Praca biurowa ma to do siebie, że wymaga spędzania dużej ilości czasu w jednej pozycji, ze wzrokiem utkwionym w pobliski punkt – czy to komputer, tablet, czy też kartkę papieru lub książkę. Jeżeli ty również przez wiele godzin każdego dnia skupiasz wzrok na obiektach znajdujących się blisko, to z pewnością po pewnym czasie odczuwasz ból oczu, swędzenie, pieczenie i dyskomfort. Jeżeli dodatkowo pracujesz przed komputerem, oczy są nieustannie poddawane działaniu szkodliwego promieniowania. Jak sobie poradzić z tym problemem? Rozwiązaniem są dobre okulary biurowe.

Zadbaj o komfort wzroku podczas pracy

Jeżeli wykonujesz pracę biurową, wzrok jest jednym z najważniejszych i najczęściej wykorzystywanych narzędzi. Jest podstawą Twojej pracy, dlatego musisz o niego dbać. W przeciwnym razie, gdy zacznie szwankować, może okazać się, że po pewnym czasie wykonywanie pracy stanie się utrudnione, a nawet niemożliwe.

Podobnie jak dbasz o komfortowy fotel, by nie bolały Cię plecy; o podkładki pod nadgarstki, by nie bolały stawy, czy o ergonomiczną klawiaturę, tak samo powinieneś zadbać o dobre okulary do pracy biurowej; i to nie koniecznie wyłącznie w sytuacji, gdy masz wadę wzroku. Okulary biurowe do pracy przed komputerem polecane są też osobom o zdrowym wzroku, które chcą ochronić oczy przed wpływem promieniowania UV i światła niebieskiego. Powinny to być jednak tzw. „zerówki”.

Okulary do pracy biurowej przed monitorem komputera powinny mieć powłokę antyrefleksyjną, która niweluje odbicia światła, a także zwiększa ostrość oraz kontrast. Już samo to znacząco podnosi komfort pracy, zapobiegając zmęczeniu oczu. Oprócz szkieł pokrytych warstwą antyrefleksową warto dobrać takie okulary biurowe, które będą miały filtr światła niebieskiego oraz filtr promieniowania UV. Te pasma promieniowania są szkodliwe dla wzroku, męczą oczy i powodują się, a praca przed monitorem jest niewygodna.

Ponadto światło niebieskofioletowe jest istotne dla regulacji cyklu dobowego. Osoby pracujące wieczorami i w nocy, będące wystawione na działanie światła niebieskiego mogą cierpieć na problemy z zasypianiem. Zresztą nie trzeba nawet pracować nocą, wystarczy że korzystasz ze smartfona w późnych godzinach wieczornych, co już zaburza regulację cyklu dobowego. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się, jakie okulary biurowe i do codziennego użytku, rozważ dopłatę do szkieł wycinających zakres światła niebieskiego.

Okulary biurowe – progresywne czy nie?

Wybór typu okularów oraz ich mocy w dużej mierze zależy od osobistych potrzeb, preferencji i rodzaju wady wzroku, a decyzja o tym, jakie okulary biurowe wybrać powinna być poprzedzona wizytą u okulisty lub optometrysty.

Jeżeli na co dzień nie nosisz okularów, a potrzebne są Ci jedynie okulary do pracy, z dużym prawdopodobieństwem wystarczą Ci szkła do bliży przystosowane do pracy przy komputerze i dokumentach. Przy dobieraniu szkieł ważne są takie informacje jak: odległość monitora od twarzy, rodzaj komputera, praca na różnych odległościach. Na podstawie tych informacji oraz badania wzroku specjalista dobierze odpowiedni rodzaj szkieł, a takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno dla krótkowidzów, dalekowidzów czy astygmatyków.

Warto mieć na uwadze fakt, że moce okularów biurowych do bliskich odległości przeznaczone dla osób po 40. roku życia są inne niż do odległości pośrednich. Dlatego w okularach do bliży praca przed komputerem może być niewygodna, a rozwiązaniem są okulary biurowe, które w swojej konstrukcji zawarte mają te dwie odległości dobrego widzenia. Świetnie sprawdzą się osobom, które nie muszą mieć żadnej korekcji do dali, ale problem pojawia się przy komputerze i dokumentach.

Gdy oko zaczyna już tracić pierwotną zdolność akomodacji, warto wybrać okulary progresywne, które zostały tak skonstruowane, aby całe pole soczewki umożliwiało ostre widzenie na różne odległości. Poszczególne pola soczewki przystosowane są do ostrego widzenia w bliży, na pośrednią odległość oraz w dali, dzięki czemu nie trzeba zmieniać lub zdejmować okularów w zależności od tego, gdzie się patrzy. Takie rozwiązanie jest polecane osobom z prezbiopią, czyli dolegliwością polegającą na ograniczeniu akomodacji soczewki, będącą naturalną konsekwencją wieku. Takie okulary sprawdzą się zarówno na co dzień, jak i do pracy.

Okulary biurowe – czy warto?

Zdecydowanie polecamy zainwestować w okulary do pracy, by poprawić komfort i ochronić wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania, a także nadmiernym wysiłkiem wzrokowym. Jeżeli nie wiesz, jakie okulary do biura wybrać, nasi specjaliści w OneDayClinic z chęcią Ci pomogą. Sprawdź też, jakie wybrać okulary do jazdy samochodem.

Źródło zdjęcia: gpointstudio - pl.freepik.com

Oceń post