Szkła fotochromowe to jedno z kilku dostępnych na rynku rozwiązań pozwalających chronić oczy przed szkodliwym działaniem UV. Nadmierna ekspozycja oczu na bezpośrednie światło słoneczne nie tylko powoduje ich pieczenie i łzawienie, ale też przyspiesza proces starzenia się skóry wokół oczu, szybsze żółknięcie soczewki i generalne pogorszenie się jakości wzroku. Kupując okulary przeciwsłoneczne warto upewnić się, że posiadają one odpowiednie filtry i powłoki chroniące oko przed promieniowaniem UV, a nie jedynie ciemno barwione szkło nie wnoszące do ochrony wzroku nic poza częściowym zaciemnieniem obrazu. Jak działają szkła fotochromowe i jak wspomagają wzrok latem?

Podstawowe zalety szkieł fotochromowych

Soczewki fotochromowe dopasowują się kolorystycznie do oświetlenia, zaciemniając się pod wpływem promieni UV i rozjaśniając do niemalże bezbarwnych w pomieszczeniach. W praktyce soczewka fotochromowa odpowiada na ilość promieniowania UV docierającego do powierzchni okularów, ochraniając w ten sposób wzrok przed jego szkodliwym działaniem o każdej porze roku. Ochrona, jaką gwarantują szkła fotochromowe dopasowuje się do natężenia światła oraz kąta jego padania, co zapewnia doskonałą ochronę przed promieniowaniem bez konieczności zdejmowania okularów na czas wejścia do pomieszczenia. To szczególnie wygodne dla osób noszących na co dzień okulary korekcyjne i nie chcących zamieniać ich na korekcyjne okulary przeciwsłoneczne przy każdym wyjściu na zewnątrz.

Ważną zaletą nowoczesnych szkieł fotochromowych jest ich czas reakcji. Zmiana koloru szkieł z ciemnych na jasne odbywa się wyjątkowo szybko, a sam kolor dostępnych szkieł jest o wiele bardziej różnorodny niż jeszcze kilkanaście lat temu. Fotochromy mogą występować w klasycznym zaciemnieniu brązowym, ale też szarościach czy zieleniach. Kolory szkieł fotochromowych możesz dopasować do swoich preferencji lub specyficznych warunków, w jakich będziesz korzystać z okularów.

Poza ochroną przed promieniowaniem UV, soczewki fotochromowe mogą chronić oko także przed światłem niebieskim. Dzięki odpowiedniej powłoce i rozjaśnianiu się do szkieł bezbarwnych podczas przebywania w pomieszczeniach, szkła z powłoką fotochromową mogą być bez problemu używane jako jedyne szkła okularowe do pracy w biurze, codziennego noszenia i ochrony wzroku na zewnątrz.

szkła fotochromowe

Jak działają szkła fotochromowe?

Kolor szkła zmienia się pod wpływem działania promieniowania UV dzięki specjalnym pigmentom fotochromowym umieszczonym w szkłach okularów. W stanie spoczynku, a więc gdy szkła są całkowicie transparentne, fotochromy nie blokują dostępu światła do oka i pozwalają widzieć wyraźnie w warunkach sztucznego oświetlenia. Gdy jednak wejdą w kontakt z promieniowaniem UV, pigmenty fotochromowe zmieniają swój kształt i położenie, ograniczając przenikanie światła przez szkło i ilość docierających do oka promieni UV. Fizycznie zmianę tą dostrzegamy jako zmianę koloru soczewki, w praktyce jednak działanie fotochromów to nie tylko ciekawy efekt wizualny – zmiana koloru oznacza odpowiednie ustawienie się pigmentów, których zadaniem będzie odbijanie promieniowania UV i ochrona oczu.

Ciekawym zjawiskiem obserwowanym przez osoby korzystające ze szkieł fotochromowych jest to, że szkła zaciemniają się także zimą czy w dni pochmurne, gdy na zewnątrz nie przebija się bezpośrednio światło słoneczne a jedynie światło rozproszone przez chmury. Widoczna reakcja szkieł fotochromowych to najlepszy dowód na to, że promieniowanie UV występuje nie tylko latem, przy mocnym nasłonecznieniu, ale i w gorszych warunkach pogodowych. Oczy należy chronić przed słońcem nie tylko na plaży, ale i w górach, w pochmurne dni czy zimą, gdy światło odbija się od śniegu.

Jak kupić dobre okulary przeciwsłoneczne fotochromowe?

Pierwszą i najważniejszą zasadą, jaką należy zastosować przy jakichkolwiek zakupach okularów przeciwsłonecznych jest wybieranie ich w dobrym salonie optycznym, a nie w markecie, na targu czy sklepie odzieżowym. Pomijając dużą różnorodność stylów oprawek, jakie można znaleźć w tych ostatnich, okulary przeciwsłoneczne sprzedawane poza salonami optycznymi (także tymi online) rzadko posiadają niezbędne powłoki chroniące wzrok przed promieniowaniem UV, nie wspominając już o możliwości znalezienia szkieł polaryzacyjnych lub fotochromowych.

Najtańsze okulary przeciwsłoneczne będą jedynie ciemne, zapewnią pozorną ochronę wzroku, ale w praktyce dopuszczą do oka pełne spektrum promieniowania UV powodującego największe zagrożenie dla zdrowia wzroku. Szukasz sprawdzonych fotochromów, które ochronią Twoje oczy nie tylko latem, ale o każdej porze roku? Zaufane salony optyczne powinny być pierwszym i jedynym miejscem, które sprawdzisz w poszukiwaniu idealnego modelu.

W sierpniu w naszych salonach trwa specjalna promocja na soczewki fotochromowe i okulary przeciwsłoneczne. Informacje znajdziecie w naszych mediach społecznościowych oraz bezpośrednio w placówkach OneDayClinic.

Oceń post