. Standardowo wyposażona jest w filtr UV.


Cena pakietu dotyczy kompleksowego zabiegu usunięcia zaćmy wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi i bezpłatnym transportem dla wybranych miejscowości z województwa Opolskiego, Śląskiego i Małopolskiego. W przypadku pozostałych miejscowości transport wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi oraz noclegiem wynosi jedynie 300zł. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.

 

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci