Optometrysta, okulista, optyk czy ortoptysta? Kiedy i u jakiego specjalisty najlepiej szukać pomocy? Każdy z nich jest odpowiedzialny za prawidłowe widzenie, jednak każdy z nich dba o nasze oczy w inny sposób. Zastanawiasz się, kto jest lepszy - okulista czy optometrysta? Czy badanie wzroku wykonać u okulisty czy u optyka? Czy optyk zrobi okulary bez recepty? Kim jest ortoptysta? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym artykule.

Optometrysta

Chcesz mieć idealnie dobrane okulary lub soczewki? Wybierzesz je z pomocą optometrysty. Wielu pacjentów, którzy chcą dobrać okulary myśli, że okulista im w tym pomoże. To błędny pogląd, ponieważ profesjonalnym doradztwem i doborem okularów zajmuje się optometrysta. Jest to specjalista od korygowania wad wzroku dzięki soczewkom kontaktowym i okularowym.

Do salonu optometrysty należy się wybrać, jeśli potrzebujesz pomocy w dopasowaniu szkieł oraz jeśli nie wiesz, jak bezpiecznie i prawidłowo aplikować soczewki kontaktowe do oczu. Po wizycie w gabinecie optometrysty często pacjent jest kierowany na dalsze badania i konsultacje do okulisty lub innych specjalistów leczenia wzroku. Co ważne, optometrysta powinien współpracować m.in. z okulistą, co pozwala na lepszą diagnozę, a także szybsze i skuteczniejsze leczenie.

Okulista

Okulista jest osobą, która ukończyła studia medyczne i zajmuje się wykrywaniem oraz leczeniem chorób oczu, ich urazami, ale także wadami wzroku. Wybierając okulistę należy zwrócić uwagę na dostępny w placówce sprzęt diagnostyczny i zabiegowy. Profesjonalne wyposażenie gabinetu okulistycznego pozwala na uzyskanie wyników badań szybko i dokładnie, a tym samym ułatwia poprawę jakości i komfortu widzenia. Okulista może wykonywać także drobne zabiegi okulistyczne. Przede wszystkim zajmuje się jednak diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu, a później ich profilaktyką.

Okulista wystawia także recepty na okulary, choć - jak wspomnieliśmy - warto powierzyć dobór szkieł optometryście, a zatem z receptą od okulisty udać się do tego specjalisty na konsultację.

Na wizyty u okulisty warto chodzić okresowo, aby kontrolować swój wzrok, który obecnie, ze względu na prowadzony przez większość z nas tryb życia i dostępność ekranów, jest narażony na wiele czynników pogarszających jakość widzenia. Profilaktyczna troska o wzrok zapewnia szybsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku.

Optyk

Salony optyczne można spotkać niemal w każdym mieście. Są to miejsca, w których optyk wykonuje i dobiera okulary na podstawie recepty od okulisty oraz badań wykonanych wcześniej przez optometrystę. Można więc powiedzieć, że codzienność optyka to wykonywanie okularów na zamówienie. Doświadczony optyk potrafić rozpoznać kształt twarzy i dobrać do niej odpowiedni kształt oprawek, ale przede wszystkim jest odpowiedzialny za wykonanie okularów według recepty od okulisty.

W profesjonalnie wyposażonym salonie optycznym często można kupić także akcesoria, które mają za zadanie dbać o nasz wzrok. Są to m.in. soczewki kontaktowe, płyny do soczewek oraz różne środki do pielęgnacji okularów. Co więcej, optyk to także osoba do której można się zgłosić z prośbą o naprawę zniszczonych okularów. W salonach optycznych często można kupić nie tylko okulary korekcyjne, ale także okulary przeciwsłoneczne.

Ortoptysta

To bardzo rzadko spotykana specjalizacja, która jest niezwykle ważna zwłaszcza w rehabilitacji narządu wzroku w przypadkach zaburzeń ruchomości oczu czy widzenia obuocznego. W Polsce jest niewiele osób o takiej specjalizacji. Specjaliści ci przyjmują m.in. w centrum okulistyczno- optycznym OneDayClinic we Wrocławiu przy alei Armii Krajowej oraz w Opolu.

Co więcej, w naszych placówkach ortoptyści przyjmują także dzieci - mają odpowiednie podejście, sprzęt i doskonałe przygotowanie. Do naszych placówek bez obaw można przyprowadzić nawet dziecko z zaburzeniami rozwojowymi, a także małe dzieci w okresie przedwerbalnym.

ortoptysta Wrocław
Dzieci to często trudni pacjenci i do leczenia zaburzeń wzroku u maluchów potrzeba nie tylko wiedzy, ale odpowiedniego podejścia. Nasi ortoptyści mają doświadczenie w pracy z dziećmi, dzięki czemu wizyta odbywa się w przyjemnej atmosferze.

Ortoptysta to osoba, która zajmuje się specjalistycznym leczeniem poważnych chorób oczu, takich jak zez, oczopląs, niedowidzenie czy zaburzenia widzenia. Pomoże także osobom po operacjach, zabiegach i urazach w obrębie oczodołów. Zaproponuje rehabilitację oczu i pokaże profilaktyczne ćwiczenia do wykonywania nawet w domu.

Konsultacje ortoptyczne to w Polsce nadal mało znana profesja, dlatego do specjalistów często tworzą się długie kolejki. Z przyjemnością możemy zaoferować naszym Pacjentom możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia ortoptysty w naszych placówkach.

Oceń post