Badanie wzroku u dziecka – jak się przygotować

okulista dziecięcy - badanie wzroku

Wizyta u okulisty może być dla dziecka stresująca, szczególnie gdy w wieku szkolnym każdy obawia się konieczności noszenia okularów. Regularne badanie wzroku u dziecka jest jednak niezbędne, aby sprawdzić ostrość widzenia malucha w celu upewnienia się, że nie ma potrzeby wprowadzania korekcji okularowej. Jak wygląda badanie wzroku u dzieci i jak przygotować do niego swoją pociechę?

Podstawowe badania okulistyczne u dziecka – dlaczego warto je wykonać?

Pierwsze badanie wzroku u dzieci warto rozpocząć pomiędzy 2. a 4. rokiem życia, a następne ponawiać regularnie po rozpoczęciu przez dziecko nauki w szkole. Kontrolowanie wzroku na tym etapie rozwoju jest niezwykle ważne – pomaga zdiagnozować pierwsze oznaki pojawiających się wad wzroku, ale też przygotować dziecku jak najlepsze warunki nauki w szkole w sytuacji, gdy pojawiają się pierwsze problemy z ostrością widzenia niezauważalne dla rodziców. Wczesne badanie wzroku dzieci może zapobiec pogłębianiu się wady, a jednocześnie wzmocnić narząd wzroku w tak kluczowym okresie rozwoju dziecka. Mitem jest, że wady wzroku mijają samoistnie – pozwól, by to okulista przeprowadził badanie wzroku u dziecka i zdecydował, czy może potrzebować okularów korekcyjnych.

Komputerowe badanie wzroku u dzieci

Podczas wizyty u okulisty przeprowadza się komputerowe badanie wzroku u dzieci. Lekarz rozpoczyna najczęściej od badania wstępnego i ogólnego sprawdzenia ostrości wzroku poprzez sprawdzenie, czy dziecko rozpoznaje pokazywane mu obrazki, litery i cyfry znajdujące się na umieszczonej w pewnej odległości tablicy oraz w znajdującej się bliżej książeczce (badanie ostrości z bliska i z daleka). Następnym etapem wizyty jest komputerowe badanie wzroku u dzieci poprzedzone zakropieniem oczu, które polega na sprawdzeniu ruchomości gałek ocznych, konwergencji i widzenia stereoskopowego. Same krople mogą być dla dziecka najmniej przyjemnym etapem wizyty; ale jeśli tylko wytłumaczysz maluchowi, że będą całkowicie bezbolesne (ponieważ w przypadku badań wzroku u dzieci często stosuje się najpierw znieczulający preparat w kroplach), a w domu poćwiczysz kropienie, wykorzystując do tego sól fizjologiczną, badanie nie będzie wydawało się takie straszne w trakcie wizyty w gabinecie.

badanie wzroku u dzieci

Badanie wzroku u dzieci – jak przygotować dziecko na wizytę u okulisty?

Wybierając się do okulisty ze swoją pociechą w wieku szkolnym, warto wyjaśnić, że badanie wzroku u dzieci jest bezbolesne, krótkie, a w wielu przypadkach przyjemne i zabawne. Podczas ogólnego sprawdzenia ostrości wzroku dziecko będzie opowiadało o obrazkach, cyferkach i literkach (jeśli już je zna) widzianych z daleka, raz jednym oczkiem, raz drugim – okuliści dziecięcy często czynią z tej części badania naprawdę dobrą zabawę. Dla wprowadzenia dziecka do badania warto ćwiczyć tego typu zgadywanki w domu, przyzwyczajając do pytań, jakie może zadawać okulista.
Kolejne badane wzroku u dziecka z wykorzystaniem sprzętu okulistycznego również nie należy do strasznych i choć nie możemy przygotować się do nich w domu, dla wielu dzieci etap ten okazuje się całkiem przyjemny ze względu na ciekawe urządzenia wykorzystywane podczas badań. Dobry okulista dziecięcy chętnie opowie małemu pacjentowi do czego służy każde z nich, wprowadzając dodatkowy element zainteresowania.

Jeśli Twoje dziecko lubi fantastyczne historie i ma bujną wyobraźnię, można wyjaśnić mu że okulista będzie sprawdzał, czy Twój domowy bohater nie ma przypadkiem mocy super widzenia – w takim scenariuszu brak wady wzroku będzie dla dziecka najlepszą nagrodą, a jeśli okaże się że konieczne są okulary, można potraktować je jako niezbędny gadżet superbohatera. Same narzędzia wykorzystywane przez okulistę podczas badań wyglądają często dość futurystycznie – dla ciekawego świata dziecka powinny być doskonałą zabawą.

Podejrzewasz, że Twoje dziecko ma problemy z widzeniem? W Twojej rodzinie występuje ryzyko chorób oczu lub zaburzeń obuoczności? Przeczytaj nasz wpis o tym, jak pracuje z dziećmi ortoptysta.

Poradnia Terapii Widzenia w OneDayClinic

Jeśli u swojego dziecka zauważysz objawy takie jak zmęczenie procesem czytania, zezowanie na jedno lub dwoje oczu czy podchodzenie blisko ekranu telewizora, warto wybrać się z nim na konsultację do ortoptysty. W OneDayCllic zapewniamy małym pacjentom profesjonalną terapię widzenia w dwóch placówkach: w Opolu oraz we Wrocławiu przy al. Armii Krajowej. Plan leczenia wzroku ustalamy indywidualnie z myślą o potrzebach każdego dziecka, dlatego możesz nam zaufać. Więcej informacji na temat diagnostyki oraz rehabilitacji zaburzeń widzenia w OneDayClinic znajdziesz tutaj.

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia


Pani Zofia


Pan Roman


Pan Wojciech


Pani Ewa

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci