Problemy ze wzrokiem mogą być jedną z przyczyn kłopotów z nauką u dzieci w wieku szkolnym. Trudności z rozczytaniem notatek na tablicy lub swobodnym śledzeniem tekstu w podręczniku są szczególnie zauważalne u dzieci z niezdiagnozowanymi i nieskorygowanymi wadami wzroku. Wrzesień to czas powrotów do szkoły. Warto, by dla rodziców oznaczał także dobry czas na kontrolną wizytę u optometrysty, sprawdzającą wzrok dziecka. Jak wygląda taka wizyta i dlaczego warto o niej pamiętać? 

Sprawdź wzrok swojego dziecka u optometrysty. Jak wygląda wizyta kontrolna?

Podstawowa kontrola wzroku dziecka powinna odbywać się przynajmniej raz w roku, najlepiej przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Choć wzrok dziecka rozwija się do 8. roku życia i niewielka dalekowzroczność jest u dzieci zupełnie naturalna, bieżące sprawdzanie stanu wzroku malucha i wyeliminowanie ryzyka niezauważonej wady wzroku może zapobiec pogłębianiu się problemów z widzeniem oraz wynikających z nich kłopotów z nauką. U dzieci ze stwierdzoną krótkowzrocznością wizyty kontrolne zaleca się nawet raz na 6 miesięcy, tak by wada była prawidłowo korygowana i weryfikowana przez specjalistę pod kątem poważniejszych problemów ze wzrokiem.

Podstawowe wizyty kontrolne u dzieci mogą odbywać się u optometrysty, który sprawdzi ostrość widzenia, wykona niezbędne badania sprawności wzroku, a w razie potrzeby skieruje małego pacjenta na badania okulistyczne. Podczas wizyty optometrysta wykorzysta komputerowe badanie oczu, badanie refrakcji oraz widzenia obuocznego, korzystając w razie zauważenia wady z okularów, pryzmatów i soczewek dla ustalenia optymalnego sposobu korekcji wady wzroku. Planując wizytę u optometrysty warto zwrócić uwagę na zachowanie dziecka podczas czytania, zabawy i obserwacji – zaobserwowane objawy odbiegające od normy mogą ułatwić rozpoznanie wady wzroku i wybrać odpowiednią korekcję. Jednym z najłatwiejszych przykładów wskazujących na możliwe problemy z krótkowzrocznością i astygmatyzmem jest charakterystyczne przekrzywianie głowy, a także nadmierne pochylanie się nad tekstem i podchodzenie zbyt blisko do ekranu. 

Wizyta u optometrysty jest całkowicie bezbolesna i poza badaniem komputerowym skupia się na różnego rodzaju ćwiczeniach wzrokowych, które ułatwią specjaliście zweryfikowanie działania wzroku dziecka podczas podstawowych czynności codziennych, takich jak czytanie czy śledzenie wzrokiem obiektów. Korekcja wszelkich nieprawidłowości na tym etapie może zapobiec pogłębianiu się wady wzroku i poważniejszym problemom z ostrym widzeniem w przyszłości

Wyższe ryzyko wady wzroku u dziecka – na co zwrócić uwagę? 

Regularne kontrolowanie wzroku dzieci powinno wejść w nawyk każdego rodzica, ale szczególnie ważną grupą wymagającą częstszych wizyt u optometrysty lub okulisty będą dzieci rodziców zmagających się z wadami wzroku. Jeśli krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm pojawiają się u przynajmniej jednego z rodziców, istnieje duże ryzyko że ta sama wada pojawi się także u ich potomstwa. Kłopoty ze wzrokiem dziecka mogą zostać początkowo niezauważone, ale w wieku szkolnym mogą stanowić spory problem. Nieświadome dziecko nie zawsze zwróci uwagę na to, że w szkole nie widzi dobrze z tablicy czy podręcznika lub że potrzebuje mrużyć oczy, by rozczytać notatki nauczyciela. 

wizyta u optometrysty z dzieckiem

Jak zadbać o wzrok dziecka w trakcie roku szkolnego? 

Dzieci spędzają współcześnie znacznie więcej czasu przed ekranem komputera i smartfonami, nadwyrężając wzrok i przyczyniając się do jego pogorszenia już od wczesnych lat życia. Aby zminimalizować ryzyko rozwijania się wad wzroku warto zadbać o to, by dziecko spędzało przynajmniej godzinę dziennie na aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, w naturalnym oświetleniu, gdzie wzrok może swobodnie pracować przenosząc skupienie z przedmiotów bliskich na dalekie i w naturalny sposób trenować akomodację oka.

U dzieci w wieku szkolnym warto wprowadzić też nawyk odrywania wzroku od czytania, pisania czy komputera i robienia krótkich przerw na patrzenie w dal po każdych 30-60 minutach pracy z bliska. To właśnie zbyt intensywne skupianie wzroku na przedmiotach znajdujących się w bliskiej odległości przyczynia się do szybszego rozwoju krótkowzroczności. Jeśli dziecko spędza więcej czasu przed komputerem, warto pomyśleć także o monitorze z filtrem światła niebieskiego, chroniącym przed jego negatywnym wpływem na zdrowie oczu. 

Regularne sprawdzanie wzroku dziecka powinno odbywać się nie tylko u najmłodszych, u których stwierdzono wady wzroku. Dzięki kontroli u optometrysty upewnisz się, że Twoja pociecha będzie w stanie rozczytać wszystkie informacje pojawiające się na szkolnej tablicy, a wszelkie problemy ze wzrokiem zostaną zauważone i powstrzymane przez specjalistę, zanim zaczną sprawiać kłopoty z nauką.   

Oceń post